دبیر مرجع ملی حقوق كودك تشریح كرد

وضعیت شناسنامه ای فرزندخوانده ها

وضعیت شناسنامه ای فرزندخوانده ها

خبرگزاری نام: خبرگزاری نام: دبیر مرجع ملی حقوق کودک توضیحاتی درباره ی وضعیت شناسنامه ای کودکان بی سرپرست و بدسرپرست پس از فرزندخواندگی ارائه نمود.علی کاظمی در گفت و گو با ایسنا درباره ی صدور شناسنامه جدید برای کودکان بی سرپرست و بدسرپرست پس از فرزندخواندگی و مشکلات مربوط دراین زمینه اظهار داشت: بحث شناسنامه برای این کودکان مشکلی است که رئیس جمهور هم در جلسه ای که مربوط به این کودکان بود، تحت عنوان "در آغوش سیمرغ" بیان نمود. در قانون پشتیبانی از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست به صراحت آمده در مواردی که کودکان به فرزندخواندگی سپرده می شوند، در شناسنامه آنها این واقعه ثبت می شود؛ البته حالا در صفحه توضیحات درج می شود و شفاف هم به ثبت نمی رسد و نوشته می شود که طبق رای دادگاه نام و نام خانوادگی کودک تغییر یافت و نام پدر و مادر کودک به عنوان (پدرخوانده و مادرخوانده) هم ثبت می شود. مشکلاتی دراین زمینه وجود دارد که باید این مشکلات رفع گردد.

وی ادامه داد: ممکنست کودکانی در مراکز بهزیستی باشند ولی هویتشان را ندانیم؛ در این خصوص شناسنامه را از سازمان ثبت احوال می گیریم و تعدادی از اسامی در داخل آنها بصورت فرضی نوشته می شود.

معاون وزیر دادگستری افزود: در بعضی مواقع هم مادر کودک را می شناسیم و لی پدر مشخص نیست؛ فرضا مادر معتاد است و پدر را نمی شناسند در این موارد اسم مادر را می نویسند و اسم پدر درج نمی گردد. این موارد مشکلاتی را به وجود آورده که با سازمان ثبت احوال درحال مذاکره هستیم تا برطرف شود.

کاظمی اشاره کرد: در بعضی مواقع کودک به خانواده دیگر واگذار می شود که دو حالت دارد. یک حالت این است که کودک را به خانواده امین می دهند. خانواده امین خانواده ای است که بصورت موقت از کودک نگهداری می کند و در این موارد ما باید پیگیری نماییم که شناسنامه با کد جدید به او داده شود. حالت دوم دیگر هم این است که به خانواده فرزندپذیر کودک را می دهند که پدرخوانده و مادرخوانده هستند و تحت عنوان مراقبت های جایگزین کودک را به فرزندخواندگی می پذیرند و در این حالت بطور کامل شناسنامه کودک باید به اسم مادرخوانده و پدرخوانده در آید.

وی در آخر اظهار داشت: این مواردی است که در پی آن هستیم که هم مقررات را اصلاح نماییم و هم به صورتی باشد که کرامت کودکان بیشترین امنیت و مصونیت را در این تغییر هویت ها و تغییر شناسنامه ها داشته باشد و کودکان گرفتاری نداشته باشند؛ خصوصاً در مدارس نیز گاهی شنیده ایم که برای کودکان مشکلاتی پیش می آید که درصدد رفع آن هستیم.

منبع:

1402/09/04
09:33:19
0.0 / 5
274
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام