صالحی:

اورانیوم 60 درصد را با سرعت 9 گرم در ساعت تولید می نماییم

اورانیوم 60 درصد را با سرعت 9 گرم در ساعت تولید می نماییم

به گزارش خبرگزاری نام رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: سرعت تولید اورانیوم غنی سازی شده ۶۰ درصد، ۹ گرم در ساعت است. البته اورانیوم ۲۰ درصد هم همزمان تولید خواهد شد.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در گفتگویی با بخش خبری سیما ضمن اشاره به آغاز غنی سازی ۶۰ درصد اظهارداشت: اقدام بزرگی انجام شده است و ما با آقای قالیباف بعنوان رئیس مجلس شورای اسلامی و با عنایت به این که قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها در مجلس به تصویب رسید و ما در آن چارچوب حرکت کردیم، همواره در تماس هستیم و سیر تحولات هسته ای در قالب قانون را به استحضار وی می رسانیم.
وی بیان نمود: امروز هم بنده به اطلاع رئیس مجلس شورای اسلامی رساندم که به این دستاورد بزرگ دست یافتیم و رئیس مجلس هم این خبر را اعلام نمود و تشکر و تقدیر از وی و همینطور رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دارم که کمک می کنند تا ما بتوانیم قانون مذکور را آن گونه که مورد خواست مجلس است، پیش ببریم.
رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: خود کسانی که در قانون مبحث غنی سازی ۶۰ درصد را آورده بودند به ما گفته بودند که مقداری با احتیاط جلو بروید تا ما با حُسن نیت حرکت نماییم اما با اتفاقی که در نطنز رخ داد، دستور دادند ما این کار را سریع تر انجام دهیم.
وی افزود: روز چهارشنبه بود که ما دستور غنی سازی ۶۰ درصد را دادیم و ۴۰ دقیقه صبح جمعه بود که ما محصول ۶۰ درصد را گرفتیم. البته محصولی را که دریافت می نماییم حدود ۹ گرم در ساعت است و باید مقداری روی چیدمان زنجیره ها کار شود و همزمان اورانیوم ۲۰ درصد هم تولید خواهیم کرد.
صالحی اظهارداشت: این مساله یک تحول بسیار بزرگ و فنی است که همکاران ما در سازمان انرژی اتمی انجام می دهند. به این معنا که ما هم اورانیوم غنی شده ۶۰ درصد و هم اورانیوم ۲۰ درصد تولید می نماییم و ظرف یکی دو روز آینده این بهینه سازی ها به اتمام خواهد رسید.
وی تاکید کرد: این مساله نشان از آمادگی سازمان انرژی اتمی دارد که به محض اینکه دستوری از سوی مقامات مسئول صادر می شود، به فوریت آن دستور را عملیاتی کنند.
رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه هم اکنون تولید اورانیوم در کشورمان با هر غنایی امکانپذیر شده است، اظهار داشت: ما به صورت لحظه ای و هر زمانی که اراده نماییم می توانیم اورانیوم با هر غنایی که می خواهیم تولید نماییم.
صالحی ضمن اشاره به اینکه در شبکه های اجتماعی ابهاماتی به وجود آمده که لازم است برطرف شود، افزود: ابهاماتی بوجود آمده در خصوص اینکه با این کار آلودگی بوجود آمده است، در حالیکه هیچ گونه آلودگی در آنجا نیست و اگر آلودگی بود، ما نمی گذاشتیم عزیزانمان در آنجا کار کنند.
وی خاطرنشان کرد: از طرفی اگر آلودگی در نطنز وجود داشت، بازرسان از آنجا بازدید نمی کردند و بر این اساس ما این مساله را کاملا تکذیب می نماییم.
رئیس سازمان انرژی اتمی در واکنش به انتشار مطلبی در خصوص اینکه غنی سازی در نطنز قطع شده است، اظهار داشت: غنی سازی هیچ لحظه ای در نطنز قطع نشد و با قوت ادامه پیدا می کند.
صالحی افزود: در یکی از سالن ها ما مشکل پیدا کردیم اما سالن های گوناگونی داریم و غنی سازی همچنان با قوت جلو می رود. برای مثال در سالنی ما زنجیره ۳۰ تایی IR۵ با سوی ۱۰ و همینطور زنجیره IR۶ داریم و زنجیره های پراکنده دیگری هم وجود دارد که همگی در حال فعالیت هستند.
وی تاکید کرد: غنی سازی در نطنز قطع نشده و هم اکنون به میزان قابل توجهی غنی سازی می نماییم.
رئیس سازمان انرژی اتمی اظهارداشت: در آن سالنی که ماشین های IR۱ وجود داشت، مشکل برق به وجود آمد که امشب برق اصلی وصل می شود و برق استندبای هم ظرف یکی دو روز آینده وصل خواهد شد و ماشین ها را هم چک می نماییم تا به جای آنهایی که از کار افتاده اند، ماشین های جدید را جایگزین نماییم.
وی بیان نمود: بحث دیگری راه انداختند و گفتند که اینها بلوف می زنند و نمی توانند غنی سازی ۶۰ درصد را عملیاتی کنند، در صورتی که این مباحث را درباره غنی سازی ۲۰ درصد هم مطرح کرده بودند اما هم اکنون متوجه شدند که سایت نطنز همچنان پابرجا می باشد و با قدرت جلو می رود.
صالحی اظهارداشت: یکی از شیوه های بازدارندگی، آمادگی جوانان غیور ما است که هر گاه دشمنان حادثه ای را ایجاد می کنند آنان با فوریت ضمن اینکه آن مشکل پیش آمده را جبران می کنند، چند قدم هم جلوتر می روند که البته این برای نخستین بار نیست و این دفعه هم چند قدم جلوتر رفتیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: بحث دیگری راه انداختند که این ۶۰ درصد برای سوخت رآکتور تهران است و به هیچ وجه شدنی نیست و می خواستند در اذهان عمومی تشویش ایجاد کنند که باید بگویم ما این ۶۰ درصد را برای ساختن هدف هایی مدنظر داریم که این هدف ها را در رآکتور تهران خواهیم گذاشت تا از آن مولیبدن استخراج نماییم و ما هم اکنون این ۶۰ درصد را برای سوخت تولید نمی نماییم.
وی اظهار داشت: دشمنان ابهاماتی را ایجاد کردند در خصوص اینکه ما یا بلوف می زنیم یا نمی دانیم که چه می نماییم اما باید بگویم غنی سازی ۶۰ درصد یک بحث علمی است و کاربردهای متنوعی دارد که یکی از کاربردهای آن در رادیودارو است.
صالحی خاطرنشان کرد: البته ما ۲۰ درصد هم می توانیم این کار را انجام دهیم اما زمانی که غنا بالا می رود، راندمان هم افزوده می شود، زمان تولید کاسته می شود و فرایند آسانتر می شود و به هر صورت این اقدام فرصتی بود که قانون مجلس شورای اسلامی در خصوص اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها برای سازمان انرژی اتمی پیش آورد.


منبع:

1400/01/27
16:12:08
0.0 / 5
1077
تگهای خبر: سایت , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام