فرمانده گروه پهپاد نزاجا:

به دنبال تولید انواع شبیه سازی های پهپادی هستیم

به دنبال تولید انواع شبیه سازی های پهپادی هستیم

خبرگزاری نام: فرمانده گروه پهپاد نیروی زمینی ارتش از هدف گذاری این مجموعه جهت تولید انواع شبیه سازی های پهپادی امسال آگاهی داد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، امیر شهرام حسن نژاد فرمانده گروه پهپاد حضرت ولی عصر (عج) نیروی زمینی ارتش (نزاجا) در نشستی خبری به مناسبت ۲۹ فروردین روز نیروی زمینی ارتش اشاره کرد: بدون شک یکی از برکات انقلاب شکوهمند اسلامی ایران ثبات امنیت و حفظ تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران بود که دراین زمینه نیروهای مسلح نقش بسیار سازنده و بی بدیلی ایفا کردند.
وی با اعلان اینکه «۲۹ فروردین ادامه پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی بود»، اضافه کرد: در دوران بعد از جنگ تحمیلی شاهد رشد و شکوفایی بیش از پیش ارتش و نیروی زمینی قهرمان هستیم. در پرتو انقلاب اسلامی و امید و نگاه خوشبینانه به آینده، ارتش گام به گام رشد بسیاری داشته است. امروز بهره برداری از علوم های تک در حوزه جنگال، پهپاد و سایبر از اهداف نیروی زمینی است.
فرمانده گروه پهپاد نزاجا اظهار نمود: یکی از بخشهای مهم گام دوم انقلاب که در حقیقت ریل گذاری فرماندهی کل قوا در حوزه رشد و تعالی جمهوری اسلامی ایران است، علم و پژوهش است. پهپادها نتیجه علم، پژوهش و تفکر بومی ارتش و نیروهای مسلح ما هستند؛ این علم در کشور ما نهادینه شده و خروجی این علم و فناوری ظهور قدرت پهپادی در آجا (ارتش جمهوری اسلامی ایران) و نزاجا در زمان تحریم ها بوده است. زمانی که تحریم های ظالمانه مقابل جمهوری اسلامی ایران شکل گرفت، در همین فضا پهپاد ارتش نزاجا نیز شکل گرفت.
حسن نژاد با تاکید بر اینکه ادامه این روند نیاز به پشتیبانی و ممارست و ارتباط بین دستگاهی و یگان های پهپادی با دانشگاه ها، پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان دارد، اضافه کرد: صنایع داخلی نقش بسیار تعیین کننده ای در علم و فناوری دارد؛ وزارت دفاع و شرکت های وابسته به طور فوق العاده ای توانستند به رشد و بالندگی در حوزه پهپادی برسند. همین طور امروز جوانان و کسانی که می توانند این مسیر را نورانی تر و یا رشد بیشتری انجام دهند در جامعه رشد و نمو یافته اند.
فرمانده گروه پهپاد نزاجا اشاره کرد: نزاجا در حوزه پهپادی دارای توانمندی هایی است که در وضعیت فعلی می توانند به طور همزمان مرزهای جمهوری اسلامی ایران را در شمال شرق، جنوب شرق، جنوب غرب، غرب و شمال غرب پوشش دهد؛ ما بصورت پوشش دائمی در مرزهای جمهوری اسلامی ایران حضور داریم و برمبنای نص صریح قانون اساسی در خصوص حفظ تمامیت ارضی توسط نیروی زمینی قهرمان در حوزه پهپادی انجام وظیفه می نماییم.
حسن نژاد اشاره کرد: تنها نیروی زمینی نیست که دارای پهپاد است بلکه در سطح آجا و نیروهای مسلح هم این ساختار وجود دارد؛ در حوزه پهپادی بین نیروهای آجا یک همپوشانی وجود دارد. رزمایشی که در قالب اقتدار پهپادی در سال ۱۳۹۹ در منطقه عمومی سمنان برگزار شد، نه فقط نشان دهنده اقتدار پهپادی نزاجا و آجا بود بلکه این پیام را داشت که پهپاد بعنوان یک ید واحده در ارتش می تواند ماموریت های خودرا در هوا در قالب یک یکان بدون سرنشین انجام دهد؛ این همپوشانی در حوزه های جنگال پایه، فاوا، رزمی و تخریب دشمن در عمق و مراقبت و شناسایی می تواند کارآمدی بسیار خوبی داشته باشد.
وی با اشاره به برنامه های گروه پهپاد نزاجا در سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ در حوزه پهپاد با تدابیر فرماندهی محترم نزاجا و نخبگان نیروی زمینی ارتش در چند حوزه هدف گذاری هوایی کرده ایم که توسعه ساختاری، سازمان و آمایش برای افزایش کیفیت رصد همچون این برنامه ها است. ما دراین زمینه به دنبال ایجاد یک پوشش موزائیک در مناطق مرزی هستیم و باید بتوانیم دشمن را پیش از ورود به مرزها و آن سوی مرزها متوقف کنیم؛ یکی از ابزارهایی که می تواند در حوزه ساختاری و آمایشی به ما کمک نماید بطور قطع پهپادها هستند.
فرمانده گروه پهپاد نزاجا در ادامه، توسعه تجهیزات بومی را از دیگر برنامه های این گروه امسال عنوان و اظهار نمود: امروز در حوزه تجهیزات پهپادی به لبه علم رسیدیم و با تدابیر فرمانده نزاجا امسال به دنبال تکمیل چرخه تولید و تامین پهپاد و تجهیزات جانبی آن در گروه پهپاد هستیم.
حسن نژاد توسعه نیروی انسانی متخصص را سومین برنامه گروه پهپاد نزاجا عنوان و اشاره کرد: جذب، آموزش و بکارگیری و ارتقای توانمندی های آموزشی و علمی و میدانی جوانان از اهداف ما در سال ۱۴۰۰ است.
وی اظهار داشت: هر آنچه در حوزه ساختاری، تجهیزات و نیروی انسانی حاصل می شود در مرحله عملیات خودرا به نمایش می گذارد؛ باتوجه به مناقشات اخیر در منطقه غرب آسیا شامل ماجرای قره باغ، تجاوزات رژیم غاصب صهیونیستی و درگیری های اخیر در منطقه غرب آسیا، این مسأله را برای ما پیش آورده و بعنوان هدف برای ما تعیین شده که بیش از گذشته در عملیات ها از پهپاد استفاده نمائیم.
فرمانده گروه پهپاد ارتش اضافه کرد: به همین دلیل امسال رزمایش هایی را برنامه ریزی خواهیم کرد که گروه پهپادی در آن جزو محورهای اصلی باشد. در کنار سایر توانمندی های نزاجا شامل توان واکنش سریع، رژه ای، توپخانه و هوانیروز، پهپاد بعنوان یک پازل تکمیل کننده در حوزه آمادگی و توان رزمی می تواند به نیروی زمینی کمک نماید.
حسن نژاد اشاره کرد: آنچه مشخص، شفاف و قابل درک است این است که پهپادها در نبردهای آینده نقش بسیار تاثیر گذاری بر صحنه عملیات خواهند داشت و ان شاءالله نیروی زمینی بتواند مانند قبل بتواند از این توانمندی خود استفاده نماید و برای مردم شریف ایران خصوصاً در مناطق مرزی امنیت، ثبات و آرامش را به همراه داشته باشد.
وی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره تنوع پهپادهای مورد استفاده در گروه پهپادی ارتش اظهار نمود: ما دارای پرنده های مراقبتی، شناسایی و رزمی هستیم که پرنده های رزمی نیز در دو نوع نقطه زن (مجهز به موشک) و انفجاری هستند. همین طور به دنبال ایجاد سامانه های فاوایی و سامانه های جنگال هستیم.
فرمانده گروه پهپادی ارتش با تاکید بر اینکه پرنده های ما باید چند منظوره باشند، افزود: امروزه پهپادها باید بتوانند همزمان عملیات های شناسایی، مراقبت و انهدام هدف و همین طور ارزیابی عملیات را انجام دهند و نیروی زمینی نیز به دنبال تجهیز سامانه های پهپادی خود به پرنده های چند منظوره است. باتوجه به توانمندی های علمی موجود دست یابی به این هدف دور از دسترس نیست و ان شاءالله در سال ۱۴۰۰ دراین زمینه در نزاجا حرف های خوبی خواهیم شنید.
حسن نژاد در پاسخ به پرسش دیگری درباره مداومت پروازی پهپادهای گروه پهپادی نزاجا اظهار داشت: مداومت پروازی یک پرنده خیلی شرط نیست، بلکه این مهمست که وقتی پرنده ای بعد از ۴ ساعت مداومت پروازی، فرود می آید، پرنده ای دیگر بلافاصله پرواز کند و جایگزین شود. در وضعیت فعلی مداومت ۲۴ ساعته را با یک نوع پرنده می توانیم داشته باشیم.
وی همین طور در پاسخ به پرسشی درباره فعالیت پژوهشکده پهپاد گروه پهپاد نزاجا اظهار داشت: در این پژوهشکده دوکار انجام می دهیم؛ یکی مطالعه علوم نظری و دیگری پیگیری مباحث صنعتی؛ در این پژوهشکده علاوه بر بررسی علم جدید پهپادی در دنیا و نوع عملکرد و سامانه هایی که مورد بهره برداری قرار می گیرد و تولید محتوای پژوهشی، نیازمندی های حوزه پهپاد را رصد و آنها تبدیل به ایده و سپس محصول می نماییم. در همین زمینه ایده ای که در سال ۱۴۰۰ به دنبال آن هستیم تولید انواع شبیه سازی های پهپادی است.
فرمانده گروه پهپاد نزاجا در آخر از حضور یگان هایی از گروه پهپادی ارتش در رژه روز ۲۹ فروردین آگاهی داد و اظهار داشت: برای نخستین بار در نزاجا با تدابیر خلاقانه فرماندهی محترم نیرو و هیئت رئیسه محترم نیرو در رژه ۲۹ فروردین به طور محمول شرکت خواهیم کرد و قسمتی از توان خودرا به نمایش خواهیم گذاشت.1400/01/25
11:58:59
0.0 / 5
967
تگهای خبر: برنامه , قانون , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام