خرازی:

جنگ واكسن سبب رسوایی قدرت های بزرگ شد

جنگ واكسن سبب رسوایی قدرت های بزرگ شد

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی تبعیض در توزیع واکسن کرونا در جهان را نگران کننده خواند و اظهار داشت: جنگ واکسن سبب رسوایی قدرت هایی شده که دم از حقوق انسانی می زنند.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، سید کمال خرازی ی امروز (سه شنبه) با حضور در چهارمین اجلاس مجازی «بنیاد رهبران برای صلح» که به ریاست «رافارن» نخست وزیر پیشین فرانسه تشکیل شد، اظهار داشت: روحیه ضد غربی در کشورهای جنوب به سبب عملکرد برخی دولت های غربی به سرعت در حال تشدید است و دلیل آن خودبرتربینی قدرت های غربی نسبت به کشورهای جنوب و عدم احترام به فرهنگ و سنت های آن هاست.
وی اشاره کرد: قدرت های غربی برای سرکوب ملت هایی که برای آزادی خود دست به مبارزه می زنند از برچسب تروریسم استفاده می نمایند، در صورتیکه بین مبارزه آزادی بخش ملت ها و اقدامات گروه های تروریستی باید تفاوت قائل شد.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با اعلان اینکه وضعیت ژئوپلیتیک، معادلات سیاسی، اقتصادی و واقعیت های میدانی در جهان امروز به میزان قابل توجهی تغییر کرده است، اشاره کرد: کشوری مانند ایران بعنوان یک قدرت نوظهور با وجود هشت سال جنگ و چند دهه تحریم همچون تحریم حداکثری ترامپ توانسته است مقاومت کرده، موقعیت خودرا تثبیت و در مبارزه با داعش و القاعده نقش برجسته ای را ایفا کند.
خرازی تصریح کرد: ملت های بیدار در خاورمیانه تلاش جدی برای آزادی خود دارند در صورتیکه قدرت های غربی درصدد سوداگری با فروش سلاح های مخرب به متجاوزان منطقه ای هستند نمونه آن کشور فقیر یمن است.
وی دورنمای بهداشتی در جهان را ناامیدکننده خواند و اظهار داشت: اینکه بر طبق آمارهای موجود تا اختتام فوریه ۲۰۲۱، کشورهای فقیر و دارای درآمد متوسط جمعاً ۶۷۵ میلیون دوز واکسن کووید ۱۹ دریافت کرده اند و کشورهای ثروتمند ۲/۴ میلیارد و چند برابر نیاز واقعی شان واکسن دریافت کرده اند، نگران کننده است.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی اشاره کرد: عجیب تر آنکه کشوری مانند ایران حتی نمی تواند از منابع مالی خود به سبب تحریم ثانویه آمریکا برای خرید واکسن به تعداد کافی استفاده نماید. جنگ واکسن ها نیز که به قاچاق، دزدی و مصادره واکسن و یا لوازم پزشکی منجر شده، سبب رسوایی قدرت هایی شده است که دم از حقوق انسانی می زنند.
خرازی افزود: مقابله با چالش های فعلی جهان مستلزم شکل گیری «نظم چندجانبه نوین» برمبنای واقعیت ها، اصلاح ساختار سازمان ملل و شورای امنیت و همین طور عدم مداخله قدرت های بزرگ در سازمان های بین المللی است.
وی اظهار داشت: متأسفانه شورای امنیت تبدیل به کلوپی شده است که بواسطه حق وتو، منافع قدرت های بزرگ را تضمین می نماید، حتی اگر این حق وتو منجر به کشتار ده ها هزار انسان بی گناه شود. متأسفانه نمونه های چنین فجایعی در تاریخ شورای امنیت فراوان است و امروزه نیز بنا بر این شاهد ادامه جنگ در یمن، کشتار مسلمانان روهینگیا در میانمار و وضعیت سوریه و دیگر مناطق هستیم.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی اشاره کرد: در گزارش سالانه، از افزایش تعداد اعضای شورای امنیت صحبت شده است، ولی به نظر اینجانب این ساختار از بنیان مشکل دارد و اضافه کردن چند کشور دیگر به اعضای دائم این شورا ممکنست مشکل آن کشورها را حل کند، ولی نمی تواند به ارتقای امنیت بین المللی کمک نماید. به نظر اینجانب چاره را باید در دموکراتیک ساختن ساختار سازمان ملل و شورای امنیت جستجو کرد.
خرازی گفت: موضوع دیگری که گزارش سالانه چالش اصلی چندجانبه گرایی دانسته و بر ضرورت گفت و گو درباره آن تاکید کرده، دموکراسی است.
وی اشاره کرد: مشکل قدرت های غربی با قدرت های نوظهور و ملت های دیگر دموکراسی نیست، بلکه نگاه از بالا به پایین آنها نسبت به دیگر جوامع و ملت ها و عدم احترام به فرهنگ آن هاست. آنها دنیا را با معیارها و فاکتورهای خود می سنجند و اصرار دارند مدل دموکراسی خودرا بدون توجه به تنوع فرهنگی و ارزشی جوامع مختلف بر آنها تحمیل کنند.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با اعلان اینکه چنین نگاهی هیچگاه از طرف کشورهای جنوب پذیرفتنی نیست، اظهار داشت: وقتی دیده می شود که این قدرت ها از دولت هایی که کاملاً با دموکراسی و حقوق بشر بیگانه هستند، حمایت سیاسی و نظامی می کنند، نمی توان پذیرفت که دموکراسی و حقوق بشر واقعاً دغدغه آن هاست.
خرازی با اشاره به نظرسنجی جدیدی که بنیاد ائتلاف دموکراسی ها به ریاست راسموسن، نخست وزیر پیشین دانمارک و دبیرکل پیشین ناتو در ماه مه ۲۰۲۱ در ۵۳ کشور و بین ۵۰۰۰۰ نفر انجام داده است، اظهار داشت: طبق این نظرسنجی ۶۴ درصد پاسخگویان نابرابری را بزرگ ترین تهدید برای دموکراسی جهانی تلقی کرده اند و ۴۴ درصد پاسخگویان، آمریکا را تهدیدی برای دموکراسی دانسته اند.
وی اظهار داشت: امیدواریم این تبادل نظرها و تلاش صادقانه بنیاد رهبران برای صلح بتواند به سهم خود در کاهش چالش های فعلی جهان و شکل گیری نظم جدید و «چندجانبه گرایی نوین» مؤثر افتد.

1400/02/21
23:14:08
0.0 / 5
872
تگهای خبر: دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام