قالیباف:

دولت آینده باید اولویت اصلی خویش را آموزش و پرورش قرار دهد

دولت آینده باید اولویت اصلی خویش را آموزش و پرورش قرار دهد

به گزارش خبرگزاری نام رئیس مجلس شورای اسلامی با تکیه بر این که اگر ما می خواهیم نظام رتبه بندی یا سند تحول را هم اجرا نماییم باید به حفظ شأن جایگاه معلم توجه ویژه ای داشته باشیم اظهار داشت: دولت آینده باید اولویت اصلی خویش را به بحث آموزش و پرورش قرار دهد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف که در مراسم تجلیل از معلمان برگزیده ۳۱ استان کشور که به صورت ویدئو کنفرانسی و همزمان با روز معلم برگزار شد، سخن می گفت، ضمن اشاره به جایگاه رفیع معلمی و گرامیداشت یاد شهدای انقلاب و دفاع مقدس بخصوص شهدای دانش آموز و معلم اضافه کرد: باآنکه کرونا شیرازه آموزش و پرورش را به هم ریخت اما آموزش و پرورش توانست با یک سرعت خوب و با همت مدیران و معلمان سامانه ای را طراحی کند و به شکلی خارج از انتظار عمل کند و همه دیدند که چگونه در روز نیاز و سختی، کم لطفی و کم توجهی مسؤلان با تلاش و کوشش معلمان جبران شد که این مهم نشان داد به راستی شغل معلمی شغل انبیاست و جز با عشق و امید جریان پیدا نمی کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: البته برخی از دانش آموزان به خاطر محرومیت و عدم دسترسی به امکانات از فضای مجازی فراهم شده برای آموزش محروم اند که این مهم دغدغه ما است و ما شرمنده و نگران آنها هستیم که نکند آنها با تداوم کرونا امکان تحصیل را از دست بدهند و بر مبنای همین دغدغه مجلس در قانون بودجه ۱۴۰۰ پیش بینی نمود که امکانات لازم برای مناطق محروم تامین گردد.
قالیباف در بخش دیگری از صحبت های خود، اظهار داشت: من به زندگی خود که نگاه می کنم درمی یابم که نقش معلمان بخصوص در دوران ابتدایی تا دبیرستان و قبل از ورود به عرصه تحصیلات عالی و آکادمیک شاید از پدر و مادر هم بیشتر است چون که دانش آموز همه آینده خویش را در چهره معلم تجسم می کند و از همین رو است که حفظ منزلت، جایگاه و شأن معلم در همه ابعاد مهم می باشد و همه چیز در گرو حفظ این شأن و جایگاه است و اگر ما می خواهیم نظام رتبه بندی یا سند تحول را هم اجرا نماییم باید به حفظ شأن جایگاه معلم توجه ویژه ای داشته باشیم.
وی با تکیه بر اینکه مسئولین باید برای امور مختلف چاره عملی و اقدام واقعی در کارنامه خود داشته باشند، اظهار داشت: اگر ما می گوییم که آموزش و پرورش مهم می باشد و واقعا هم این گونه است باید در کارنامه دوران مسئولیت خود به آن دقت کنیم چون که معلمان نظام اولویت ها و ترجیحات را در یک جامعه مشخص می کنند، چونکه تعلیم و تربیت این خطوط را تبیین می نماید اما متاسفانه آموزش و پرورش در چهار دهه گذشته در عمل در اولویت ما نبوده است و امروز ما می بینیم که بیشترین آسیب را از این اتفاق خورده ایم.
رئیس قوه مقننه خاطرنشان کرد: در برنامه های پنجساله توسعه دولت آینده باید اولویت اصلی خویش را به بحث آموزش و پرورش قرار دهند چون که بی گمان ساماندهی و ثبات اقتصادی و استقلال و رفع مشکل صدمه های اجتماعی در گرو رشد آموزش و پرورش و توسعه آموزشی است و ما هرجا از این مورد غفلت کرده ایم گرفتار مشکل شده ایم.
وی ضمن اشاره به دوران مسئولیت خود در شهرداری تهران، اظهار داشت: در آن زمان با وجود آنکه شاید مسئولیت اصلی شهرداری چیز دیگری بود اما با عنایت به اهمیت معلمی و آموزش و پرورش ما همه شهرداری ها و ناحیه ها را توجه داده بودیم، اگر معلمان و مدیران در مدارس مشکلی دارند در حد توان مدیریت شهری به آنها توجه گردد و ان شاءالله با همین نگاه در حال و آینده هم پیش خواهیم رفت و مجلس و دولت هم باید آموزش و پرورش را بعنوان یک دستگاه سرمایه ای نگاه کنند و نه دستگاه هزینه ای.
قالیباف تصریح کرد: البته یکی از مانع های اصلی توجه به آموزش وپرورش نظام اداری و ب، روکراسی است که زنجیری به پای مردم و دست مدیران شده است و اگر در این ۱۰ سال در سند تحول هم به جایی که قرار بوده است نرسیده ایم یکی از علل اصلی آن همان معضل اصلی یعنی بوروکراسی اداری است.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود با تکیه بر ضرورت توجه به عدالت آموزشی، اظهار داشت: عدالت آموزشی و فراگیری آموزش برای همه یکی از موضوعات مهم برای ما است و یکی از اثرات مثبتی که آموزش در دوران کرونا داشت ایجاد بستر نظارت و کنترل و ارتباط بی واسطه بین همه بخش های آموزش و پرورش از بالاترین بخش یعنی مدیران و آموزش و پرورش تا پایین ترین سطوح بود. همینطور یکسان سازی متون و کتب درسی هم در این سیستم اتفاق مثبتی بود که رخ داد اما دغدغه افرادی که به امکانات سخت افزاری دسترسی ندارند کماکان برای ما مهم می باشد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد لایحه رتبه بندی معلمان که از جانب دولت عرضه شده است، اظهار داشت: این لایحه در کمیسیون در حال بررسی است و اگر اشکالاتی هم دارد با همکاری دولت و در راه بررسی اصلاح خواهد شد و بی گمان در اولویت مجلس قرار دارد و با وجود اینکه بررسی و تصویب آن نهایی نشده است مجلس در قالب بودجه ۱۴۰۰ پیشبینی بودجه آنرا انجام داده است.
وی در بخش پایانی صحبت های خود با تکیه بر اهمیت دانشگاه فرهنگیان، خاطرنشان کرد: این دانشگاه باید در جهت کادرسازی و توسعه آموزش و پرورش ساختار یابد و رهبر معظم انقلاب هم در مورد آن تاکیدات فراوانی داشته اند بنابراین هیچگاه نباید از بحث دانشگاه فرهنگیان غفلت نماییم.
دکترقالیباف اضافه کرد: زمانی در مناطق محروم سیستان و بلوچستان کسانی که با رتبه های بالا امکان انتخاب رشته در دانشگاه های معتبر کشور را داشتند دانشگاه فرهنگیان را برای خدمت انتخاب می کردند و معلمی را برمی گزیدند و ما باید چنین جاذبه ای را برای دانشگاه فرهنگیان ایجاد نماییم که بهترین افراد این گونه آنرا برگزینند و جذب آن شوند چون که این دانشگاه مرکز ثقل، حرکت و تحول آموزشی در کشور است.
به گزارش خانه ملت در این جلسه معلمان برگزیده ۵ استان به نمایندگی از معلمان سراسر کشور به بیان دغدغه ها، مشکلات و مطالبات خود پرداخته و مطالب خویش را با رئیس مجلس در بین گذاشتند.
منبع:

1400/02/12
22:59:42
0.0 / 5
1056
تگهای خبر: برنامه , دولت , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام