بیانیه دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباب فیلم خانه پدری

بیانیه دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباب فیلم خانه پدری

خبرگزاری نام: دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره فیلم «خانه پدری» اطلاعیه ای را صادر كرد.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، متن این بیانیه به شرح زیر است:

«تولیدكنندگان آثار فرهنگی و هنری همواره مورد احترام بوده و دارای حقوق قانونی می باشند. قوه قضائیه نیز بر این مبنا اهتمام بر هم افزایی و توسعه خدمات آنها به مردم و میهن عزیزمان دارد. در عین حال درباب توقف و جلوگیری از ادامه نمایش فیلم خانه پدری همچنان كه در بیانیه قبلی دادستانی تهران تاكید شد و هر چند درخواست های مردمی از دادستانی برای ورود به سوژه از شروع نمایش فیلم خانه پدری وجود داشت و با ورود دادستانی به سوژه تابحال صرفاً شكلی و نه محتوایی بوده است. بر حسب گزارش مراجع نظارتی مشعر بر عدم اعمال اصلاحات لازم برای پخش فیلم از ادامه نمایش آن جلوگیری شد. صائب بودن نظر بخش های مسئول درباب صدور پروانه ساخت و نمایش مورد قبول و احترام دستگاه قضایی است منتهی حسب گزارش های واصله روال قانون در اكران این فیلم بطور كامل طی نشده است زیرا:

۱- این فیلم از سال ۱۳۹۰ تقاضا برای نمایش آن به جریان افتاده و چندین نوبت در سال های متوالی در شورای پروانه نمایش مورد بحث و بررسی قرار گرفته ولی هیچ گاه شورای مذكور با اكران آن بدون قید و شرط موافقت نكرده است كه این شروط صریحاً در صورتجلسات شورای نمایش قید شده.

۲- در مصوبه اخیر شورای صدور پروانه نمایش، پخش فیلم مذكور مورد تایید تمام اعضاء قرار نگرفته بلكه ۵ نفر از ۹ نفر نحوه اكران را متوجه رئیس سازمان سینمایی كشور نموده اند.

۳- شورای نمایش، علی القاعده حق واگذاری مسئولیت را به یك نفر نداشته و می بایست به وظیفه قانونی خود به شرح مذكور در ماده ۳ بخشنامه نظارت بر نمایش فیلم و صدور پروانه مورخ ۱۳۸۲/۰۵/۱۹ مصوب هیات وزیران عمل می نمود.

۴- مطابق بند ۱۱ ماده ۳ بخشنامه مذكور «نشان دادن صحنه هایی از جزئیات قتل، جنایت، شكنجه و آزار به نحوی كه سبب ناراحتی بیننده و بدآموزی گردد، ممنوع است» كه این مقرره قانونی را نه آن تعداد از اعضاء شورای نمایش (۵ نفر) كه امضاء كرده اند، رعایت كرده و نه رئیس سازمان سینمایی كشور.

۵- در مصوبه اخیر، شورای صدور پروانه نمایش شروط اكران و نمایش فیلم را مستند به مصوبه قبلی شورا در سال ۱۳۹۳ نموده و این در حالیست كه مصوبه سال ۱۳۹۳ نمایش این فیلم را مشروط به الف: درج قید سنی مخاطب (بالای ۱۶ سال) ب: تعدیل تماسهای بدنی ج: نمایش محدود فیلم صرفاً جهت پخش در هنرو تجربه می نماید. در نتیجه شروط یاد شده در مصوبه اخیر كامل رعایت نشده، مضافاً مصوبه شورای نمایش در سال ۱۳۹۳ نیز نصاب قانونی اعضاء را نداشته است و نمی توانسته مستند قرار گیرد.

بنا بمراتب مذكور رئیس سازمان سینمایی كشور درباب نمایش فیلم خانه پدری وظیفه قانونی خودرا به شرح موارد فوق رعایت نكرده است و اصلاحات را منطبق با بخشنامه موصوف انجام نداده و در نتیجه باید پاسخگوی اقدامات خود باشد.»

منبع:

1398/08/12
23:20:54
5.0 / 5
4845
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام