راه اندازی سامانه مردم ناظر در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری

راه اندازی سامانه مردم ناظر در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری

خبرگزاری نام: همزمان با شروع انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در سراسر کشور سامانه ˮمردم ناظرˮ فعال شد.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، همزمان با شروع انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در سراسر کشور و در بعضی از شهرها انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری و انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی سامانه مردم ناظر فعال شد.

سامانه گزارش های مردمی تخلفات انتخاباتی که به همت شورای نگهبان در مرحله اول و دوم انتخابات مجلس یازدهم راه اندازی شده بود و تا یک هفته بعد از انتخابات گزارش تخلفات انتخاباتی را از طرف مردم دریافت می کرد، باردیگر در دسترس مردم قرار گرفت.

براساس این گزارش، مردم عزیز می توانند در صورت مشاهده تخلفات انتخاباتی، گزارش آنرا بوسیله سامانه مردم ناظر به آدرس mardomnazer.shora-gc.ir برای شورای نگهبان ارسال کنند.

در کنار هزاران نفر از اعضای شبکه نظارت شورای نگهبان در خلال انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، مردم نیز می توانند بوسیله رصد کارهای انتخاباتی داوطلبان و عملکرد عوامل اجرائی و نظارتی، در تامین سلامت انتخابات مشارکت کرده و زمینه برگزاری یک انتخابات سالم و قانونی در روز جمعه ۲۸ خردادماه را فراهم نمایند.

مهمترین تخلفات انتخاباتی شامل بی نظمی در پروسه رأی گیری، تبلیغات بدون مجوز، خرید و فروش رأی، تهدید یا تطمیع مردم در امر انتخابات، سو استفاده از امکانات دولتی، جانبداری مجریان یا ناظران از داوطلبان و کوتاهی عوامل برگزاری انتخابات در انجام وظایف قانونی می باشد که مردم می توانند در سامانه «مردم ناظر» ثبت نمایند.

چنانچه گزارش های ارسالی مردم برمبنای مواد قانونی، فاقد عنوان متخلفانه یا وصف مجرمانه باشد و یا به طور کلی، مبهم و غیر مستند ارسال شده باشد قابلیت پیگیری نخواهد داشت.

گزارش های دریافتی بعد از ارزیابی و صحت سنجی و احراز وقوع تخلف به مراجع ذی ربط ارسال خواهد شد و در پروسه تأیید صحت انتخابات مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در توییتر نوشت: "مردم عزیز می توانند در کنار هزاران ناظر مردمی شورای نگهبان در امر نظارت بر انتخابات ۱۴۰۰ مشارکت کنند و در صورت مشاهده هر گونه تخلف انتخاباتی آن را بوسیله ‎#سامانه_مردم_ناظر مستقیما به شورا اعلام نمایند.
mardomnazer.shora-gc.ir1400/03/27
23:34:41
0.0 / 5
821
تگهای خبر: دولت , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام