واكنش وزیر امور خارجه آمریكا به شروع غنی سازی 60 درصدی اورانیوم در ایران

واكنش وزیر امور خارجه آمریكا به شروع غنی سازی 60 درصدی اورانیوم در ایران

خبرگزاری نام: وزیر امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در ناتو اظهاراتی را در واکنش به تصمیم ایران برای شروع غنی سازی 60 درصدی اورانیوم و مذاکرات وین برای احیای توافق هسته ای بیان نمود.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از خبرگزاری آناتولی، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در مقر ناتو، تصمیم ایران برای شروع غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را «تحریک آمیز» تلقی نمود، چون از دیدگاه او این اقدام جدیت ایران در مذاکرات هسته ای وین را برای احیای توافق هسته ای تضعیف می کند.
بلینکن اظهار داشت که گروه های ۱+P۵—چین، فرانسه، روسیه، انگلیس، آلمان و آمریکا—در مردود دانستن این اقدام ایران متحد باشند.
بلینکن در این زمینه اظهار داشت: این اقدام جدیت ایران را در زمینه مذاکرات توافق هسته ای زیر سوال می برد، همچنان که بر لاز الاجرا بودن بازگشت به پایبندی دو جانبه [به توافق] تاکید می کند.
وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت که ایران و واشنگتن هدف مشترک بازگشت به پایبندی دوجانبه به توافق هسته ای را بطور رسمی اعلام نموده اند.
بلینکن در ادامه گفت: ما به طوری سازنده در روند دیپلماتیک دستیابی با این هدف تعامل کرده ایم و آخر هفته گذشته به دنبال رویکردهایی ملموس و واقعی بودیم که می توانیم در پیش بگیریم، یعنی اقداماتی که آمریکا و ایرات باید برای بازگشت به پایبندی انجام دهند.
او افزود: من فکر می منم که آمریکا به وضوح به دیگر شرکای این اقدام و به جهان، جدیتش نسبت به هدفمان را نشان داده است. باید دید که آیا ایران هم این جدیت را دارد یا نه.
بر طبق این گزارش، اظهارات بلینکن در پی این مطرح می شود که عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان که برای ادامه گفت وگوها و نشست کمیسیون مشترک برجام به وین رفته است، روز سه شنبه از شروع غنی سازی ۶۰ درصد اورانیوم در کشور آگاهی داد.
سید عباس عراقچی در نامه ای به رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام نموده است که ایران غنی سازی ۶۰ درصدی را شروع می کند.
عراقچی همین طور اعلام نمود: یک هزار سانتریفیوژ دیگر با ۵۰ درصد ظرفیت بیشتر به ماشین های موجود در نطنز، علاوه بر جایگزینی ماشین های لطمه دیده، اضافه می شود.
منبع:

1400/01/26
11:11:38
0.0 / 5
906
تگهای خبر: وزیر امور خارجه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام