با اشاره به حملات انصارلله یمن به پالایشگاه های نفتی سعودی

زارعی: آمریكا و عربستان دامنه اقدامات نظامی شان را كم كنند

زارعی: آمریكا و عربستان دامنه اقدامات نظامی شان را كم كنند

به گزارش خبرگزاری نام یك تحلیل گر مسایل سیاسی اظهار داشت: حملات یمنی ها به تاسیسات نفتی عربستان به صورت وسیع كه به قول رسانه ها 50 درصد صادرات نفت این كشور را مختل می كند حاكی از توان نیروهای یمنی و ضعف خط آتش آمریكایی ها در حفاظت از این تاسیسات سعودی است.


سعدالله زارعی در گفتگو با ایسنا درباره اتهامات وزیر خارجه آمریكا به ایران نسبت به حملات به مراكز نفتی عربستان با اشاره به این كه از آغاز شروع جنگ یمن حوادث و نیروهای حوثی را به ایران نسبت می دهند اظهار داشت: اینها برای این كه عظمت كار یمنی ها را نادیده بگیرند این ادعاها را نسبت به ایران مطرح می كنند. این كه با طی هزار كیلومتر با پهپاد نقاط حساس عربستان را مورد برخورد قرار دهید آن هم در جایی كه تمام ظرفیت فنی آمریكایی ها برای حفاظت از این مراكز وجود دارد شوكه كننده است و این ادعاها از آن حكایت می كند كه آنها قادر به هضم این مسئله نیستند و مجبور به فرافكنی هستند. ملت یمن با این حد از گرفتاری و فقر تمام سیستم نظامی آمریكا و عربستان را پشت سر گذاشته و به قلب آنها ضربات اساسی زده است و این معنای بزرگی دارد.
وی اظهار داشت: آمریكایی ها برای این كه افتضاح این شكست را كم كنند پای كشور دیگری به اسم ایران را به میان آورده اند. حملات انجام شده از مسیر خلیج فارس نبوده و از جنوب یمن اقدام شده و یمنی ها خودشان رسما اعلام نمودند كه این اقدامات و حملات توسط آنها انجام شده است بعلاوه سیستم نظامی هر كشوری مختصات خاص خودش را دارد و این مسئله قابل ردیابی است.
زارعی افزود: آنچه اتفاق افتاده و مهم تر از انفجار در تاسیسات نفتی در منطقه "بقیق" است، افتضاحی است كه نشان داده است پهپادهای یمنی به راحتی توانستند از خط آتش آمریكایی ها عبور كنند و این از آن حكایت می كند كه آمریكا از لحاظ نظامی تمام شده است، آن هم از سوی كشوری فقیر و ضعیف مثل یمن.
وی تصریح كرد كه آمریكایی ها امكان مقابله با نیروهای یمنی را با عنایت به پراكندگی این نیروها ندارند.
این كارشناس مسایل سیاسی و منطقه ای اظهار نمود: اگر آمریكایی ها و سعودی ها می خواهند كاری عاقلانه انجام دهند باید وقتی می بینند كه در گزینه نظامی به بن بست رسیده اند سریعا دامنه اقدامات نظامی شان را كم كنند، این مسئله بیش تر به نفع خودشان است. تصور كنید در همین مقیاس آتشی در كاخ پادشاهی در ریاض اتفاق افتد آن وقت است كه دیگر كار از كار گذشته است.1398/06/25
13:24:03
5.0 / 5
4631
تگهای خبر: اتهام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام