دلیل نارضایتی از مناظرات انتخاباتی از نگاه مشاور وزیر كشور

دلیل نارضایتی از مناظرات انتخاباتی از نگاه مشاور وزیر كشور

به گزارش خبرگزاری نام روح الله جمعه ای مشاور وزیر کشور در یادداشتی درباره مناظره های انتخاباتی می گوید: بزرگترین اشتباهی که منجر به نارضایتی از مناظرات انتخاباتی شده است، ایجاد مطالبات غیر واقعی از چند ساعت مناظره تلویزیونی است.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، مشاور وزیر کشور در این یادداشت آورده است: برگزاری مناظرات انتخاباتی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری مانند ادوار گذشته با انتقادات و اعتراضات روبرو شده است اما به واقع قصور اصلی را نباید در بین سیاستگذاری های، مجریان، رسانه، نامزدها و... جستجو کرد چون که همه موارد برشمرده معلول فقدان فرهنگ مناظراتی در کشورمان می باشد.
مناظره، نظرگاه گفتمانی می باشد، نه محل منازعه و مناقشه برای کسب رای در هنگامه هیجانات انتخاباتی؛ اساس مناظره بر تبیین مبانی نظری گفتمان ها و کوشش برای اثبات نظریه های مطرح گردیده است که کاملا با مجادله به منظور کسب رای معطوف به قدرت کاملا متفاوت می باشد. متاسفانه آنچه در ایران در چارچوب مناظرات انتخاباتی شاهد می باشیم برگرفته و اقتباسی از رفتار مشابه در سایر کشورها بخصوص آمریکا است درحالیکه در آن کشور مناظرات انتخاباتی ریشه در ادبیات کابویی و فرهنگ دوئلی نهفته در هنجارهای اجتماعی آن کشور دارد و در آن منازعات انتخاباتی سخیف ترین عبارات از جانب نامزدها برای کسب برتری ضد یکدیگر به کار گرفته می شود که مورد توجه و رغبت جامعه این کشور است اما ارزش های اجتماعی در ایران نهفته در اخلاقیات تمدنی واعتقادات دینی دارد و بنابراین گرته برداری از آن منازعات در مناظرات ایرانی مذموم و ناپسند است.
از سوی دیگر در آمریکا دو نامزد به پشتوانه دو حزب بزرگ و سراسری و سابقه دار در مناظرات شرکت کرده و کاملا تحت نظر و اشرافیت مشاوران حزبی تلاش می کنند تا جایگاه حزب را برای قدرت در نظام سرمایه داری تحکیم کنند اما در ایران هیچ یک از نامزدها پشتوانه قوی حزبی نداشته و به صورت مقطعی و در زمان انتخابات بخشی از مطالبه قدرت طلبانه برخی جریانات را نمایندگی می کنند. مناظرات آمریکایی بدون هیچگونه ملاحظه سیاسی و امنیتی، توسط رسانه های خصوصی برگزار می گردد در صورتی که در ایران مناظرات زیر سایه انبوهی از ملاحظات صحیح امنیتی بخصوص مخاطرات منطقه ای و بین المللی صورت می گیرد.
به طور کلی میتوان اذعان داشت که بزرگترین اشتباهی که منجر به نارضایتی از مناظرات انتخاباتی شده است، ایجاد مطالبات غیر واقعی از چند ساعت مناظره تلویزیونی است که هر نامزد نهایتا سی دقیقه فرصت اعلام گستره ای متنوع و متکثر از مواضع خود دارد در صورتی که ده ها ساعت برنامه از رسانه ملی و صدها ساعت فرصت تبلیغ در سایر رسانه ها و برنامه های انتخاباتی خود دارند که در سایه این مطالبه نادرست، مغفول مانده و مورد توجه قرار نمی گیرد.
منبع:

1400/03/21
20:11:57
0.0 / 5
990
تگهای خبر: برنامه , نمایندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام