ابراز تاسف ایران از سیاسی شدن پرونده شیمیایی سوریه توسط برخی کشورها

ابراز تاسف ایران از سیاسی شدن پرونده شیمیایی سوریه توسط برخی کشورها

زهرا ارشادی سفیر و معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل در سخنرانی خود درباب تحولات خاورمیانه با موضوع پرونده شیمیایی سوریه اشاره کرد: که پرونده شیمیایی سوریه توسط گروه خاصی از کشورها سیاسی شده است.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، متن این سخنان به شرح زیر است: ما مجدداً حمایت کامل خودرا از کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی و تقویت اقتدار آن اعلام می نماییم.
بعنوان یک عضو مدافع این کنوانسیون مهم، ایران از هیچ تلاشی برای تحقق اهداف آن دریغ نخواهد کرد.
ما همین طور خواهان اجرای کامل، مؤثر و غیر تبعیض آمیز کنوانسیون هستیم.
به علاوه، ما خواهان جهان شمولی کنوانسیون بوده و معتقدیم برای تحقق این هدف اساسی، رژیم اسرائیل باید مجبور شود بدون هیچ پیش شرط یا تأخیری به این کنوانسیون بپیوندد.
ایران بعنوان قربانی بزرگ استفاده گسترده از سلاح شیمیایی در تاریخ معاصر، استفاده از این سلاحها توسط هر کسی، در هر نقطه و تحت هر شرایطی را شدیداً محکوم می کند.
جمهوری اسلامی ایران بعنوان یکی از اعضای فعال سازمان منع سلاحهای شیمیائی، بر اهمیت تضمین فعالیت مستقل، بی طرفانه و حرفه ای این سازمان تاکید دارد.
این امر در ارتباط با مسائل مربوط به اجرای تعهدات کشورهای عضو همچون جمهوری عربی سوریه از اهمیت ویژه ای برخوردارست.
ما از کوشش های جدی دولت سوریه در اجرای تعهدات خود تحت کنوانسیون تقدیر می نماییم.
تخریب کامل برنامه سلاح های شیمیایی سوریه در کمترین زمان ممکن و در وضعیت استثنائی، نشاندهنده اهمیت این کوشش های دولت سوریه است.
ما از اقدام اخیر سوریه در ارائه نودوسومین گزارش ماهانه خود در مورد کارهای آن درباره تخریب سلاح های شیمیایی و تأسیسات تولید آنها استقبال می نماییم.
ما همین طور اقدامات جاری برای تمهید نشست مدیر کل سازمان منع سلاحهای شیمیائی و وزیر امور خارجه سوریه و همین طور برگزاری بیست وپنجمین دور رایزنی با تیم ارزیابی اظهارنامه ها را مثبت قلمداد می نماییم.
مایه تأسف است که پرونده شیمیایی سوریه توسط گروه خاصی از کشورها سیاسی شده است.
این روند که اقتدار کنوانسیون و اعتبار سازمان منع سلاحهای شیمیائی را تضعیف کرده است، باید متوقف شود. این به نفع کنوانسیون، سازمان مذکور، حاکمیت قانون و حفظ صلح و امنیت بین المللی است.
ما با پشتیبانی از رویکرد جدید سازمان منع سلاحهای شیمیائی و سوریه برای انجام گفتگوی سطح بالا، هر دو طرف را به همکاری سازنده در این روند تشویق می نماییم و امیدواریم این ابتکار نتایج مثبتی در پی داشته باشد.1400/06/12
14:25:45
0.0 / 5
874
تگهای خبر: برنامه , پرونده , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام