رئیس سازمان نهضت سوادآموزی اعلام كرد

ارائه مدرک تحصیلی به افراد دارای سواد قرآنی

ارائه مدرک تحصیلی به افراد دارای سواد قرآنی

به گزارش خبرگزاری نام، رییس سازمان نهضت سوادآموزی از راه اندازی طرح فن آوری آموزش تحکیم سواد بصورت بازی و دریافت جایزه آگاهی داد وگفت: رونمایی این طرح با همکاری شبکه آموزش در شهریور ماه 1403 انجام خواهدشد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، علیرضا عبدی با حضور در شبکه‌ی آموزش درباب تحول در نهضت سوادآموزی پس از انقلاب اسلامی اظهار داشت: یکی از معجزات اندیشه ای حضرت امام خمینی (ره) توجه به نهضت سوادآموزی است، آمار بی سوادی در سال ۱۳۵۵ در بازه‌ی سنی ۱۰ تا ۴۹ سال، ۴۷ درصد بوده درحالی که میانگین بین المللی ۶۸ درصد بوده است که از مدد برنامه های نظام جمهوری اسلامی هم اکنون ۵۰ درصد رشد حاصل شده و شتابی که کشور در حوزه سوادآموزی داشته است در این چند سال ۲/۵ برابر میانگین بین المللی بوده است و حدودا ۲ درصد بی سواد در بازه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال کشور وجود دارد.
رییس سازمان نهضت سوادآموزی اشاره کرد: آموزش در بازه سنی دانش آموزان با افراد بزرگسال متفاوت می باشد ازآن جهت که در سیستم آموزش بزرگسالان، لطمه های اجتماعی پررنگ تر جلوه می کند و فعالان این عرصه ضمن ارائه آموزش و تدریس موفق، باید یک مددکار اجتماعی نیز باشند تا سخت ترین قسمت آموزش بزرگسال یعنی جذب و تثبیت سواد میسر شود.
عبدی اضافه کرد: وجود بی سوادی در جامعه، دلیلهای مختلف دارد و برخلاف نظر برخی کارشناسان، فقط دلیل اقتصادی نیست، در کنار آن، دلیلهای فرهنگی و اجتماعی هم باید مدنظر قرار گیرد در بعضی مناطق، آگاهی لازم در مورد ضرورت آموزش و حیاتی بودن آن نبوده و زنان حتی اجازه حضور در کلاس را نداشته اند.
وی پیرامون طرح ها و برنامه های این سازمان، با درنظرگرفتن پراکندگی و گستره‌ی مناطق و فرهنگ های مختلف اظهار داشت: تا کنون و در طول سالیان متمادی بنا به شرایط، ۴۵ مدل مختلف آموزش در این زمینه انجام شده است از بسیج سوادآموزی تا خانواده محور و محله محور که هر کدام اقتضای اجرائی خاص خودش را داشته است.
رییس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به پیام حضرت امام خمینی (ره) در رابطه با اینکه، سوادآموزی باید مسئله عمومی و ملی مردم باشد؛ اظهار داشت: حالا سازمان نهضت سوادآموزی ضروری می داند؛ بنای فعالیت را بر پایهٔ استفاده از ظرفیت مدارس قرار دهد و طرح مدرسه محور گسترش یابد، دلیل اول این که به برکت جمهوری اسلامی حدودا در همه جای کشور مدرسه وجود دارد، مدرسه کانون تربیت می باشد و رسالت آموزش را به دوش می کشد و دلیل بعدی این که در مدارس هم می توان از حضور معلمان و هم از وجود دانش آموزان و اولیاء در پروسه آموزش بهره برد.
ایشان سپس به اجرای طرح سواد قرآنی اشاره نمود و اظهار داشت: اجرای طرح سواد قرآنی باهدف تنوع بخشی به روش های سوادآموزی از مسیر قرآن آموزی و همین طور توسعه فرهنگ قرآنی در جامعه و جلب مشارکت و هم افزایی فعالان و خیرین قرآنی و استفاده از ظرفیت تشکل های مردم نهاد در کاهش بی سوادان کشور می باشد.
معاون وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: یکی از مسائلی که ریشه در فرهنگ ما دارد و مورد غفلت واقع شده، موضوع سواد قرآنی است. سوادی که با آموزش قرآن انتقال پیدا می کرد و گوشه ای از این فرهنگ، یادگیری مهارت خواندن و نوشتن بود. افراد بسیاری را در سنین مختلف داریم که تا کنون شرایط استفاده از فضای مدرسه برایشان مقدور نشده است؛ ولی از مسیر قرآن، خواندن و نوشتن را آموخته اند؛ برخی از این افراد موفق به دریافت مدرک تحصیلی نشده اند و بنا بر این سال ها مسیر رشد آنها مسدود مانده است. با اجرای این طرح سازمان نهضت سوادآموزی می کوشد تا افرادی که سواد قرآنی دارند شناسایی شوند و برمبنای توانمندی هایی که دارند مدرک تحصیلی دریافت کرده تا بتوانند در مقاطع بالاتر تحصیل کنند.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی اظهار داشت: مورد دیگر، اجرای سواد قرآنی برای افرادی است که بنا بهر دلیلی تمایل دارند از طریقی غیر از مسیرهای رسمی موجود، آموزش ببینند. نیاز به اجرای این طرح از مراجعه افرادی شکل گرفته است که متقاضی یادگیری سواد هستند اما نمی خواهند بصورت کلاسی درس بخوانند؛ برای اینکه فقط تمایل دارند؛ قرآن و دعا خواندن را یاد بگیرند؛ بدین سبب سواد قرآنی یک ظرفیت است که برای این افراد فراهم می آید و افراد داوطلب می تواند از این مسیر باسواد شود و مدرک تحصیلی دریافت نمایند. علاوه بر این با ارائه مدرک تحصیلی مسیر پیشرفت در عرصه دانش برای این افراد هموار می شود و می توانند پایه های مختلف را ادامه دهند
عبدی پیرامون شرایط تحصیل در دوره های مختلف سوادآموزی اظهار داشت: تا مقطع ششم ابتدایی مدرک ارائه می شود و روند کلی به این صورت است که افرادی که وارد چرخهٔ سوادآموزی می شود می توانند سواد پایه را انتخاب کنند که مدرک تحصیلی ارائه نمی شود و افراد فقط می توانند گواهی باسوادی دریافت نمایند که این طرح" سواد آسان" نام دارد.
وی افزود: دوره بعد، دوره سوادآموزی ۴۵۰ ساعت معادل ۴ تا ۶ ماه است و فردی که بتواند این دوره را با موفقیت پشت سر بگذارد مدرکی معادل دوره سوم ابتدایی را دریافت خواهدنمود. یک دوره هم به نام دوره انتقال وجود دارد که نزدیک به ۶۰۰- ۸۰۰ ساعت است که ۲۰۰ ساعت آن آموزش مجازی است و ۶۰۰ ساعت حضوری و مدرک آن معادل ششم ابتدایی است میزان دقیق ساعات دوره انتقال، بستگی به دوزبانه بودن سوادآموزان دارد که باید ۱۰۰ ساعت بیشتر آموزش داده شود.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، رییس سازمان نهضت سوادآموزی راه اندازی طرح فن آوری آموزش تحکیم سواد بصورت بازی و دریافت جایزه آگاهی داد و اظهار داشت: بزرگ ترین عارضه برای بی سوادان رجعت به بی سوادی است تحقیقات نشان می دهد؛ افرادی که از آموختن فاصله می گیرند پس از ۸۰ روز ۷۰ درصد آموخته هایشان فراموش می گردد، براین اساس قرار است؛ طرح فن آوری آموزش تحکیم بصورت بازی برای افرادی که به بی سوادی رجعت دارند، راه اندازی شود؛ این طرح مخصوص کسانی است که دوره های آموزشی را گذرانده اند؛ اما به سبب رهاکردن و عدم استمرار در خواندن و نوشتن، آموخته های خودرا فراموش کرده اند.
منبع:

1403/04/10
10:21:45
0.0 / 5
82
تگهای خبر: آموزش , بازی , برنامه , قاضی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام