روحانی در دیدار جمعی از معلمان :

امیدوارم با انجام واكسیناسیون سراسری مدارس از اول مهر باز شوند

امیدوارم با انجام واكسیناسیون سراسری مدارس از اول مهر باز شوند

به گزارش خبرگزاری نام رئیس جمهور توجه به آموزش و پرورش را از اولویت های اصلی دولت تدبیر و امید برشمرد و اظهار داشت: این دولت افزایش بودجه آموزش و پرورش و توجه ویژه به حل مشکلات معلمان و ارتقا معیشت این قشر اثرگذار در فرهنگ جامعه را با جدیت دنبال کرده و در این راه از هیچ تلاش و اقدامی دریغ نکرده است.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه در آستانه 12 اردیبهشت ماه و روز معلم در دیدار تعدادی از معلمان، با گرامیداشت یاد معلمین بزرگی همچون شهید مطهری، شهید رجایی و شهید باهنر، عنوان کرد: این معلمین گرانقدر نه تنها با زبان خود بلکه با اخلاق، سلوک و رفتارشان در راه تعلیم و تربیت، تأثیرگذاری فراوانی داشتند و مهم این است که معلم نه تنها با زبان و تدریس بلکه با اخلاق، رفتار و شیوه زندگی خود دانش آموزان و جامعه را در راه درست هدایت کند.
رئیس جمهور با تجلیل از شخصیت والای شهید مطهری و گرامیداشت هفته معلم، عنوان کرد: شهید مطهری از شخصیت های بسیار پرارزش جامعه ما هستند که برای فرهنگ و دین جامعه ایران، دلسوزی و تعصب داشتند و معلمی است که برای ده ها و حتی صدها سال هم می تواند معلمی کند.
روحانی اهمیت انتخاب شیوه مناسب برای تدریس را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: در روش تدریس و معلمی مهم این است که به شکلی آموزش دهیم که در جان دانش آموزان بنشیند و به مرور زمان فراموش نشود.
رئیس جمهور در ادامه ضمن اشاره به ایام ضربت خوردن مولا علی(ع) و با گرامیداشت شبهای قدر، عنوان کرد: فتوت، مردانگی و عدالت امیرالمؤمنین علی(ع) در تاریخ بی نظیر است و الگویی بالاتر از پیامبر اسلام(ص)، امام علی(ع)، فاطمه اطهر(س) و ائمه هدی(ع) وجود ندارد و اینان معلم بزرگ بشریت و تاریخ هستند.
روحانی تصریح کرد: ما مسلمان و شیعه علی بن ابیطالب(ع) هستیم آنها به ما می آموزند که چگونه زندگی نماییم و حیف است که معلم باشیم و این فرهنگ دینی و تاریخ اسلام را به خوبی به دانش آموزان منتقل نکنیم.
رئیس جمهور در ادامه اهمیت تدریس در پیش دبستانی و دبستان را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: بدون شک در مقاطع تحصیلی، دوره ابتدایی و پیش دبستانی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد و در طول 8 سال قبل اقدامات ارزشمندی در این مقاطع تحصیلی انجام شده است. در این دوره تحصیلی خداوند نعمت و سرمایه بزرگی را در اختیار معلمین قرار داده است و اگر معلمی بتواند در طول دوره فعالیت خود حتی یک نفر را هدایت کند، این کار برای دنیا و آخرت شان کفایت می کند. چون که هدایت انسان با هیچ کار دیگری قابل قیاس نیست.
روحانی با تجلیل از تلاش و مجاهدت معلمان در حوزه تعلیم و تربیت دانش آموزان، اظهار داشت: معلمین عزیز با عشق و فداکاری بدون اینکه هیچ دستورالعملی صادر شود، چند روز بعد از انتشار کرونا کلاس های درس را از راه فضای مجازی شروع کردند و این کار بسیار پرارزش و تحسین برانگیز است.
رئیس جمهور ضمن اشاره به آموزش دانش آموزان از راه شبکه سراسری شاد، تصریح کرد: بدون تردید اگر نمی توانستیم در طول دوران کرونا، دانش آموزان را به شکلی تحت آموزش قرار دهیم وجود فاصله زمانی می توانست مشکل آفرین بوده و چه بسا روند زندگی بعضی از دانش آموزان را گرفتار اختلال کند، اما به فضل الهی روند آموزش حتی برای یک روز متوقف نشد.
روحانی ضمن اشاره به اقدامات دولت یازدهم و دوازدهم در گسترش شبکه مجازی، تصریح کرد: در ابتدای دولت یازدهم با اقدامات دولت برای توسعه فضای سایبری، مخالفت هایی انجام می شد، اما با این وجود در دولت یازدهم، پهنای باند تا 30 برابر افزایش دادیم، ضمن اینکه باید کاری نماییم که صدمه های فضای مجازی به حداقل برسد.
رئیس جمهور اصلاح و ارتقاء روش های آموزش و تربیت را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: دنیای آینده، دنیای هوش مصنوعی، ربات ها و فضای مجازی است و دانش آموز را باید برای دنیای فردا تربیت نماییم و در این راستا آشنایی دانش آموزان با دانش الکترونیک و تسلط و استفاده از این دانش ضروری می باشد. باید دانش آموزان با سواد استفاده از این دانش و خطرات آن آگاه شوند.
روحانی اضافه کرد: لازم است در فضای آموزش و تعلیم صرفا روی چندین نکته اساسی به صورت مداوم تاکید شود تا آن نکات تا آخر عمر فراموش نشوند.
رئیس جمهور در ادامه سخنان خود در جمع معلمان و فرهنگیان، زبان فارسی را نتیجه هم افزایی همه اقوام ایرانی دانست و ضمن اشاره به اهمیت نقش زبان ملی و رسمی در فرهنگ سازی ملی، بر لزوم توجه ویژه به زبان رسمی کشور از جانب معلمان در مدارس تصریح کرد.
روحانی با اشاره به اینکه نباید اجازه دهیم "آموزش زبان محلی" را به غلط "آموزش به زبان محلی" تعبیر کنند، عنوان کرد: متاسفانه امروز بخشی از بدخواهان هویت ملی ما، زبان فارسی و مرجعیت آنرا هدف قرار داده و تلاش در ایجاد دوگانه کاذبی به نام زبان مادری و زبان رسمی و ملی هستند و معلمان عزیز تنها کسانی هستند که می توانند و باید این توطئه را خنثی کنند.
روحانی در ادامه سخنان خود در جمع معلمان با تکیه بر ضرورت اثربخشی بیشتر نظام تعلیم و تربیت در زمینه تربیتی و مهارت آموزی، اظهار داشت: توجه به دو عرصه تربیتی و مهارت آموزی در کنار آموزش های عادی همیشه مورد تاکید این دولت بوده است.
رئیس جمهور اهتمام به مهارت آموزی و آموزش های فنی و حرفه ای را برای بهبود نیروی کار و اقتصاد کشور، یک لزوم اجتناب ناپذیر خواند و عنوان کرد: مهارت و مهارت آموزی باید ضروری ترین و مهم ترین جهت گیری آموزش و پرورش باشد.
رئیس جمهور همینطور افزود: بهتر است که دانش آموزان در طول 12 سال تحصیل خود یک زبان خارجی را تا حد قابل قبول یاد بگیرند.
روحانی در ادامه ضمن اشاره به اینکه دولت 1.5 میلیارد دلار برای خرید واکسن و نهاده های تولید واکسن در داخل در نظر گرفته است، عنوان کرد: بسیار امیدوار هستیم به اینکه از مهرماه و شروع سال تحصیلی جدید، در شرایطی باشیم که حداقل بخشی از آموزش به صورت حضوری صورت گیرد.
در این مراسم برخی از معلمان در سخنانی پیشنهادات، دیدگاه ها و مطالبات خویش را با رئیس جمهور در بین گذاشتند.
تخفیف اعتبارات لازم برای پشتیبانی از آموزش، توجه به تولید محتوای باکیفیت، هموار کردن راه ادامه تحصیل برای معلمان، توجه به رفاه و معیشت معلمین و فرهنگیان، وجود سیستمی برای تشویق معلمان تولیدکننده و محتواساز همچون موضوع هایی بود که در این مراسم از جانب معلمان مطرح گردید.
در این مراسم همینطور شماری از معلمان برگزیده کشور، توسط وزیر آموزش و پرورش با اهداء لوح سپاس مورد تقدیر قرار گرفتند.
منبع:

1400/02/12
13:03:28
0.0 / 5
1114
تگهای خبر: دولت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام