فلاحت پیشه:

تطهیر طالبان، خلاف ثبات در سیاست خارجی كشور است

تطهیر طالبان، خلاف ثبات در سیاست خارجی كشور است

به گزارش خبرگزاری نام یک نماینده پیشین مجلس اظهار داشت: هیچگاه مناسبات ما با گروه های ملیشیایی و دست به اسلحه کمکی به منافع ملی کشور نکرده است و هزینه های بیشتری را هم بوجود آورده است.


حشمت الله فلاحت پیشه در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به تحولات در افغانستان و تشدید فضای امنیتی و سیاسی در این کشور اظهار نمود: حقیقت این است که اصولا به رسمیت شناختن جریانی که با زور اسلحه و ارعاب می خواهد در کشور همسایه حاکم شود، به ضرر کل کشورهایی است که این گروه و جریان را به رسمیت بشناسند، بخصوص این که افغانستان کشوری است که تحولات سیاسی و گروه های قومی و مذهبی در آن غیرقابل پیشبینی و مدیریت هستند.
وی افزود: طالبان در ۱۳۷۳ با تلاش چند افسر اطلاعاتی چند کشور که نقش منفی همواره در تحولات افغانستان داشتند بنیانش گذاشته شد و در آن زمان با موجی از ارعاب و جنایت افغانستان را تسخیر کرد و زمینه بزرگترین کشتار مسلمانان در تاریخ را پس از انفجار برج های دوقلو در آمریکا فراهم نمود به شکلی که پس از آن هم هیچگاه این کشور روی ثبات ندید.
این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: آمریکا و ایران در روندی غیرمعمول در سالهای گذشته وارد مذاکره با طالبان شدند و در داخل ایران جریاناتی با نفوذ تلاش در تطهیر طالبان داشته و دارند در حالیکه این مسئله خلاف ثبات در سیاست خارجی است که همواره باید شاهد باشیم. متاسفانه یک تحلیل سنتی نزد برخی در ایران است که هر جا آمریکا است باید ایران در مقابل آن باشد و هزینه پیشبینی ناپذیر آنرا هم بپذیرد، یک تحلیل اشتباه است ضمن اینکه طالبان پیش از ایران با آمریکا مذاکره می کرد و می بینیم که هیچ اقدامی از جانب طالبان ضد آمریکا صورت نمی گیرد و این گروه یک رابطه قابل تنظیمی را با آمریکا شکل داده است.
وی افزود: معتقدم تکثر در سیاست خارجی کشور را باید تا حد زیادی تعدیل نماییم چون که به سیاست خارجی ضربه جدی زده است و متاسفانه برخی گروه ها و افراد سیاسی در کشور که دارای قلم های اقتدار آمیز هستند کوشش می کنند با قلم خود و طرح یک سری مسایل بر روند سیاست خارجی اثر بگذارند. شاهد بودیم که از این ناحیه چه ضرباتی به روابط ایران با عراق و کشورهای عربی وارد شده است یا این که حوزه عملی چالش هایی را بین ایران و آمریکا شکل دهند، آن هم در حساس ترین شرایط که ایران و آمریکا در چارچوب برجام درحال مذاکره هستند.
فلاحت پیشه خاطرنشان کرد: ایران با بیشتر از هشتاد و سه میلیون جمعیت نمی تواند در چارچوب یک راهبرد پارتیزانی مناسبات سیاست خارجی خویش را پیش ببرد و هیچگاه مناسبات ما با گروه های ملیشیایی کمکی به منافع ملی کشور نکرده است و هزینه های بیشتری را هم بوجود آورده است و باید درباره طالبان با منطق بیشتری رفتار نماییم.
وی درباره سیاست ایران در این چارچوب در سالهای گذشته تصریح کرد: هرگونه کوشش برای وابسته کردن سیاست خارجی کشور به گروهی که شواهدی از تفاوتش با طالبان ۱۳۷۳ وجود ندارد، به ضرر منافع ملی کشور است و معتقدم تحلیل غالب در منطقه این است که کشورهای مداخله گر در منطقه و کشورهایی که به اسم امنیت به دوشیدن کشورهای مسلمان ادامه می دهند یا دنبال ایجاد پایگاه نظامی هستند، همواره دنبال گروه های دست به سلاح در منطقه هستند و هیچ نشانه ای نیست که طالبان خارج از این راهبرد عمل می کند.
این نماینده پیشین مجلس درباره رویکرد دولت جدید ایران در ارتباط با افغانستان و طالبان اظهار داشت: مشخص نیست سیاست خارجی دولت آینده چگونه شکل می گیرد چون راهبردهای کلان در شورایعالی امنیت ملی تعیین می شود، اما به صورت طبیعی کسانی که به دنبال شکل دهی به شرایط هیجانی و افراطی در سیاست خارجی کشور هستند تلاش می کنند چنین راهبردی را در دولت آینده تحمیل کنند اما معتقدم در دولت آینده منافع ملی کشور تحت الشعاع نگاههای افراطی قرار نمی گیرد.
منبع:

1400/04/09
11:12:57
0.0 / 5
716
تگهای خبر: دولت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام