صالحی:

مسائل مالی دلیل عمده عدم دستیابی به اهداف تولید برق هسته ای بوده است

مسائل مالی دلیل عمده عدم دستیابی به اهداف تولید برق هسته ای بوده است

خبرگزاری نام: رییس سازمان انرژی اتمی مسائل مالی را عمده ترین دلیل عدم دستیابی به اهداف تولید 20 هزار و 8 هزار مگاوات برق هسته ای در کشور دانست.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، علی اکبر صالحی در نشستی که بعدازظهر امروز (شنبه) از طرف نیکزاد نایب رییس مجلس و در هیأت رئیسه مجلس جهت بررسی موضوع تولید برق هسته ای برگزار شد، اظهار داشت: در رابطه با تولید برق از توان هسته ای این مساله به رژیم گذشته برمی گردد. در سال ۵۳ سازمان برنامه و بودجه رژیم گذشته پروژه ای را به شرکت SRI در آمریکا می دهد که چشم انداز ۲۰ ساله کشور را تدوین کند. در این چشم انداز ۲۰ جلدی که به پیشنهاد SRI تهیه شده بود در سبد انرژی ایران ۲۰ هزار مگاوات برق هسته ای طی ۲۰ سال یعنی تا سال ۷۴ پیش بینی شده بود.
وی اضافه کرد: هم اکنون بوشهر ۱۰۰۰ مگاوات برق هسته ای تولید می کند و پیشنهادی که در سال ۵۴ داده شده بود به این معنا بود که تا سال ۷۴ باید معادل ۲۰ نیروگاه بوشهر برق هسته ای تولید می شد اما حالا ما در سال ۱۴۰۰ هستیم و ۱۰۰۰ مگاوات برق هسته ای داریم.
رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: دو دلیل عمده SRI برای پیش بینی این میزان تولید برق هسته ای هم این بود که هر ۱۰۰۰ مگاوات رآکتور هسته ای معادل ۱۱ تا ۱۲ میلیون بشکه نفت صرفه جویی دارد و هر کدام از نیروگاه ها مانع انتشار گاز آلاینده معادل هفت میلیون تن می شوند. در حقیقت گفتند در ۲۰ سال ۲۰ هزار مگاوات برق هسته ای داشته باشید ۱۴۰ میلیون تن گاز آلاینده به هوا نمی رود و معادل ۷۰۰، ۸۰۰ بشکه در روز هم صرفه جویی می شود.
صالحی تصریح کرد: پس از انقلاب این پروژه به سبب انقلاب و جنگ متوقف گردید. آلمان ها در سال ۵۴ یا ۵۵ دو نیروگاه بوشهر را آغاز نموده بودند و فرانسوی ها هم قرار بود در خوزستان دو نیروگاه راه اندازی کنند. در آستانه انقلاب نیروگاه های بوشهر مجموعا ۶۵ درصد جلو رفته بود که این مصادف با انقلاب شد و ما به آنها گفتیم از ایران بروند. پس از جنگ تحمیلی در زمان آقای هاشمی وضع شوروی بهم ریخته بود و هیچ کشور غربی هم آمادگی خودرا برای ادامه نیروگاه بوشهر اعلام نکرده بود. پس فرصت خوبی برای ادامه تکمیل بوشهر با روس ها پیش آمد چونکه صنعت هسته ای آنها هم داشت ورشکست می شد و در نتیجه ما الان نیروگاه بوشهر را داریم. البته از زمان قرارداد با روس ها تا تکمیل کار، بیست و چند سال به طول انجامید چونکه باید سیستم غربی با سیستم شرقی پیوند داده می شد و این کار مشکلی بود.
وی در بخش دیگری از اظهارات خود تصریح کرد: هم اکنون نیروگاه بوشهر سرپاست و از سال ۹۲ که فعالیت اش را آغاز نموده ۱۰۰۰ مگاوات در سال برق تولید می کند. البته پس از انقلاب که نیروگاه بوشهر ۱ درحال ساخت بود این مساله بحث شده بود که ما چقدر باید برق هسته ای داشته باشیم. وزارت نیرو، دانشگاه شریف و چند مرجع علمی بررسی هایی داشتند و نهایتا شورای عالی انرژی تشکیل شد و تولید هفت تا ۱۰ هزار مگاوات برق هسته ای مورد بحث قرار گرفت ولی دیگر هیچ کدام موضوع تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته ای را مطرح نکردند. طبق همین مطالعات ما باید هفت تا هشت هزار مگاوات برق هسته ای داشته باشیم.
صالحی با اعلان اینکه ایجاد نیروگاه هسته ای گران ولی ادامه کار آن ارزان است، اظهار داشت: طول عمر مفید نیروگاه هسته ای ۶۰ تا ۷۰ سال است. همین طور ۳۰ تا ۴۰ میلیون دلار متوسط سوخت نیروگاه هسته ای برای ۱۰۰۰ مگاوات است در صورتیکه یک نیروگاه فسیلی ۱۰۰۰ مگاواتی ۱۱ تا ۱۲ میلیون بشکه نیاز دارد که حدود ۷۷۰ میلیون دلار در سال می شود پس وجود نیروگاه هسته ای و تولید برق هسته ای به مدلول صرفه جویی است و نیروگاه هسته ای بازگشت سرمایه اش به سرعت اتفاق می افتد اما ادامه فعالیت نیروگاه هسته ای و فسیلی چندان غیر از سوخت اش تفاوتی با هم ندارد. در مقابل سرمایه گذاری اولیه نیروگاه فسیلی بسیار کم است ولی هزینه سالانه اش زیاد است.
وی افزود: علت این که ما نتوانستیم تا امروز به ۲۰ هزار مگاوات و حتی ۸ هزار مگاوات برق هسته ای برسیم بخش عمده مربوط به مسائل مالی است. همین طور از سویی این مساله همیشه مورد تاکید رهبری قرار داشته و ایشان صنعت هسته ای را تضمین کننده برق مطمئن نسل های آینده و مایه اقتدار جمهوری اسلامی عنوان کردند و بارها تاکید داشتند که ۲۰ و حتی ۳۰ هزار مگاوات برق هسته ای را دنبال کنید. مجلس هم سفارش دارد که سازمان انرژی اتمی آمادگی لازم را برای چرخه سوخت ۲۰ هزار مگاوات فراهم آورد.
رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: ما قرار شد دو نیروگاه دیگر با روس ها داشته باشیم که چهار سال است عملیاتش شروع شده است. هم اکنون ۵۰۰ میلیون یورو به روس ها بدهکاریم و برای همین نیروگاه بوشهر ۱ که درحال تولید برق است هنوز پول سوخت را به روس ها نداده ایم. شرایط مالی کشور وضعیت خاصی است اما با همه این اوصاف من می گویم راهکارهایی وجود دارد که سازمان انرژی اتمی بتواند ۸ هزار مگاوات برق هسته ای را محقق کند.
به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، قبل از اظهارات علی اکبر صالحی، بیگی نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس هدف از برگزاری این جلسه را هم اندیشی برای کمک به افزایش تولید برق هسته ای کشور عنوان و اشاره کرد: ما درحال حاضر۱۰۰۰ مگاوات تولید برق هسته ای داریم که فاز ۲ و ۳ آن هم درحال راه اندازی است اما می خواهیم در این نشست راهکاری برای افزایش میزان تولید برق هسته ای بیاندیشیم.
منبع:

1400/04/06
11:12:53
0.0 / 5
893
تگهای خبر: برنامه , پروژه , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام