هافینگتن پست در گزارشی نوشت

تلاش ها برای تخریب مسیر دیپلماسی بایدن در قبال ایران

تلاش ها برای تخریب مسیر دیپلماسی بایدن در قبال ایران

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی درباره تلاش برخی چهره ها در آمریکا برای تخریب هرگونه مسیر دیپلماسی تیم جو بایدن با ایران و بازگشت به توافق هسته ای اصرار کرد که هدف این افراد مخالفت با دیپلماسی است و رئیس جمهور جدید می بایست در مقابل آنها ایستادگی کند.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، روزنامه هافینگتن پست در گزارش خود نوشت: جو بایدن و دستیاران ارشد سیاست خارجی اش وعده داده اند که برای دستیابی به یکی از اهداف اصلی دیپلماتیک خود، یعنی بازگشت به توافق هسته ای 2015 با دقت حرکت کنند. توافقی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا در سال 2018 بطور یک جانبه از آن خارج شد.
به نوشته هافینگتن پست، اما در این میان افراد جنگ طلب، همچون تام کاتن مصمم هستند در راه برنامه های بایدن مانع ایجاد کنند. بنظر می رسد نخستین هدف این روزهای آنها، رابرت مالی مقام پیشین کاخ سفید باشد که بعنوان اصلی ترین گزینه تصدی مقام نماینده ویژه امور ایران در دولت آمریکا مطرح گردیده است.
این منتقدان استدلال می کنند که رابرت مالی با ایران همدردی می کند و اسرائیل، متحد آمریکا که ایران را تهدید اصلی خود می داند، تحقیر می کند.
در پاسخ به این افراد، گروهی از شخصیت های مورد احترام جهانی همچون تعداد زیادی از سناتورها تا مقامات سابق ایالات متحده و گروه های قدرتمند، ضمن تایید صلاحیت و تخصص مالی، از صلح و امنیت بین الملل حمایت کرده اند. در 20 ژانویه، جوئیش اینسایدر گزارش داد که مالی با انتقاد از ترور دانشمند برجسته ایرانی، این اقدام را برای دیپلماسی مضر دانسته است. در حقیقت دیدگاهی که بین کارشناسان سیاست خارجی مشترک است.
این روزنامه آمریکایی افزود: با این وجود، به شکل روز افزونی آشکار می شود که اختلافات چیزی بیش از دیدگاه ها و اعتبار شخصِ رابرت مالی است. افراد مشکوک و مخالف به مذاکره با ایران نمی خواهند فقط جلوی یک انتصاب خاص را بگیرند. بلکه آنها می خواهند در نگاهی وسیع تر بر دولت بایدن تاثیر بگذارند. بایدن در انتخابات پیروز شد، اما خیلی از جمهوری خواهان و شرکای آنها وی را تحت فشار قرار می دهند تا به سیاست تهاجمی خود در قبال ایران ادامه دهد. در حقیقت مسئله مخالفت با دیپلماسی است.
نمونه رابرت مالی نشان میدهد که تندروها می خواهند ببینند دولت بایدن چگونه در مقابل جنجال ها واکنش نشان خواهد داد تا بهترین محاسبه ها را برای آینده در نظر بگیرند. با وجود ابراز نگرانی هایشان، اما در نهایت برای آنها مهم نیست که رابرت مالی این شغل را به دست می آورد یا خیر. بلکه آنها همچنان بر تخریب توافق که آنرا ساده می دانند، متمرکز هستند.
جی استریت، گروه برجسته یهودی که از گفت و گو با تهران حمایت می کند، اشاره کرد که حمله به مالی لحن آشنایی داشت. در توئیتر این سازمان آمده است: "ما از اینکه مانند گذشته شاهد همان نوع ترور شخصیت ها و اتهامات دروغین مقابل افرادی هستیم که شغل خودرا برای پیشرفت دیپلماسی و صلح صرف کرده اند، نگران هستیم."
به نوشته هافینگتن پست، گروه های ضد جنگ و کارشناسان کنترل تسلیحات می گویند که بایدن می تواند با لغو برخی تحریم های غیر هسته ای اعمال شده توسط ترامپ، حسن نیت خودرا برای تسریع در مذاکرات هسته ای نشان دهد و صریح بگوید که ایالات متحده مانع همکاری و معامله دیگر بازیگران بین المللی مانند شرکت های اروپایی و صندوق بین المللی پول با ایران نخواهد شد.
در حقیقت، ایجاد یک بنیاد سیاسی قوی در واشنگتن برای دیپلماسی نیز بسیار مهم می باشد. اختلافات بر سر انتصاب رابرت مالی تنها یک آزمایش اولیه است.
جی استریت همین طور تصریح کرد: چاره تیم جو بایدن برای مدیریت موفقیت آمیز این نابسامانی، ایستادگی و جلوگیری از واگذاری اهرم فشار به نیروهایی است که احتمالاً هرگونه تلاش دیپلماتیک را مورد انتقاد قرار می دهند. بازی هوشمندانه این است؛ تیم خودرا بسازید و آنچه در طول مبارزات انتخابی انجام داده اید را دنبال کنید: نادیده گرفتن توئیتر.1399/11/05
13:44:20
0.0 / 5
1484
تگهای خبر: اتهام , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام