مخالفت اكثریت اعضای كمیسیون آموزش با طرحی درباره نحوه طراحی سوالات كنكور سراسری

مخالفت اكثریت اعضای كمیسیون آموزش با طرحی درباره نحوه طراحی سوالات كنكور سراسری

خبرگزاری نام: یک عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از مخالفت اکثریت اعضای این کمیسیون با طرح الزام سازمان سنجش و آموزش کشور به طراحی سوالات کنکور سراسری فقط از متن کتاب های رسمی آموزش و پرورش آگاهی داد.


شیوا قاسمی پور در گفت و گو با ایسنا در توضیح جلسه امروز کمیسیون آموزش و تحقیقات اظهار داشت: در این نشست طرح الزام سازمان سنجش و آموزش کشور به طراحی سوالات کنکور سراسری فقط از متن کتاب های رسمی آموزش و پرورش با حضور نماینده طراح یعنی آقای شریعتی مورد بررسی قرار داد، توضیح این بود که در این طرح می خواهند سازمان سنجش دیگر فقط مرجع مجری و ناظر و رسیدگی کننده به شکایات نباشد و مرکز پژوهش این کار را انجام دهد و همین طور سوالات کنکور از کتاب های رسمی آموزش و پرورش طراحی شود. در توضیح آقای خدایی رئیس سازمان سنجش بیان کرد که از یک سال قبل سازمان سنجش با سازمان پژوهش مشترکا موضوع برگزاری کنکور را انجام می دهند. طراحان سوال هم ناشناس هستند و تمامی تلاش آنست که مشابه سوالات موسسات کنکور نباشد.
وی ادامه داد: در نهایت اکثریت اعضای کمیسیون با این طرح مخالفت کردند. به این علت که توجیه تقنینی نداشت و این که اگر قرار باشد فقط سوالات از کتب درسی تهیه شود دیگر بچه ها خلاق بار نمی آیند و تنها حفظیات آنها مد نظر قرار می گیرد. با توجه به این که حدنصاب رای گیری وجود نداشت بصورت استمزاجی رای گیری صورت گرفت و اکثریت اعضا با این طرح مخالفت کردند.
این عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات همین طور اظهار نمود: دستور دیگر کمیسیون بررسی تقاضای اعمال تبصره ۱ ماده ۴۵ بخشنامه درباره روش اجرای طرح آمایش دانشگاه ها توسط وزارت علوم است، طبق توضیحات ارائه شده از شروع سال ۹۹ این کار انجام شده اما نمایندگان انتقاداتی به آن داشتند. پس قرار شد وزارت علوم گزارشی از روند اجرای طرح آمایش در دانشگاه ها ارائه کند تا بعد تصمیم گیری صورت گیرد.
منبع:

1400/02/28
14:11:22
0.0 / 5
819
تگهای خبر: آموزش , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام