قیمت اقلام خوراكی ۱۲۰ سال پیش چقدر بود؟

قیمت اقلام خوراكی ۱۲۰ سال پیش چقدر بود؟

به گزارش خبرگزاری نام افزایش قیمت ها در دوره سلطنت مظفرالدین شاه سبب شد دولت سقف قیمت را برای اقلام خوراكی پرمصرف اعلام نماید.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از خبر آنلاین، در این دوره زمانی دولت برای مهار افزایش نرخ كالا و خدمات، نسبت به تعیین قیمت و اعلام آن از جانب دارالخلافه تهران اقدام نمود.
صورت اعلان حكومت تهران برای نرخ در ماه ربیع الثانی ۱۳۱۶ هجری قمری برابر با ۱۲۷۷ هجری خورشیدی به این شرح است:
"چون عمل نان و گوشت و ترتیب تنزل نرخ آن از اعمال مهمه است و متدرجا با تدابیر صحیحه باید دست به این كار زد و نیت مقدس همایونی در رفاه حال رعایا و برایا بر همه واضح است، به محض این كه بدانند، حكومت جلیله جدا در اجرای مقاصد ضد، حاضر است و خودداری ندارد. عجالتا برای آسایش عموم و نرخ نان و گوشت و تره بار و میوه جات كه در نهایت گرانی و اغتشاش بود، قدغن نمودند از قرار تفصیل ذیل بفروشند تا ان شالله تعالی در باب تنزل قیمت نان و گوشت بزودی قرار دولتی داده شود.

نان: به سنگ یك من ۲۷ پول
گوشت: به سنگ تمام ۱۰ سیر ۱۸ پول
پنیر اعلا: یك سیر ۴ پول، وسط ۳ پول
بادنجان تازه اعلا: ۲ عدد یك پول، وسط ۴ عدد یك پول
هندوانه اعلا: یك من تبریز ۸ پول، وسط ۶ پول
گلابی اعلا: ۱۰ سیر ۸ پول، وسط ۶ پول
شلیل اعلا: ۱۰ سیر ۳ پول، وسط ۲ پول
خیار تازه اعلا: ۲ دانه یك پول، وسط ۴ عدد یك پول
طالبی و خربزه اعلا: یك من تبریز ۱۲ پول، وسط ۹ پول
سیب اعلا: ۱۰ سیر، ۸ پول
تخم مرغ: یك دانه یك پول
ماست: ۱۰ سیر، ۸ پول
سیب زمینی: ۱۰ سیر، ۶ پول
به تمام كسبه شهر اعلان می شود كه چون حضرت احدیت جل شانه، به پیغمبر خود صل اله ضد و اله وسلم وعده صریح می دهد تا مردم به یكدیگر ترحم ننمایند ما هم به آنها ترحم نخواهیم كرد، پس وقتی كسبه بنای بی انصافی را بگذارند، البته از سوی اعلی حضرت همایونی كه سایه خداست و امنای دولت روز افزون، در حق آنها بخشایش و عفو نخواهد شد. بهتر این است كه از روی انصاف این اجناس را از رعیت بخرند و به قسمی كه نوشته شده بفروشند. نه رعیت را مغبون كنند و نه كلاه سكنه را بردارند. البته رحمت الهی شامل حال آنها شده و مورد الطاف اعلی حضرت شاهنشاهی ارواح العالمین فداه باشند و آن كس كه تجاوز نماید مورد سیاست و تنبیه سخت خواهد شد.
این اعلان به امضای حكومت جلیله دارالخلافه طهران رسیده است. "
در كتاب اقتصاد كوچه تاكید شده هر قران برابر با ۲۰ شاهی، ۵ عباسی یا ۴۰ پول بوده است. گفتنی است هر سیر در دوره قاجار برابر با ۷۵ گرم است، بدین سان ۱۰ سیر گوشت برابر با ۷۵۰ گرم می شود. یك من تبریز هم برابر با سه كیلوست.
مشروح گزارش خبرانلاین در مورد وضعیت نان و دیگر اقلام خوراكی در دوره مظفرالدین شاه را اینجا ببینید.

1398/07/15
13:47:46
5.0 / 5
4341
تگهای خبر: خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام