روحانی در گفتگوی تلفنی با اشرف غنی :

آمریكا توجهی به دغدغه های افغانستان ندارد

آمریكا توجهی به دغدغه های افغانستان ندارد

به گزارش خبرگزاری نام رئیس جمهور اظهار داشت: آمریکا در سیاست هایش در قبال طالبان به دنبال حل مشکلات خود بوده و توجهی به دغدغه های دولت و مردم افغانستان ندارد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام حسن روحانی، پس از ظهر چهارشنبه در گفتگوی تلفنی با اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، با تاکید بر این که امنیت در افغانستان را امنیت خود می دانیم، پشتیبانی از روند صلح با نظر و هدایت مردم و دولت افغانستان را سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران دانست و اظهار داشت: برای کمک به برقراری صلح و آرامش در این کشور آمادگی داریم. رئیس جمهور با ابراز همدردی با دولت و مردم افغانستان به مناسبت حملات تروریستی اخیر در این کشور به ویژه کشتار دختران بی گناه دانش آموز در غرب کابل، اظهار داشت: استمرار حملات گروه های تروریستی مقابل مردم بی دفاع و نیروهای امنیتی افغانستان، هدفی جز قراردادن دولت در موضع ضعف در مذاکرات صلح این کشور نمی تواند داشته باشد. روحانی اظهار داشت: آمریکا در سیاست هایش در قبال طالبان بدنبال حل مشکلات خود بوده و توجهی به دغدغه های دولت و مردم افغانستان ندارد. رئیس جمهور با اشاره به این که نقش فعال تر سازمان ملل متحد در روند صلح افغانستان می تواند از اعمال سیاست های یکجانبه قدرت های بزرگ و تحمیل آنها بر دولت و مردم افغانستان و کشورهای منطقه پیشگیری نماید، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران برای اجماع سازی منطقه ای ذیل ابتکارات سازمان ملل برای هرگونه همکاری و کمک آماده است. روحانی همین طور با تاکید بر ضرورت توسعه و تعمیق روابط ایران و افغانستان بعنوان دو کشور همسایه و مسلمان، نهادینه شدن سند جامع همکاریهای دو کشور را سبب ایجاد تحرک در روابط و همکاری ها دانست. رئیس جمهور همین طور در این تماس تلفنی پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر را به دولت و مردم افغانستان تبریک گفت. رئیس جمهور افغانستان نیز در این گفتگوی تلفنی با قدردانی از دولت و مردم ایران بخاطر ابراز همدردی با مردم افغانستان و محکوم کردن این حادثه تروریستی دلخراش، اظهار داشت: این یک اقدام شیطانی بود که به دست گروه های تروریستی انجام شد و بیش از 85 شهید و 200 نفر زخمی برجای گذاشت.
اشرف غنی از ایران بعنوان کشور دوست و همسایه افغانستان که همیشه و در همه شرایط برای برقراری صلح و امنیت در کنار دولت و مردم این کشور بوده است، نام برد و بر توسعه روابط برادرانه دو کشور تاکید نمود.


منبع:

1400/02/23
10:11:54
0.0 / 5
854
تگهای خبر: دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام