رئیس اتاق ایران خواهان مشورت گرفتن دولت سیزدهم از بخش خصوصی شد

رئیس اتاق ایران خواهان مشورت گرفتن دولت سیزدهم از بخش خصوصی شد

به گزارش خبرگزاری نام رئیس اتاق ایران می گوید: هم اکنون برخلاف گفته ها، بخش خصوصی مورد مشورت نیست و اگر بر مبنای رسالت و جایگاه اتاق ایران گزارشی تهیه می شود، متأسفانه در عمل به آنها توجهی نمی گردد.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، غلامحسین شافعی، با گرامیداشت هفته دولت و تبریک به دولت جدید بابت دریافت رأی اعتماد مطلوب از مجلس اظهار نمود: کاری که آقای ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری در چیدن تیم اقتصادی انجام داده، متفاوت از گذشته بوده است. او از دایره بسته دائمی در دولت سیزدهم بیرون آمده و این اقدامی کاملاً مثبت است. برای همین می توانیم امیدوار باشیم که گرفتار دور باطل چرخه مشکلات نشویم. مجلس محترم هم با رأی قاطع به تیم اقتصادی و اکثریت کابینه پیشنهادی، همراهی مطلوبی با دولت سیزدهم نشان داد.
رئیس اتاق ایران می گوید: مهم تر از انتخاب افرادی که آقای رئیسی در کابینه خود معرفی کرده و رأی اعتماد گرفته اند، اصلاح ساختار اقتصادی در کشور است. اگر ساختار اقتصادی کشور اصلاح نشود، حتی افراد توانمند هم در آینده نمی توانند انتظارات اقتصادی را برآورده کنند. ما امیدواریم رئیس جمهور در این عرصه هم اقدامی متفاوت از گذشته انجام دهد.
رئیس پارلمان بخش خصوصی درباره وزرای اقتصادی دولت سیزدهم معتقد است: وزرایی که برای بخش اقتصادی کشور انتخاب شده، تیم خوبی هستند ولی موفقیت این ها زمانی می تواند کامل شود که هم زمان اصلاح ساختاری هم در دستور کار قرار گیرد در آن صورت است که هماهنگی و همدلی باهم سبب موفقیت افراد خواهد بود.
او ادامه می دهد: همدلی و هماهنگی زمانی می تواند رخ دهد که هدف های اقتصادی مشخص شود. ما الآن به اشتباه برخی از ابزارهایی که برای رسیدن به هدف لازم اند، را هدف قرار داده ایم اما خود هدف مشخص نمی باشد.
او به نرخ مالیات و ارز اشاره نمود و اظهار داشت: مثلا نرخ مالیات، نرخ ارز، و غیره ابزاری برای توسعه اقتصادی و در خدمت اقتصاد هستند. این ها به ذات خود هدف نیستند. اما به اشتباه و خیلی وقت ها در کشور ما، سیاست گذاران فکر می کنند اگر نرخ مالیات پایین باشد، همه مشکلات حل می شود و وسیله جای هدف را می گیرد.
شافعی تاکید می کند: اهداف اقتصاد کشور باید مشخص باشد، ساختارها برپایه هدف کلی تغییر کند و درنهایت آدم های توانمند و دانایی برای رساندن کشور به آن هدف انتخاب شوند. v امیدواریم دولت سیزدهم که شروع کار کابینه آن با هفته دولت همراه شده، بتوانند برای بهبود وضعیت اقتصاد کشور تلاش کنند.
شافعی ادامه می دهد: همه ما معتقد هستیم که شرایط کشور کاملاً استثنایی است؛ به لحاظ اقتصادی در شرایط ویژه ای قرار گرفته ایم. دولت با چالش های بزرگ روبروست. از طرفی شاید ما فرصت دیگری برای اقتصاد کشور نداشته باشیم. شاید این آخرین مهلت اقتصادی ما باشد. بخش خصوصی و مردم، دولت و حاکمیت برای نجات و توسعه اقتصاد کشور امکان آزمون وخطا ندارند و باید برای مناسب تر کردن شرایط اقتصاد کشور پای کار بیایند.
او تاکید می کند: ما معتقد هستیم که اصلاح اقتصاد کشور امکان دارد ولی این اصلاح شروطی دارد و آن این که در بر پاشنه قبلی نچرخد. باید اصلاح ساختاری انجام شود؛ دیوار اقتصادی فرسوده ترمیم شود و رنگ زدن مداوم فرسودگی، چاره کار نیست.
شافعی اظهار داشت: اتاق ایران چندین بسته پیشنهادی سیاستی به دولت سیزدهم عرضه کرده است. از زمان انتخابات تا به امروز، اتاق ایران نظرات کارشناسی و پژوهشی خویش را در اختیار دولت قرار داده است. اما باید توجه کرد که نکته مغفول اقتصاد ایران این است که علیرغم همه حرف ها، اعتقاد جدی به بخش خصوصی وجود ندارد و این عامل تعیین کننده ای است که سبب شده نتوانیم به توفیق های دست یابیم.
او تصریح می کند: اقتصاد باید مردمی شود و فعالان اقتصادی نقش تعیین کننده ای در اقتصاد کشور داشته باشند. الآن برخلاف گفته ها، بخش خصوصی مورد مشورت نیست و اگر بر مبنای رسالت و جایگاه اتاق ایران گزارشی تهیه می شود، متأسفانه در عمل به آنها توجهی نمی گردد.
شافعی معتقد است: اگر بخش خصوصی بعنوان مشاور امین مورد پذیرش قرار گیرد، بسیاری از مشکلات اقتصادی حل خواهد شد. دولت بدون بخش خصوصی قادر به نجات اقتصاد کشور نخواهد بود. باید توجه کرد علیرغم همه اهانت هایی که در این زمان برای بخش خصوصی به وجود آمد، بخش خصوصی همچنان پای کار بود. اقتصاد کشور در این زمان از راه صادرات غیرنفتی اداره شده و نیازهای اساسی کشور تأمین شد.
رئیس اتاق ایران معتقد است: توفیق کشور ارتباط مستقیمی با اقتصاد و البته با جایگاه بخش خصوصی دارد. همه ارکان اقتصادی و سیاستگذاری های اقتصادی باید همسو باهم باشد. از وزارت امور اقتصادی و دارایی، تا وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت امور خارجه و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن کشاورزی ایران همه در خدمت اقتصاد باشند و باید این هماهنگی به صورت کامل شکل بگیرد. نتیجه این هماهنگی رونق اقتصادی خواهد بود.


منبع:

1400/06/05
16:17:36
0.0 / 5
959
تگهای خبر: آزمون , دولت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام