ماجدی:

FATF مجرای تنفسی اقتصاد ایران در فضای تحریمی است

FATF مجرای تنفسی اقتصاد ایران در فضای تحریمی است

به گزارش خبرگزاری نام سفیر سابق ایران در آلمان با اشاره به اینكه شرایط عضویت در FATF برای تمامی كشورها یكسان است، اظهار نمود: گروه ویژه مالی شرایط خاصی را برای الحاق ایران به این گروه اعمال نكرده است كه مخالفان اینچنین به قیل و قال افتاده اند؛ تنها دغدغه های FATF مبارزه با پولشوئی و عدم پشتیبانی از گروه های حامی تروریسم است كه این موارد در ارتباطات مالی و بانكی تمامی كشورهای جهان لحاظ می شود.


علی ماجدی در گفت و گو با خبرآنلاین، با اشاره به اینكه تمامی كشورهای جهان الحاق به گروه ویژه مالی را مبنای مراودات بانكی خود با كشورهای دیگر قرار داده اند، اظهار داشت: موجودیت و فعالیت در فضای مالی جهانی متضمن پذیرش تعهدات این گروه است و ما نباید خویش را تافته جدابافته ای بدانیم. وی با اشاره به دیدگاه های بعضی از مخالفان FATF كه می گویند دراین شرایط تحریمی الحاق به گروه ویژه مالی به نفع ایران نیست، اضافه كرد: به اعتقاد بنده در این شرایط است كه ما باید به FATF بپیوندیم چون كه حتی كشورهایی چون تركیه و چین كه به صورت محدود مراودات تجاری با ایران دارند هم حاضر نیستند این وضعیت را ادامه دهند.
سفیر سابق ایران در آلمان تصریح كرد: علاوه براین قرار نیست كه شرایط اقتصادی ایران همیشه در همین وضعیت تحریمی باقی بماند. در هر صورت ما در آینده فعالیتهای تجاری و اقتصادی خود با كشورهای دیگر را افزایش می دهیم. به قول این دیپلمات، متاسفانه ما همیشه در آخرین لحظه و بسیار دیرتر از باقی كشورها خواهان پیوستن به پیمان، سازمان و یا گروه های بین المللی چون FATF و یا WTO بوده ایم كه نتایج ان بر اقتصاد كشورمان هم بسیار ملموس است. وی افزود: نپیوستن بهFATF و یا هر پیمان و گروه بین المللی تنها به اعمال محدودیت های بیشتر به اقتصاد كشورمان دامن زده و به شكلی درراستای خواست دشمنان ایران بوده است. ماجدی همینطور در ارتباط با این مورد كه پیوستن به گروه ویژه مالی، حمایت ایران از گروه های جهادی را غیر ممكن می كند، هم اظهار داشت: من اصلا نمی دانم كه ما به گروه های جهادی كمك می نماییم یا خیر؟ اما در مجموع باید این ارزیابی را داشت كه از مجموعه تراكنش های بین المللی ایران چه اندازه به این گروه ها اختصاص پیدا می كند و آیا این میزان به اندازه ای است كه از منافع اقتصادی كشور چشم پوشی كنیم؟ وی افزود: سود و زیان حمایت ایران از گروه هایی كه شما به آنها اشاره كردید به چه میزان است؟ آیا كلیت صادرات و واردات ایران و خدمات عرضه شده به اقتصاد جهانی را در برمی گیرد؟ سفیر سابق ایران در آلمان با عنوان این مطلب كه پذیرش CFT و پالرمو و درنهایت الحاق به FATF كه برای چندمین بار برای ایران تمدید شده است همیشگی نیست، عنوان داشت: بیشتر از یكسال است كه این زمان به تناوب در اختیار ما قرار گرفته است و اروپاییها توانسته اند دراین زمینه رایزنی هایی را با مقامات گروه ویژه مالی داشته باشند اما در نهایت این فرصت دائمی نیست. وی اظهار داشت: اگر قرار بر باز بودن راه های مراودات اقتصادی ایران با جهان باشد ما ناچار به الحاق به گروه ویژه مالی هستیم. ما حتی با آمریكا هم كه به لحاظ سیاسی مشكلات فراوانی داریم در زمینه تجارت و بازرگانی همكاری داریم. ماجدی اعتقاد دارد كه سفر اخیر آقای روحانی به ژاپن كه برپایه افزایش مراودات تجاری تهران و توكیو صورت گرفته است هم بدون الحاق به FATFبی معنا است و بی اعتنایی به مناسبات بین المللی تنها به كناره گیری ایران از روابط جهانی منجر می شود. او همینطور در ارتباط با این سوال كه در این فضا دولت باید چه سیاستی در پیش گیرد، متذكر شد كه این مورد بحثی حقوقی است كه بنده از آن سررشته ای ندارم اما درهر صورت كلیت بحث امری است كه به موضوعات پیرامون امنیت اقتصادی كشور بازمی گردد و در این راستا دولت خود می تواند برای پیشگیری از به خطر افتادن اقتصاد كشور راسا وارد عمل شود. سفیر ایران در آلمان تصریح كرد كه با عدم الحاق ایران به گروه ویژه مالی نه تنها بخش دولتی بلكه شركت های خصوصی هم از امكان جا به جایی پول در فضای بین المللی محروم خواهند شد. 23/ ۲۲۳۲۲۳

1398/10/04
14:46:59
5.0 / 5
4657
تگهای خبر: حامی , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام