امیرعبداللهیان:

امنیت افغانستان را امنیت خود و منطقه می دانیم

امنیت افغانستان را امنیت خود و منطقه می دانیم

به گزارش خبرگزاری نام دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیركل امور بین الملل با اعلان اینكه امنیت افغانستان را امنیت خود و منطقه می دانیم، اظهار داشت: متاسفانه آمریكا از شرایط افغانستان سوء استفاده می نماید.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از خانه ملت، خانم دبورا لاینز نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان ظهر امروز دوشنبه (۱۹/۸/۹۹) با حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیرکل امور بین الملل ملاقات و گفتگو کرد.
حسین امیرعبداللهیان در این دیدار با اشاره به حمایت های مستمر جمهوری اسلامی ایران از مردم کشور دوست و برادر افغانستان و جایگاه مهم افغانستان در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: عبور افغانستان از وضع موجود بطور قطع با همکاری کشورهای همسایه و تاثیر گذار منطقه و کنشگران جهانی ممکن خواهد بود.
وی اضافه کرد: از قانون اساسی افغانستان و ساختارهای دموکراتیک موجود باید در امتداد مذاکرات بین الافغانی حفاظت شود.
امیرعبداللهیان با اشاره به تحرکات اخیر رهبران و گروه های تروریستی خصوصاً داعش در افغانستان اظهار داشت: متاسفانه آمریکا از شرایط افغانستان سوء استفاده می نماید تا جایی که برخی نظامیان آمریکایی به قاچاق گسترده مواد مخدر از فرودگاه بگرام مشغولند در صورتیکه به ظاهر خودرا از حامیان روند صلح معرفی می نمایند.
وی در ادامه اضافه کرد: ما امنیت افغانستان را امنیت خود و منطقه می دانیم و از هرگونه اقدام سازمان ملل در جهت ایجاد امنیت، صلح و رفاه در این کشور مهم همسایه حمایت می نماییم.
امیرعبداللهیان با اشاره به برگزاری سه نشست پارلمانی کشورهای همسایه افغانستان در اسلام آباد، تهران و استانبول اظهار داشت: روسای مجالس و اعضای پارلمان های کشورهای همسایه افغانستان نیز سهم مهمی در برای کمک به روند صلح، امنیت و ثبات در افغانستان دارند.
دبورا لاینز نیز در این دیدار با اشاره به پیشینه همکاری جمهوری اسلامی ایران و یوناما در پشتیبانی از روند صلح در افغانستان اظهار داشت: ایران بعنوان همسایه افغانستان و یک کشور راهبردی موثر در منطقه، همیشه کمک های شایانی در پشتیبانی از مردم افغانستان داشته است.
وی اضافه کرد: حمایت های ایران از مهاجرین و آوارگان افغان و کمک به ایجاد راه و تامین انرژی افغانستان قابل تقدیر است.
وی در ادامه به شرایط حساس افغانستان و دوران گذار امنیتی و اقتصادی در این کشور اشاره نمود و اظهار داشت: ما به کمک همه احزاب، طرف ها، کشورهای همسایه و سازمان های بین المللی برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان و بهبود شرایط اقتصادی برای ایجاد انگیزه در بین مردم این کشور نیاز داریم خصوصاً اینکه شرایط همه گیری کووید ۱۹ از لحاظ اقتصادی مشکلات این کشور را دو چندان کرده است.
نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان ضمن اشاره به گفتگوهای صلح افغانستان به برخی مشکلات اشاره نمود و اظهار داشت: این انتظار وجود دارد که بازیگران منطقه ای و کشورهای همسایه به پیشبرد هر چه بیشتر و بهتر روند مذاکرات کمک نمایند.
وی در آخر ضمن آرزوی بهبودی هرچه سریع تر برای رئیس مجلس شورای اسلامی از بیماری کرونا، از ابتکار مجلس شورای اسلامی و پارلمان های همسایه افغانستان در برگزاری نشست پارلمانی کشورهای همسایگان افغانستان تقدیر نمود و اظهار داشت: شعار این جلسه که راه مبارزه با تروریسم بوسیله فقرزدایی و توسعه در منطقه و خصوصاً افغانستان می گذرد، ایده ای بسیار قوی و پسندیده است.


منبع:

1399/08/19
23:03:58
5.0 / 5
1514
تگهای خبر: حامی , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام