قالیباف:

همكاری كشورها شرط ارتقای جایگاه آسیا در معادلات جهانی است

همكاری كشورها شرط ارتقای جایگاه آسیا در معادلات جهانی است

به گزارش خبرگزاری نام رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: گسترش تعاملات میان کشورهای آسیایی می تواند آسیا را در معادلات جهانی به جایگاه واقعی آن برساند.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از خانه ملت، نشست کمیته فرهنگی اجتماعی مجمع مجالس آسیایی APA بامداد امروز (چهارشنبه) به ریاست معصومه پاشایی بهرام رییس گروه پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در مجمع مجالس آسیایی (APA) اجرا شد.
«فاطمه قاسم پور» متن پیام رییس مجلس شورای اسلامی را قرائت کرد.
متن این پیام به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
نمایندگان محترم مجالس کشورهای آسیایی، عالیجنابان، خانم ها و آقایان،
در ابتدا مایلم سلام و درودهای گرم و صمیمانه خویش را از تهران، پایتخت جمهوری اسلامی ایران، به شما روسای محترم هیئت ها و نمایندگان مجالس کشورهای شرکت کننده در جلسه کمیته فرهنگی مجمع مجالس آسیایی APA ابلاغ نمایم.
خوشوقتم که امروز مجلس شورای اسلامی ایران، افتخار میزبانی ِشما نمایندگان محترم را بر عهده دارد. امیدوارم در آینده نزدیک، بعد از غلبه بر بیماری منحوس ِ کرونا، شرایطی فراهم گردد تا شاهد حضور شما عزیزان در تهران باشیم.
بدون شک همکاری و تعامل مثبت و سازنده اعضای مجمع مجالس آسیایی و گفتگو و هم اندیشی میان نمایندگان در همه سطوح، دستاوردهای این مجمع آسیایی را بعنوان یک نهاد مهم پارلمانی، افزایش خواهد داد و برآیند ِآن، تحکیم همکاری ها و حرکت در راه همگرایی ِقاره کهن آسیا خواهد بود.
امیدوارم این جلسه با مشارکت فعال و سازنده شما نمایندگان محترم پارلمان های قاره کهن، تاریخی و تمدنی آسیا، بتواند نتایج ارزشمندی در جهت تحقق اهداف عالی مجمع مجالس آسیایی در پی داشته باشد.
مایلم تاکید نمایم که با درک تنوع قومی، مذهبی و ملی در قاره آسیا، باور داریم که خدامحوری، اساس و محور بنیادین حیات فردی و اجتماعی بشریت است. انسان دارای کمال و سعادت اختیاری است که در صورت انتخاب صحیح و در قالب تمسک به هدایت الهی می تواند به مرحله نهایی کمال برسد.
باور داریم که در قالب تعاملات اجتماعی و فرهنگی، بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه، «خانواده» است که نقشی بی بدیل در تولید، حفظ و ارتقای فرهنگ جامعه دارد و جوامع با وجود پاره ای تفاوت ها، تحت تأثیر سنن الهی و قوانین تکوینی مشترک و فراگیر قرار دارند.
خانم ها و آقایان،
همانطور که می دانید، توجه به مساله مهم فرهنگ در جوامع، فارغ از ایدئولوژی ها و نگرش های رایج، به شکلی است که سایر ابعاد زندگی ملت ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. از ین جهت، توسعه در تمامی جوانبِ اقتصادی، سیاسی، آموزشی و اجتماعی مستلزم برخورداری از فرهنگی غنی و مبتنی بر ارزشهای بومی و ملی است که نتیجه آن دستیابی به رشد اقتصادی و توسعه پایدار و متوازن در جوامع است.
معتقدم قاره آسیا به خاطر تنوع و تکثر فرهنگی در صورتی می تواند جایگاه خودرا افزایش دهد که هویت ملی و جمعی خویش را حفظ نماید. بطور قطع ملت های مختلف آسیایی برای حفظ این هویت ملی و جمعی هزینه های زیادی پرداخت کرده اند که نمایندگان مجالس بعنوان صدای مردم، موظف به حفظ و تقویت آن هستند.
همکاران محترم؛
ما بعنوان اعضای پارلمان کشورهای آسیایی و بمنظور کاهش نتایج منفی ناشی از لطمه های اجتماعی- فرهنگی باید تمرکز خویش را بر مباحث «تنوع فرهنگی و میراث فرهنگی»، «زنان»، «کمکهای انساندوستانه»، «گفتگوی مذاهب»، «مبارزه با فساد»، «مبارزه با قاچاق کالاهای فرهنگی»، «مبارزه با قاچاق مواد مخدر»، «فناوری اطلاعات و ارتباطات» و «مساوات در بهداشت در آسیا» قرار داده و اقدامات موثرتری را در جهت تثبیت هویت دینی، ملی و جمعی آسیا در مقابل رویکرد نادرست فرهنگ غربی بعمل آوریم. در این صورت لازم است بوسیله گسترش همکاریهای بین المللی و اجرائی، ظرفیت ها و اولویت های جوامع خودرا مورد توجه ویژه قرار دهیم.
شرکت کنندگان ارجمند،
می توان اظهار داشت که اصول و اهداف اساسی این کمیته، از طرف پیشینیان، به نحوی تنظیم شده که توسعه پایدار و متوازن در آسیا باتوجه به اشاعه رویکرد فرهنگ آسیایی تحقق یابد و بعنوان معیاری اساسی برای اعضای مجمع مورد توجه قرار گیرد.
مایلم تاکید نمایم با پیروی از این اصول و اهداف می توان به بهترین وجه، خیلی از چالش های اساسی و بحران های موجود را حل و فصل نمود. به همین دلیل رویکرد مجلس شورای اسلامی مبتنی بر اعتدال و تعامل سازنده و کوشش برای توجه ویژه به همکاری با قاره کهن آسیا و یافتن راهکارهای عملیاتی بمنظور توسعه همکاریهای اقتصادی می باشد.
در این راستا حل و فصل اختلافات و رفع موانع همکاری، بوسیله گفتگو و هم اندیشی یکی از اولویتهای اصلی جمهوری اسلامی ایران می باشد.
در جهان فعلی، پیوند چند بعدی میان فرهنگ، اقتصاد، سیاست و امنیت وجود دارد. تمرکز بر همکاریهای فزاینده تجاری و اقتصادی یکی از شالوده هایی است که می تواند در بستر تنوع فرهنگی زمینه توسعه و رشد بیش از پیش قاره آسیا را فراهم آورد.
در اختتام مایلم تاکید نمایم، چالشهای فعلی موجود در سطوح فراملی به شکلی است که هیچ کشوری به تنهایی قادر به رفع آن نیست. بدین سبب دستیابی به توسعه پایدار و متوازن در حوزه های مختلف همچون حوزه فرهنگی و اجتماعی فقط بوسیله همکاری و مشارکت جمعی میان کشورهای آسیایی امکانپذیر است.
جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که با گسترش تعاملات میان کشورهای آسیایی می توان از پیشرفت های فکری نوین و اقداماتی عملیاتی در رسیدن به آسیای نوین برخوردار شد و آسیا را در معادلات جهانی به جایگاه واقعی آن رساند.
اطمینان دارم که قاره کهن آسیا بوسیله همکاری بیشتر میان پارلمان های کشورهای آسیایی و همراهی فکری شما در این جلسه، آینده ای روشن در پیش رو خواهد داشت. مجدداً از حضور شما عزیزان در این جلسه تشکر می کنم و آرزوی موفقیت برای آن دارم.
از توجه شما سپاسگزارم
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته


منبع:

1400/04/23
19:15:52
0.0 / 5
911
تگهای خبر: آموزش , ابلاغ , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام