رئیسی در نشست مسائل حوزه مسكن:

دست دلالان از بازار مسكن قطع شود

دست دلالان از بازار مسكن قطع شود

به گزارش خبرگزاری نام رییس جمهور منتخب اظهار داشت: برای تعدیل هزینه ها و تسهیل و تسریع ساخت مسکن باید دست دلالان از بازار مصالح ساختمانی به ویژه فولاد و سیمان قطع شود.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از روابط عمومی دفتر رییس جمهور منتخب، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی قبل از ظهر امروز دوشنبه در «نشست ویژه بررسی الزامات ساخت مسکن» با حضور مدیران و کارشناسان تراز اول حوزه مسکن، اظهار داشت: تهیه مسکن همیشه یکی از دغدغه های جدی مردم بوده و امروز نه فقط خرید مسکن، که اجاره آن هم در شهرهای بزرگ و حتی شهرهای کوچک تر برای مردم به آرزویی دست نیافتنی تبدیل گشته است.
رئیسی با اشاره به این که گرانی مسکن یک مشکل ریشه ای در ایجاد لطمه های اجتماعی نظیر طلاق و حاشیه نشینی است، اضافه کرد: در مقطعی ساخت مسکن مهر جریان مؤثری در عرصه ساخت مسکن و خانه دار شدن اقشار محروم به راه انداخت اما متأسفانه بجای اصلاح ایرادات طرح مسکن مهر در دوره اول دولت فعلی این طرح رسماً تعطیل شد. البته در دوره بعدی این نگاه تغییر نمود و تلاش شد مسکن مهر با رفع نقایص تکمیل شود.
رئیس جمهور منتخب اشاره کرد: مردم در موضوع ساخت مسکن مهر طرف حساب خودرا دولت می دانند و هنگام قضاوت درباره عملکرد دولت دراین زمینه، تفاوتی بین دولت های یازدهم، دوازدهم و سیزدهم قائل نیستند. پس دولت باید به تعهدات پایبند باشد مگر آنکه در موارد استثنا زیانی فاحش و جدی متوجه منافع عمومی باشد.
رئیسی با تاکید بر این که بخش خصوصی نیز باید متقابلاً متعهد به کار باکیفیت باشد، گفت: دولت باید از یک سو میدان را برای فعالیت بخش خصوصی در حوزه مسکن و دیگر عرصه ها هموار کند و از طرفی با هدایت و پشتیبانی از کارهای بخش خصوصی و اعمال نظارت مؤثر از حقوق مردم نیز دفاع کند.
رئیس جمهور منتخب با تاکید بر این که باید ابعاد موضوع مسکن همچون نیاز دقیق مناطق مختلف کشور و نیز ظرفیت های موجود برای حل این نیاز به طور دقیق احصا شوند، گفت: اقدامات درحال انجام برای ساخت انبوه مسکن همچون ساخت ۵۳۰ هزار واحد مسکن در قالب طرح اقدام ملی مسکن باید با قوت ادامه یابند. اقدامات جدید نیز باید با بهره بردن از تجارب گذشته و در نظر گرفتن تمام جوانب به شکلی انجام شوند که گامی مؤثر در راه حل مشکلات مردم باشند.
رئیسی اشاره کرد: باید با روحیه جهادی تلاش نماییم تامین زمین برای ساخت حداقل یک میلیون مسکن در سال در محدوده شهرها و روستاها با فوریت و بدون تأخیر در اولویت اقدامات قرار گیرد. اگر دراین زمینه ابهام قانونی هم وجود دارد باید باتوجه به انگیزه بالای نمایندگان محترم مجلس هر چه سریع تر این ابهامات را برطرف کرد.
رئیس جمهور منتخب با اعلان اینکه طرح موضوع انتزاع وزارتخانه های راه و شهرسازی در مجلس شورای اسلامی به هیچ وجه نباید موجب متوقف یا کند شدن اقدامات جاری بخش های تابعه این وزارتخانه شود، اشاره کرد: تجربه نشان داده است که پرداخت تسهیلات مسکن نیز بهتر است در یک بانک تخصصی صورت گیرد که هم مردم با چارچوب عملکرد آن دراین زمینه بیشتر آشنا هستند و هم امکان کنترل و نظارت دقیق تر بر پرداخت این تسهیلات وجود خواهد داشت.
رئیسی در ادامه با تاکید بر این که برای تعدیل هزینه ها و تسهیل و تسریع ساخت مسکن باید دست دلالان از بازار مصالح ساختمانی به ویژه فولاد و سیمان قطع شود، اظهار داشت: حل مشکلات و موانع ساخت انبوه مسکن نیز بدون قطع کردن دست سوداگران و کنترل قیمت از دست آنها ممکن نیست. اگر کارهای سوداگرانه در بازار مسکن کنترل نشود شیرینی ساخت مسکن برای مردم از بین می رود.
رئیس جمهور منتخب ثبات مقررات را مساله بسیار مهم دیگر برای تسهیل و تسریع ساخت مسکن برشمرد و افزود: زندگی مردم در عرصه های مختلف باید قابل پیش بینی شود و لازمه این مساله ثبات مقررات است.
رئیسی در ادامه بر تقویت نهضت ساخت مسکن با بهره گیری از همه ظرفیت های موجود کشور از بخش خصوصی و تعاونی گرفته تا شهرداری ها و قرارگاه های سازندگی تاکید نمود.
رئیس جمهور منتخب در ابتدای سخنان خود با اشاره به درگذشت مرحوم علیرضا تابش، از زحمات و کوشش های وی در سالیان طولانی فعالیت در عرصه مسکن روستایی و نیز بازسازی مسکن مناطق لطمه دیده از بلایای طبیعی قدردانی کرد.


منبع:

1400/05/04
21:09:52
0.0 / 5
901
تگهای خبر: دولت , قانون , كیفیت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام