در پی ۱۳ سال اقدام غیر قانونی كانادا؛

ایران از کانادا به دیوان بین المللی دادگستری شکایت کرد

ایران از کانادا به دیوان بین المللی دادگستری شکایت کرد

خبرگزاری نام: خبرگزاری نام: جمهوری اسلامی ایران دادخواست خود مقابل دولت کانادا را به سبب نقض مصونیت دولت و اموال ایران در دیوان بین المللی دادگستری به عنوان رکن اصلی قضائی سازمان ملل متحد ثبت نمود.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، مرکز امور حقوقی بین المللی معاونت حقوقی رییس جمهور به نمایندگی از دولت ایران در دادخواستی که به دیوان بین المللی دادگستری تسلیم کرد، ضمن اشاره به اقدامات دولت کانادا در نقض قواعد حقوق بین الملل (مصونیت دولت ها) از دیوان خواسته است که دولت کانادا را ملزم سازد تا نقض مصونیت دولت ایران در دادگاه های آن کشور را متوقف سازد، خسارات وارده به ایران را جبران نماید و از تکرار این تخلفات در آینده خودداری کند.
شروع تخلفات دولت کانادا از اصول و قواعد حقوق بین الملل و اقدامات غیرقانونی آن کشور مقابل ایران به شهریور ۱۳۹۱ باز می گردد که کانادا روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد و به دلیلهای واهی و نامشروع، ایران را در لیست کشورهای حامی تروریسم قرار داد. سپس دولت کانادا با نقض قاعده مصونیت دولت ها که یکی از «قواعد بنیادین حقوق بین الملل» است نسبت به توقیف برخی اموال و دارایی های ایران اقدام نموده و به رغم اعتراض های مکرر جمهوری اسلامی ایران به این اقدام ها در طول ۱۳ سال گذشته، رویه نادرست خود در راه نقض مصونیت دولت و اموال ایران را ادامه داده است.
ضروری است یادآوری شود دولت کانادا در حالی ایران را حامی تروریسم و ناقض حقوق بشر خطاب می کند که دولت کانادا بطور نظام مند ناقض حقوق بشر، حامی سیاست های سلطه جویانه و مداخله گرایانه آمریکا در سطح جهانی و شریک جرم اقدامات ضدبشری رژیم کودک کش صهیونیستی در فلسطین و منطقه جنوب غرب آسیا محسوب می گردد. فراموش نباید کرد دولت کانادا در کارنامه ضدحقوق بشری خود نسل کشی صدها کودک سرخپوست در مدارس الزامی و دفن این کودکان معصوم بصورت دسته جمعی را ثبت کرده است!
با این حال سلسله اقدامات غیرقانونی دولت کانادا در توقیف برخی اموال ایران و عدم اصلاح رویه باعث شده است تا ایران تصمیم خودرا برای جلوگیری از ادامه ارتکاب اعمال متخلفانه دولت کانادا نسبت به نقض قاعده بنیادین حقوق بین الملل در مصونیت دولت و اموال آن نهایی کند. بر همین مبنا، دولت ایران روز سه شنبه ۶ تیر ۱۴۰۲ مصادف با ۲۷ ژوئن ۲۰۲۳ دادخواست خود مقابل دولت کانادا را به سبب نقض مصونیت دولت و اموال ایران در دیوان بین المللی دادگستری به عنوان رکن اصلی قضائی سازمان ملل متحد ثبت نمود.
ایران با این اقدام یک دفعه دیگر بر موضع اصولی خود در خصوص حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات و پایبندی به حاکمیت قانون بر روابط کشورها را نشان داده و امیدوار است که دولت کانادا با تغییر رویکرد سیاسی خود و بازگشت به موازین حقوقی ملزم گردد که در پرتو رویه تثبیت شده حقوق بین الملل به ویژه رویه دیوان بین المللی دادگستری نسبت به اصلاح رویکرد متخلفانه خود در نقض قاعده بنیادین مصونیت دولت اقدام نماید.


منبع:

1402/04/08
11:16:19
0.0 / 5
248
تگهای خبر: حامی , دادگاه , دادگستری , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام