عباسی :

راهبرد هسته ای تدوین شود

راهبرد هسته ای تدوین شود

عضو کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر ضرورت تدوین راهبرد هسته ای کشور، از اعمال سلیقه های شخصی و حزبی در فعالیتهای هسته ای انتقاد نمود.فریدون عباسی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد اقدامات دولت مردمی برای ارتقای صنعت هسته ای عنوان کرد: نظام ما باید راهبرد خویش را در توسعه فعالیتهای هسته ای روشن کند و تا دولت ها تصرفی در این مورد نکنند.
وی خاطرنشان کرد: اگر به دنبال تولید برق به روش هسته ای و همینطور کاربرد پرتوها در زندگی مردم هستیم، باید این راهبرد را تعیین نماییم تا دولت بر اساس این راهبرد عمل کند.
عضو کمیسیون انرژی مجلس اضافه کرد: متأسفانه در چند سال گذشته سلیقه های شخصی و حزبی بر مسائل راهبردی تأثیرگذار بوده و مقابل این بحث ایستاده و جهت آنرا عوض کرده است.
عباسی اظهار داشت: دولت فعلی در شروع کار باید بدهی واحد یکم نیروگاه بوشهر را پرداخت کند. پشتیبانی فنی را اولویت داده و بودجه لازم برای خرید قطعات یدکی و تأمین سوخت این نیروگاه اختصاص دهد.
عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه دو واحد نیروگاهی در بوشهر در دست ساخت است، اظهار داشت: باید بودجه این دو واحد تقویت شود و با شرکت روسی مذاکره ای صورت گیرد تا زمان بندی ها برای تحویل این نیروگاه ها کوتاه تر شود تا در آینده ای نزدیک به دو هزار مگاوات برق هسته ای دست پیدا نماییم و برای تولید ۱۰ هزار مگاوات برق هسته ای در ۱۰ سال آینده برنامه ریزی دقیق و راهبردی نظام اعلام گردد.
عباسی در مورد کاربرد پرتوها در زندگی مردم، تاکید کرد: باید در جهت تحقیقات و تولید مواد در این حوزه اقدامات جدی انجام داد و این مورد را از حالت لوکس خارج کرد.
عضو کمیسیون انرژی مجلس در انتها تصریح کرد: در زمینه گداخت باید عقب افتادگی های گذشته با به میدان آوردن توانمندی های ایران در زمینه رآکتور و غنی سازی و لیزر جبران شود تا در کوتاه مدت در این حوزه در تراز فعالیتهای روز دنیا قرار بگیریم و حداکثر تا سال ۱۴۱۰ در این حوزه به جایگاهی برسیم که با کشورهای دیگر در زمینه گداخت رقابت کرده و در پروژه های جهانی مشارکت نماییم.


منبع:

1400/05/07
12:14:04
0.0 / 5
877
تگهای خبر: برنامه , پروژه , دولت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام