ظریف خطاب به بایدن:

تاریخ مصرف میراث ترامپ گذشته است، دست بردارید

تاریخ مصرف میراث ترامپ گذشته است، دست بردارید

به گزارش خبرگزاری نام وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی توییتری به اظهارات روز گذشته همتای آمریکایی اش درباره تأثیر سیاست فشار حداکثری دونالد ترامپ بر ایران واکنش نشان داد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در صفحه توییترش خطاب به آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نوشت: لغو تحریم های ترامپ یک وظیفه قانونی و اخلاقی است، نه یک وسیله نفوذ برای مذاکرات.
ظریف افزود: برای ترامپ کارآمد نبود، برای شما هم نخواهد بود. میلیاردها دلار پول مردم ایران را که در خارج به خاطر زورگویی آمریکا گرو نگه داشته شده است را آزاد کنید.
وی همینطور با خطاب قرار دادن جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اظهار داشت: تاریخ مصرف میراث ترامپ گذشته است. از آن دست بردارید.
اظهارات ظریف به دنبال این مطرح می شود که بلینکن روز گذشته در گفت و گویی با شبکه ای بی سی اظهار داشته بود: ایران با داشتن سلاح هسته ای یا توانایی ساخت سلاح هسته ای در مدت کوتاه می تواند در این حوزه ها با مصونیت بیشتری فعالیت کند که همین مساله خود ضرورت بازگردان مساله هسته ای به چارچوبی که توافق هسته ای تعیین کرده بود را می افزاید. بسیاری از این فعالیت ها درحال حاضر و در طول چهار سال قبل ذیل فشار حداکثری که دولت قبلی اعمال کرده بود پیش می روند. بدون شک (فشار حداکثری) نتیجه ای که به دنبال آن بودیم - که توقف تمامی این فعالیت ها است - را به ارمغان نیاورد.
وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: برای همین نخستین کاری که باید انجام دهیم بازگردان مساله هسته ای به چارچوب خود است. به همین خاطر متعهد هستیم که تلاش نماییم و ببینیم آیا ایران به پایبندی به توافق هسته ای یا همان برجام بازخواهد گشت یا نه. برای همین مذاکرات در جریان است و آز آن بعنوان سکویی برای رسیدگی به دیگر مشکلات استفاده خواهیم کرد.
بلینکن در ارتباط با برداشته شدن تحریم های اعمالی اظهار داشت: فکر کنم ما در پنجمین دور مذاکرات خود در وین با ایرانی ها هستیم. چیزی که این مذاکرات مشخص کرده اند این است که هر طرف برای بازگشت به پایبندی باید چه کارهایی انجام دهد. ما می دانیم که چه تحریم هایی اگر در مغایرت بر توافق هسته ای باشند، باید برداشته شوند. مساله مهمتر این است که ایران هم می داند که برای بازگشت به توافق باید چه کارهایی انجام دهد اما ما هنوز ندیده ایم که آیا ایران حاضر و مایل به انجام کارهایی است که باید انجام دهد یا نه. این یک آزمون است و ما هنوز جوابی برای آن نداریم.
به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، جلسات اخیر کمیسیون مشترک برجام در جهت احیای توافق هسته ای از راه لغو تحریم های اعمال شده آمریکا بر ایران و بازگشت دوجانبه آمریکا و ایران به پایبندی به توافق هسته ای، در هفته های اخیر برگزار شده اند.
نمایندگان آمریکا هم در طول این مذاکرات در وین حضور داشتند اما هیچ مذاکره مستقیمی میان ایران و آمریکا در وین انجام نشده و روند احیای برجام صرفاً از راه مذاکرات شرکای برجام و فعالیت کارگروه ها ادامه داشته است.
منبع:

1400/03/03
10:13:11
0.0 / 5
1136
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام