وزیر نفت خبر داد:

اتفاقات خوبی در فروش نفت خام طی ماههای آینده رخ می دهد

اتفاقات خوبی در فروش نفت خام طی ماههای آینده رخ می دهد

وزیرنفت اظهار داشت: با پتانسیلی که در وزارت نفت، مجموعه شرکت ها، دستگاههای دیگر و حمایت های دولت وجود دارد قول می دهم اتفاقات خوبی در فروش نفت در ماههای آینده رقم بخورد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از صدا وسیما، جواد اوجی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری چهارشنبه شب شبکه دوسیما درباره شرایط صادرات نفت اضافه کرد: با پتانسیلی که در وزارت نفت، مجموعه شرکت ها و نیروهای توانمندی که در این عرصه وجود دارد و اراده بر فروش نفت و استفاده از تمامی ظرفیت ها و دستگاههای خارج از وزارت نفت البته با مجوزهای خوبی که شورای عالی امنیت ملی در این خصوص صادر کردند و اختیاراتی که به وزیر داده می شود و همینطور حمایت های دولت اساسا با برنامه ریزی قول می دهیم که اتفاقات خوبی در مبحث فروش نفت در ماه های آتی رقم بخورد.
وی افزود: پس از تحریم های ظالمانه فروش نفت کاهش قابل ملاحظه ای داشته است، ولی این توان در مجموعه وزارت نفت و تمامی دستگاه ها برای فروش نفت وجود دارد.
اوجی اظهار داشت: یکی از طریق های فروش نفت، تهاتر با کالا و همینطور تهاتر با سرمایه گذاری است البته نه تنها فقط در حوزه صنعت نفت بلکه در بخش ها و صنایع دیگر هم میتوان از این پتانسیل بهره برد.کاهش ۲۵ درصدی سوخت نیروگاه های کشور نسبت به سال گذشته
وزیر نفت اظهار داشت: حجم ذخایر و مخازن سوخت مایع نیروگاه ها نسبت به سال قبل نزدیک به ۲۵ درصد کاهش دارد و هم اکنون به یک و هفت دهم میلیارد لیتر رسیده است.
جواد اوجی اضافه کرد: با عنایت به تأمین سوخت زمستانی بویژه برای نیروگاه ها در فصل زمستان سال جاری، از ۲ ماه گذشته صادرات فرآورده ها بشدت کاهش پیدا کرده است تا بتوانیم ذخایر سوخت نیروگاه ها و صنایع را تأمین کنیم؛ البته با عنایت به فصل سردی که در پیش داریم و کسری گازی که همانند سال قبل پیشبینی می نماییم.
وی خاطرنشان کرد: درسال گذشته حدود ۱۶۰ میلیون متر مکعب در برخی از روزهای فصل سرد بویژه در استانهای شمال و شمال شرق کشور کسری گاز داشتیم بنابراین محدودیتی به نیروگاه ها و صنایع بزرگ داده شد که از سوخت مایع استفاده کنند تا بتوانند گاز بخش خانگی که اولویت اول وزارت نفت می باشد را تأمین کنند.
وزیر نفت اظهار داشت: سال جاری پیشبینی می نماییم که با روند رشد مصرف در کشور که بین ۸ تا ۱۰ درصد می باشد در فصل سرد تا ۲۰۰ میلیون متر مکعب کسری گاز داشته باشیم به همین خاطر جلسات تأمین سوخت زمستانی را شروع کردیم و یکسری راهکارهایی را از هم اکنون آغاز کردیم تا بتوانیم این فصل سرد را بدون دغدغه تأمین نماییم.
وی درباره ذخیره سوخت نیروگاه ها هم اضافه کرد: حجم ذخایر و مخازن سوخت مایع نیروگاه ها نسبت به سال قبل نزدیک ۲۵ درصد کاهش دارد؛ سال قبل در همین ایام ۲/۲ دهم میلیارد لیتر سوخت مخازن نیروگاهی بوده که امروز به ۱/۷ دهم میلیارد لیتر کاهش پیدا کرده است بنابراین تدابیری اندیشیده شده که از ناوگان سوخت رسان بخصوص تانکرهای سوخت رسان استفاده کنند البته نزدیک به ۴ هزار تانکر سوخت رسان از برنامه خارج شده بودند و امروز مصوبه هیئت وزیران را گرفتیم تا بتوانیم مشوق هایی در زمینه افزایش کرایه تانکرهای سوخت رسان تا نزدیک به ۳۰ درصد را گرفتیم و حتی برای تانکرهای سوخت رسان که سوخت نیروگاه ها را تأمین کنند این رقم قابل افزایش خواهد بود تا بتوانیم حداقل روزی ۳۵ میلیون لیتر سوخت را اضافه نماییم.
وی افزود: استفاده از ناوگان ریلی را برای سوخت رسانی در برنامه خواهیم داشت و البته در بخش بالا دست هم مبحث عرضه گاز وجود دارد که باید بتوانیم در برخی از فازهای پارس جنوبی مثل فاز ۱۴ بتوانیم حدود ۱۴ میلیون متر مکعب به حجم گاز اضافه نماییم گرچه مصرف گاز یک روند ۸ تا ۱۰ درصدی دارد ولی برپایه پیشبینی به عرضه و تولید گاز اضافه نخواهد شد.
اوجی درباره قطعی گاز سال جاری در بخش صنعتی و خانگی هم اضافه کرد: با تجاربی که از گذشته داریم تلاش می نماییم مردم در فصل سرما گرفتار مشکل نشوند ولی یکی از چالش های وضع امروز ما در مورد سوخت زمستانی، پایین بودن حجم ذخایر سوخت مایع نیروگاه ها و صنایع است که با برنامه ریزی صورت گرفته امیدواریم سقف این ذخایر را افزایش دهیم تا کمتر با مبحث کسری گاز مواجه شویم.فقط ۳۰ درصد تولیدات پتروشیمی در داخل مصرف می شود
وزیر نفت دولت سیزدهم اظهار داشت: ۷۰ درصد محصولات پتروشیمی تولید داخل؛ صادر می شود.
جواد اوجی اضافه کرد: تقریباً ۳۰ درصد محصولات تولیدی پتروشیمی در کشور مصرف می شود و مابقی صادر می شود.
او افزود: ورود به زنجیره ارزش یکی از مهم ترین برنامه های من در وزارت خانه نفت خواهد بود؛ در این راستا میتوان گفت از آنجائیکه این بخش در کشورمان فاقد متولی بوده؛ عمده سرمایه گذاری در کشور در سه قسمت شرکتهای صنایع مادر شکل گرفته است.
اوجی خاطرنشان کرد: امیدواریم با مشوق هایی که مد نظر داریم و با حمایت هایی که در صدد تأمین آنها هستیم؛ کارگروهی در دولت شکل خواهیم داد متشکل از وزارت نفت، وزارت صمت و وزارت کشور، بعد از ان می توانیم به صورت جِد وارد پارک های زنجیره ارزش صنایع تکمیلی پتروشیمی شویم.
او اظهار داشت: در پارک های زنجیره ارزش صنایع تکمیلی پتروشیمی مانند شهرک های صنعتی مستقر در حاشیه شهرها؛ با تزریق خوراک پروپیلن و پلی پروپیلن میتوان بین ۱۵ الی ۲۰ واحد صنعتی در حوزه های مختلف مانند مسکن، خودرو، نظامی و بهداشت و درمان ایجاد نمود.
وزیر نفت اضافه کرد: این در شرایطی است که اگر امروز بخواهیم یک واحد پتروشیمی یک میلیون و ۶۵۰ هزار تنی اوره آمونیکی ایجاد نماییم یا یک واحد ۴۵۰ هزار تنی پلی پروپیلن راه اندازی نماییم حداقل ۷۰۰ الی یک میلیارد دلار نیاز داریم اما با ورود به زنجیره ارزش صنایع تکمیلی پتروشیمی؛ با سرمایه گذاری حدود ۵۰ الی ۶۰ میلیون دلار امکان ایجاد یک پارک زنجیره تولید محصولات پتروشیمی فراهم خواهد شد؛ البته در این راستا در بخش خوراک هم تخفیف های خوبی شامل تولید کنندگان قائل می شود.
اوجی اظهار داشت: ورود به پارک های زنجیره ارزش محصولات تولیدی پتروشیمی به طور عمده در مناطق محروم قابلیت اجرا دارد و اشتغال زایی به همراه خواهد داشت و خوراک پتروشیمی و دانش فنی این امر هم در کشور موجود است؛ در واقع کار وزارت نفت؛ پشتیبانی از این پروژه است، البته این اتفاق جزو اولویت های کاری ما خواهد بود.
او اضافه کرد: ما می توانیم به جای اینکه به دنبال میعانات و فروش پتروشیمی باشیم به دنبال پیشگیری از خام فروشی باشیم، البته این اتفاق هم به نوبه خود؛ ورود به زنجیره ارزش به حساب می آید.
اوجی ضمن اشاره به بیانات رهبری در مورد اهمیت مبحث مبارزه با فساد افزود: یکی از اهداف دولت و وزرا؛ بحث مبارزه جدی با فساد است؛ در این راستا استفاده از نیروهای کارآمد، فسادستیز و توانمند در این عرصه که البته در وزارت نفت هم؛ چنین افرادی کم نیستند؛ یکی از اولویت های کاری ما خواهد بود و به لطف شناسایی افراد درست در این حوزه هم به درستی انجام پذیرفته است.
او خاطرنشان کرد: در وزارت نفت؛ شناسایی گلوگاه ها به درستی انجام شده و در واقع در بحث قراردادها و واگذاری ها به پیمانکاران و در بحث خرید کالا همچون موارد گلوگاهی در وزارت خانه نفت هستند.
وزیر نفت با ذکر خاطره ای اظهار داشت: یاد دارم روزی شاید اوایل دهه ۸۰ بعنوان یک مدیرعامل در بالادست حوزه نفت؛ حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد کالاهای مورد نیاز در پروژه های ما وارداتی بود اما امروز به برکت تحریم شاهد می باشیم که ۶۵ درصد کالاها ساخت داخل می باشد و فقط ۳۰ الی ۳۵ درصد وارداتی است.
اوجی اضافه کرد: تمام توان را به کار خواهیم گرفت و حمایت خویش را معطوف به شرکتهای تولید کننده داخلی و دانش بنیان می نماییم که با تقویت پتانسیل داخل به سمت کاهش هزینه ها حرکت نماییم.
او در انتها برنامه اظهار داشت: اساسا ما با اوپک همراه خواهیم بود و از بیانیه اوپک پلاس حمایت می نماییم. رئیس اوپک هم یادآور شده که بمحض برداشته شدن تحریم های ایران و مشخصاً در حوزه نفت ایران؛ هیچ گونه محدودیتی در برابر فعالیت و همکاری نفتی با ایران نخواهیم داشت و بمحض برداشته شدن تحریم ها تمام توان به همان ظرفیتی که پیش از تحریم ها داشتیم بازخواهد گشت؛ ما مخالفیم که از نفت بعنوان ابزار سیاسی استفاده گردد چونکه در این صورت نهایتا بازار متضرر خواهد شد.

1400/06/11
10:46:01
0.0 / 5
907
تگهای خبر: برنامه , پروژه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام