ربیعی:

فرهنگ كار باید تغییر كند

فرهنگ كار باید تغییر كند

به گزارش خبرگزاری نام سخنگوی دولت اظهار داشت: امروز از لحاظ تولید علم، جزو ۱۵ کشور برتر دنیا هستیم و در فناوری های نانو و تکنولوژی کشور، رتبه تک رقمی را کسب کرده ایم.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، علی ربیعی سخنگوی دولت در برنامه «به وقت ایران» ضمن گرامیداشت ایام الله دهه فجر، با بیان ینکه با عنایت به تغییرات نسلی شکل گرفته، انقلاب اسلامی همچنان جاری است، اظهار داشت: یکی از علل اصلی جریان داشتن انقلاب، جمهوریتی ست که برپایه انقلاب به دست آوردیم.
وی اضافه کرد: برپایه جمهوریت، صندوق ها تضمین کننده دیدگاه های نسلی در تدام انقلاب هستند. با تمام نقصها و گله های موجود، اساسا صندوق های رای یکی از عواملی بوده که نسل های ما بتوانند تصمیم گیرنده باشند.
سخنگوی دولت تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که اخیراً بسیار در ارتباط با آن بحث صورت می گیرد، و دو دسته هم بسیار راجع به آن صحبت می کنند، تردید بر ماهیت انقلاب است. باید اظهار داشت که اساساً انقلاب ها نه ساخته می شوند و نه کسی انقلاب ها را به وجود می آورد بلکه انقلاب ها یک فرایند اجتماعی هستند و قوانین خاص خویش را دارند و برپایه این قوائد اجتماعی انقلاب ها شکل گرفته اند و انقلاب اسلامی ایران هم از این قائده مستثنی نبوده است.
ربیعی با اشاره به اینکه امروزه به ادبیات انقلاب کمتر پرداخته شده است، عنوان کرد: افراد بسیاری در مورد انقلاب اسلامی ایران تحقیق کردند و نظریه پردازان برجسته ای در حوزه علوم سیاسی در ایران به بررسی آن پرداختند ولی باید اظهار داشت که انقلاب یک پدیده اجتماعی بود.
وی اظهار داشت: انقلاب اسلامی کاملاً در قالب های علمی صورت گرفته و با انقلاب های دیگر قابل مقایسه نیست.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه انقلاب تنها مختص یک نسل نبوده و نیست، اضافه کرد: فرایند گردش نخبگان کشور، با تمام بحث هایی که صورت می گیرید، متضمن حضور نسل های مختلف بوده و امید است که همچنان همینطور باقی بماند.
ربیعی با اشاره به اینکه متاسفانه نظریه پردازان از حقیقت انقلاب کم سخن می گویند، اضافه کرد: انقلاب یک حقیقت واقعی تاریخی، اجتماعی است و ماهیت این انقلاب در لحظه رخ نداده است و یک فرایند اجتماعی بود که در دوره ای به یک باور عمومی رسید و متجلی شد.
وی اضافه کرد: همواره این سوال که انقلاب چه دستاوردی داشته و اینکه آیا نگرانی در روند فعالیتهای خود نداریم؟ باید بگویم که ما می توانیم از دستاوردهای انقلاب صحبت نماییم در حالیکه بسیاری براین باورند که این امر بسیار دشوار است و در مورد نگرانی ها هم باید اظهار داشت که نگرانی تمامی انقلاب ها این است که به مناسبات گذشته برگردند و این نگرانی همواره وجود داشته و بیانیه گام دوم و مباحث مقام معظم رهبری هم به همین نگرانی ها اشاره دارد.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه گام اول در هر دستاوردی، تولید دانش است، اضافه کرد: هیچ چیز بدیل تولید دانش نیست. ما با فناوری های اطلاعاتی و تولید دانش می توانیم دستاوردهای خویش را عمیق تر نماییم و بی گمان در این حوزه دستاوردهای کشور کم بوده است.
وی نخستین دستاورد انقلاب اسلامی را ملت سازی دانست و اظهار داشت: ابتدا در مشروطه ملت سازی ابتدایی صورت گرفت ولی ملت _دولت را نساخت. در انقلاب ساختار دولت -ملت شکل گرفت. در مورد صندوق رای کشور و کارکرد آن و تغییر نسلی در آن، حرف های بسیار برای گفتن وجود دارد.
سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: کشور در زیرساخت ها خیلی خوب عمل کرده و تنها مشکل این بود که زیرساخت ها را با معیشت مردم نتوانست گره بزند ولی باید یادآور شویم که انقلاب ما توجه به حاشیه نشین ها بود.
ربیعی عنوان کرد: کشور پروژه های پرافتخاری مانند انتقال آب خلیج فارس و اتفاقات دیگر در زیرساخت به سمت عدالت پس از انقلاب را رقم زده و مسیر خوبی را طی کرده ولی شاید اشکالی که وجود داشته این بود که نتوانستیم آنرا به معیشت مردم وصل نماییم.
وی با اشاره به اینکه جنگ برای خفه کردن انرژی انقلابی برپا شد، اضافه کرد: هم اکنون از نظر سیاسی الگو شده ایم و خیلی از رفتار و جنبش های منطقه ای بر مبنای الگوی خودباوری مسیر خویش را انتخاب کردند ازاین رو می توان اظهار داشت که در حوزه سیاسی انقلاب دستاوردهای مهمی داشته است.
سخنگوی دولت اضافه کرد: انقلاب در جنگ سرد، فلسفه موازنه میان بلوک های رقیب را برهم زد و درمعرفت شناسی ژئوپلوتیکی و رقابت های بین المللی زلزله انداخت و متاسفانه این مسائلی است که ما نتوانسته ایم برای نسل ها روشن نماییم.
وی درباره تداوم انقلاب و آشکار شدن آثار ملومس آن در نسل های آینده نیز، اظهار داشت: برای این رسیدن به این هدف باید دو کار صورت بگیرد. اول آنکه از آفات انقلاب مانند بازسازی مناسبات گذشته جلوگیری شود.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه بر استقلال، صندوق، جمهوریت و گردش نخبگان و عدم شکل گیری طبقه جدید اهمیت داده شود، عنوان کرد: مساله دوم قوی کردن جامعه و نهادهای مدنی است که مهم ترین عنصر در قوی کردن افزایش مهارت است.
ربیعی اضافه کرد: کشوری که از نظر فنی و مهارتی در سطح بالایی قرار داشته باشد هیچ وقت زمین نخواهد خورد. بنابراین، می توان اظهار داشت که تولید دانش کاری با ما خواهد نمود که در شرایطی که فشار معادلات جهانی از ما کم شود، به صورت انفجاری رشد و توسعه نزدیک به ۷ درصد بدست خواهیم آورد.
وی با اشاره به اینکه امروز از لحاظ تولید علم، جزو ۱۵ کشور برتر دنیا هستیم و فناوری های نانو و در تکنولوژی کشور رتبه تک رقمی را کسب کرده ایم، اظهار داشت: همینطور نسبت به جمعیت، هم اکنون کشور بیشتر از ۴میلیون دانشجو دارد.
سخنگوی دولت تصریح کرد: در حوزه پارک علم و فناوری تقریباً ۵۰ پارک عظیم علم و فناوری در کشور بوجود آمده است و در شاخص توسعه انسانی کشور رتبه ۶۰ هستیم و لب مرز کشورهای توسعه یافته قرار گرفته ایم. همینطور نرخ رشد زنان باسواد در کشور در بالاترین نرخ رشد در مقایسه با کشورها قرار گرفته و الان ۳/۳۳ درصد هیئت علمی کشور را زنان تشکیل داده اند که پیش از انقلاب شاید به دو درصد هم نمی رسید.
ربیعی اضافه کرد: حالا در مساله ترک تحصیل مشکل داریم که بر آن تمرکز کرده ایم و در حوزه مهارت آموزی حرکت بسیار خوبی شروع شده است.
وی ضمن اشاره به بانک اطلاعاتی کشور، اضافه کرد: متاسفانه در این عرصه خوب عمل نکردیم و باید بیشتر از این سرمایه گذاری می شد تا در توزیع منابع بهتر عمل می شد. ولی حالا خوشبختانه با وجود بانک رفاهی ایرانی ها و بانک شناسنامه شغلی که بر آن اساس هر ایرانی یک شناسنامه شغلی داشته باشد، مهارت فرد هم قید خواهد داشت.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه فرهنگ کار باید تغییر کند، اضافه کرد: بسیاری شغل را با استخدام اشتباه می گیرند. در صورتیکه در جامعه ایران به دلیل گسترش منابعی که داریم با کارآفرینی می توان خیلی از مشکلات را حل کرد و می تواند به بیکاری گسترده کشور پاسخ داد و سبب افزایش تولید ملی در کشور شد و همینطور از سویی افراد نقشی در ایجاد ثروت عمومی جامعه داشته باشند.
در ادامه این برنامه، محمدحسین فرهنگی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: برای نیل به هدف های نو به نو شدن به دو رکن مهم رهبری و یاران او نیازمندیم. در جمهوری اسلامی تحلیل امام (ره) جزء جدای ناپذیر تحلیل انقلاب اسلامی است. جامعه شناسان وقتی به توصیف رهبران می پردازند، عنوان می کنند که رهبران به نظریه پرداز، بسیج گر و مدیر تقسیم می شوند که گاهی یکی از این خصوصیت ها در افراد وجود دارد. اینکه هر سه خصوصیت در یک شخصیت بتواند ظهور و بروز پیدا کند، بسیار در جهان کمیاب است.
وی اضافه کرد: امام (ره)، هم بسیج گر بود و هم نظریه پردازی خویش را یک دهه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی شروع کرده بود و نظریه خویش را در حکومت اسلامی شکل داد و در اجرا هم بسیار موفق بود و امام (ره) از همان روز اول مدیریت خویش را به اثبات رساند و توانستند جلوی هرج و مرج های مهمی مانند انقلاب فرانسه، انقلاب روسیه و امثال آنها را بگیرد.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس به تداوم آن در دوران رهبری مقام معظم (ره) اشاره نمود و اظهار داشت: ایشان دنباله رو امام (ره) با همان مختصات و خصوصیت ها بودند و ایشان بسیار دقیق و هوشمندانه تشخیص دادند که چه زمانی باید بحث گام دوم را مطرح کنند. رهبری زمانی بیانیه گام دوم را مطرح نمودند که در اواخر دهه سوم خود، در چارچوب اینکه باید این روح جدید در جامعه و در کالبد ساختارهای حکومتی دمیده شود.
فرهنگی اضافه کرد: تجارت انقلاب روسیه نشان داد که آنها این فکر را نتوانستند بموقع انجام دهند و با شکست رو بهرو شدند. مقام معظم رهبری حالا نسل جدید را وارد کرده اند و اساسا آثار و برکات آن معلوم خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: بواسطه جنگ توانستیم پیام مظلومیت مردم ایران را به گوش مردم دنیا برسانیم و اعتماد به نفس خویش را معرفی و ارزش های خویش را بازیابی نماییم. لذا، جنگ سبب شد تا گامی به جلو برداریم و شخصیت هایی مانند سردار سلیمانی، شهید باکری، همت و سایر بزرگان همه در جریان جنگ تبدیل به شخصیت هایی شدند که آینده انقلاب اسلامی را تضمین کردند. یکی از مثال هایی که می توان در این حوزه به آن اشاره نمود بنیه دفاعی است.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس اضافه کرد: توسعه علمی که پس از انقلاب در کشور رخ داد توسعه ای است که می تواند تبدیل به یک مدل شود و بعنوان یک الگو قرار بگیرد. بردن آموزش های سواد آموزی و نظایر آن به دور افتاده ترین نقاط کشور و با سواد کردن اکثریت ملت ایران در کنار بردن آموزش های عالی به اقصی نقاط کشور و تربیت اساتید برای عملیاتی کردن آموزش ها از توسعه های کمی به شمار می آید که از نظر کیفی هم جزو کشورهایی هستیم که در تولید علم در جایگاه خوبی قرار گرفته ایم اما به این مفهوم نیست که به نقد آن نپردازیم و نقاط ضعف آنرا بازگو نکنیم.
فرهنگی بیان نمود: مجالس در دوره های اخیر مدام بر مهارت آموزی تاکید داشتند و تاسیس سازمان مهارت را تکلیف کردند و به حمایت موضوعات مهارتی پرداختند و در این خصوص بودجه های گسترده ای را مشخص کردند امادررابطه با این که این حوزه ها با همدیگر ارتباط برقرار کنند که مستقیماً آثار آن در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها و اقدامات و اجرا نمود پیدا کند، گرفتار خلاء و ضعف هستیم.
وی اضافه کرد: هم اکنون در حوزه صنعت و معدن در حال گسترش فوق العاده ای هستیم، با این که برخی از واحدها نیمه تعطیل شدند منتهی میزان هدایت سرمایه گذاری ها به سمت تولیدات صنعتی و شهرک های صنعتی و ایجاد واحدهای تولیدی بیشتر از گذشته شده است و این خبر حاکی از حمایت هایی در قوانین مختلف برای مساله شهرک ها و توسعه آنها دارد. حالا هم بودجه ای که در مجلس مطرح است ده ها پیشنهاد در همین حوزه وجود دارد که با تصویب کلیات، پیشنهادات مطرح خواهد شد.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با اشاره به اینکه در اشتغال هم ایده های در کشور وجود داشت، افزود: در بعضی از زمینه ها که زیرساخت های دیگری نیاز است مجلس اقداماتی انجام داد که دولت همراهی نکرد و در نهایت متوقف گردید همچون پشتیبانی از بیکاران متقاضی کار بود که ایده ای در مجلس در این خصوص شکل گرفت و تمام مواد آن تصویب گردید ولی نتوانستیم به توافق برسیم.
فرهنگی به حوزه مشاغل خانگی در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: در گذشته مشاغل خانگی جزو مشاغل به حساب نمی آمد و نظارت و حمایتی در این خصوص صورت نمی گرفت. در این راستا مجلس به تصویب قانون پرداخت که دولت هم در این حوزه همراهی بسیار خوبی داشت.
وی اظهار داشت: برپایه آمار، نزدیک به دو و نیم میلیون نفر در کشور، کار در منزل را یک شغل می دانند و از جانب دولت حمایت می شوند.منبع:

1399/11/13
14:53:43
0.0 / 5
1115
تگهای خبر: پروژه , دولت , قاضی , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام