كدخدایی:

پرونده داوطلبان در شورای نگهبان به دقت مورد بررسی قرار گرفت

پرونده داوطلبان در شورای نگهبان به دقت مورد بررسی قرار گرفت

به گزارش خبرگزاری نام سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: پرونده داوطلبان در شورای نگهبان به دقت مورد بررسی قرار گرفت.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، عباسعلی کدخدایی در گفتگو با بخش خبری ساعت ۲۱ ضمن بیان این مطلب اظهار نمود: ما برای داوطلبان ریاست جمهوری ناچاریم که اصل ۱۱۵ مانند ایرانی الاصل بودن را مورد توجه قرار دهیم اما ۴ اصل رجل سیاسی - مذهبی و مدیر و مدبر بودن هم مورد توجه جدی قرار گرفت.
کدخدایی افزود: پرونده ۴۰ نفر داوطلب انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان به دقت بررسی گردید و به همین علت ناچار شدیم که وقت را تمدید نماییم و سوابق مدیریتی و برنامه های داوطلبان را در این دوره بیشتر مورد نظر قرار دادیم.
کدخدایی در مورد حضور همه سلایق در فهرست انتشار یافته نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: به صورت طبیعی ملاک و معیار اعضای شورای نگهبان قانون اساسی است، این گونه مسائل در طول رسیدگی ها به صورت خودکار انجام می شود، یعنی ضرورتی ندارد شورای نگهبان نسبت به جناح ها و گروه های سیاسی بخواهد تصمیم گیری کند، چون از جهت قانونی هم معیاری ندارد و امکان دارد یک دوره ای از یک جناح افراد بیشتر باشند و در دوره دیگر از جناح دیگری؛ این مورد بستگی دارد به انطباق معیارهای قانونی که افراد ثبت نام کردند.
سخنگوی شورای نگهبان درباره علل عدم احراز صلاحیت برخی نامزدها اظهار داشت: چون احراز شرایط است، فقط می توانیم بگوییم آقای الف یا ب این شرایط را واجد نبودند و چیز بیشتری نمی توانیم بگوییم.
کدخدایی درباره نحوه رسیدگی به صلاحیت ها و استعلام از مراجع رسمی تصریح کرد: گاهی اوقات از مراکز دیگر هم گزارش هایی ارسال می شود، ما برای دریافت گزارش منعی نداریم و باید از صحت گزارش ها اطمینان حاصل کنیم؛ چه گزارش هایی که مراجع رسمی ارسال می کنند و چه گزارش هایی که از سایر مراجع به دست ما می رسد.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص حق اعتراض کسانی که صلاحیتشان احراز نشده است اظهار داشت: اصولا در ریاست جمهوری بحث رد صلاحیت وجود ندارد و احراز صلاحیت است، مطابق قانون، خود قانونگذار مرحله ای برای رسیدگی به اعتراض و شکایت و این گونه مسائل لحاظ نکرده، در واقع وقتی ما اسامی را اعلام کردیم و وزارت کشور هم اطلاع رسانی می کند وارد موعد قانونی تبلیغات می شویم.
منبع:

1400/03/04
22:19:06
0.0 / 5
1046
تگهای خبر: برنامه , پرونده , شكایت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام