ربیعی :

فروشگاه ها قیمت مصوب مرغ را رعایت نمایند

فروشگاه ها قیمت مصوب مرغ را رعایت نمایند

به گزارش خبرگزاری نام سخنگوی دولت اظهار داشت: میزان جوجه ریزی در اردیبهشت امسال حدود 114 میلیون انجام شده است که در مقایسه با اردیبهشت سال قبل بالای 10 درصد افزایش نشان میدهد.علی ربیعی سخنگوی دولت در گفتگو با خبرنگار مهر، در پاسخ به سوالی در خصوص این که «طی هفته های اخیر کمبود جوجه یک روزه مشکلات زیادی را برای تولیدکنندگان بوجود آورده و شاهدیم مرغ که قیمت مصوبش ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان بود از ۳۰ هزار تومان هم گذشته و در کنار این مساله فعالان صنعت درباره ترخیص قطره چکانی نهاده ها هم هشدار دادند. خبری هم آمده که دولت مجوز واردات مرغ را از ۵۰ هزار تن به ۱۲۰ هزارتن افزایش داده است. چرا دولت ارز دولتی برای واردات را به ترخیص نهادها اختصاص نمی دهد؟ آیا این حجم از واردات، قیمت مرغ را به نرخ مصوب می رساند؟»گفت: جوجه ریزی خرداد تا این تاریخ ۳۷ میلیون قطعه انجام شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ده درصد افزایش نشان داده است. و پیشبینی می شود تا اختتام ماه روند جوجه ریزی افزایشی باشد.
وی تصریح کرد: به منظور تامین ذخایر استراتژیک گوشت مرغ در کشور برای ماه ها و ایام پر مصرف، پیشبینی واردات ماهانه حدود ۱۰ میلیون قطعه جوجه یک روزه گوشتی را با محوریت شرکت پشتیبانی در دستور کار قرار گرفته و در حال انجام می باشد.
سخنگوی دولت اظهار داشت: واردات جوجه یک روزه بصورت تخم مرغ نطفه دار انجام و بعد از انتقال به واحدهای جوجه کشی تبدیل به جوجه یکروزه می شود. جوجه های یک روزه وارداتی بوسیله تولید قراردادی با واحدهای پرورش مرغ گوشتی تبدیل به گوشت مرغ شده و توسط شرکت پشتیبانی امور دام خریداری و برای تنظیم بازار در ماه ها و ایام پر مصرف، ذخیره سازی می شوند.
ربیعی اضافه کرد: علت افزایش قیمت جوجه یک روز طی هفته های اخیر، افزایش تقاضا جهت جوجه ریزی بدلیل اقتصادی شدن تولید با عنایت به اصلاح قیمت مرغ زنده در فروردین امسال به ۱۷، ۱۰۰ تومان بود که با مدیریت صورت گرفته طی روزهای اخیر روند کاهشی داشته و درحال نزدیک شدن به قیمت مصوب می باشد.
وی عنوان کرد: تولید مرغ درکشور به اندازه کافی انجام شده است و باید تمامی فروشگاه ها قیمت مصوب را رعایت نمایند.
سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: عملکرد توزیع مرغ در بازار نشان دهنده تولید کافی این محصول در کشور است و نباید در بازار کشور التهاب ایجاد کرد. در سامانه بازارگاه چهار قلم نهاده دامی بارگذاری می شود و به تولیدکنندگان مختلف برمبنای پروانه نهاده به قیمت مصوب اختصاص می یابد و افراد می توانند حواله های خودرا ظرف ۴۸ ساعت دریافت نمایند.
ربیعی عنوان کرد: بدون تردید آنچه در این چرخه رخ داده و به تعبیر شما ترخیص دیرهنگام نهاده ها، ناشی از تحریم های ظالمانه ای بوده که ضد مردم و کشور رخ داده است. تولید مرغ مورد نیاز از جوجه ریزی تا واردات نهاده و در نهایت تحویل مرغ به کشتارگاه یک زنجیره است.
وی تصریح کرد: وقتی در یک قسمت از این زنجیره به علت تحریم و تامین ارز و انتقال آن مشکلی به وجود آید کل زنجیره مبتلا به اختلال می شود. متأسفیم که معمولاً عده ای نقش تحریم را همیشه نادیده می گیرند.
سخنگوی دولت تصریح کرد: در ماه های گذشته کمبودهایی بابت نهاده های دامی در کشور وجود داشت اما حالا شرایط مناسب می باشد. همین طور هیئت وزیران در جلسات گذشته. تصویب کرد، ۱۲۰ هزار تن مرغ با ارز ترجیحی ۴، ۲۰۰ تومان وارد کشور شود، در این مصوبه آمده است این واردات برای ترمیم ذخایر این محصول و تنظیم بازار مورد استفاده قرار گیرد.
ربیعی در انتها اظهار داشت: پیش از این مصوبه هیئت وزیران برای واردات ۵۰ هزار تن مرغ به کشور بود که در مصوبه جدید بیش از دو برابر شده است.


منبع:

1400/03/10
23:14:32
0.0 / 5
1059
تگهای خبر: دولت , فروشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام