رئیس كل دادگستری استان تهران در بازدید از زندان دماوند عنوان كرد

پابند الکترونیک فرصتی برای حضور فرد در کنار خانواده

پابند الکترونیک فرصتی برای حضور فرد در کنار خانواده

به گزارش خبرگزاری نام، رئیس کل دادگستری استان تهران به همراه دادستان، مدیرکل سازمان زندان های استان تهران و هیئت قضایی همراه با حضور در زندان شهرستان دماوند، از ندامتگاه این زندان و بخش های مختلف آن بازدید نمودند.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از میزان، علی القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران به همراه علی صالحی دادستان تهران، حیات الغیب مدیرکل سازمان زندان های استان تهران و هیئت قضایی همراه با حضور در زندان شهرستان دماوند، از ندامتگاه این زندان و بخش های مختلف آن بازدید کردند.
همزمان با بازدید مسؤلان ارشد قضایی استان تهران از ندامتگاه شهرستان دماوند، ۲۷۵ نفر از مسؤلان قضایی دادگستری استان تهران و قضات شهرستان ها و بخش های استان تهران از زندان های حوزه های قضایی خود بازدید کردند و سپس در نشست شورای کاهش جعیت کیفری استان تهران به صورت ویدئو کنفرانس حضور بهم رساندند.
در ابتدای این بازدیدها بند جرائم در ارتباط با سرقت و جرائم مالی و عمومی توسط رئیس کل دادگستری استان تهران و دادستان تهران مورد بازدید قرار گرفت و سپس مسؤلان قضایی با حضور در اندرزگاه شماره ۲ زندان شهرستان دماوند با مددجویان به صورت چهره به چهره دیدار و در ادامه بعد از دریافت مشکلات آنها، دستورات لازم جهت تسهیل و رفع مشکلات مددجویان در قالب قوانین توسط مقامات قضایی حاضر در این بازدید صادر شد.
مسؤلان قضایی بازدید کننده از زندان دماوند در ادامه برنامه با حضور در قسمت های مختلف مجموعه فرهنگی، ورزشی، حرفه آموزی و اشتغال ندامتگاه دماوند، از نزدیک اقدامات مددجویان که درحال حرفه آموزی و اشتغال بودند را ملاحظه و با برخی از این افراد هم دیدار کرده و بعد از دریافت مشکلاتشان، دستورات لازم جهت حل و فصل امورات آنها را صادر کردند.
علی القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران در نشست کاهش جمعیت کیفری استان تهران با اشاره به اینکه وضعیت اشتغال به کار در زندان، وضعیت خوبی نیست اظهار نمود: بیشترین جمعیت کیفری در کل کشور را در استان تهران داریم.
وی ادامه داد: هدف از زندان و زندانی کردن مجرمان، اصلاح و بازاجتماعی شدن فرد زندانی است و همه در مقابل خانواده زندانیان مسئول هستیم و باید تلاش نماییم تا حد امکان صدمه های موجود به خانواده زندانی ها کاهش پیدا کند.
رئیس کل دادگستری استان تهران ضمن اشاره به بازدید از بخش های مختلف حرفه آموزی و اشتغال زندان دماوند و گفتگو با مددجویان اظهار داشت: خیلی از مددجویان اذعان داشتند که بعد از ورود به زندان در زمینه های تخصصی مانند الکترونیک یا تراش چوب و خیاطی با آموزش های فنی و حرفه ای و اشتغال در زندان فرا گرفته اند و ازاین رو افزایش فضای فیزیکی اشتغال در زندان می تواند یکی از اقدامات مهم برای اشتغال به کار زندانیان باشد.
وی ادامه داد: هزار و ۳۸۵ رای باز شاغل به کار در شهر تهران و در کل شهرستان های استان هم ۲۷۷ نفر زندانی مشغول به کار داریم.
القاصی اظهار نمود: سیاست ها و برنامه های دستگاه قضایی در برابر زندانیان در جهت اجرای سند تحول قضایی مشخص است و امور زندانیان و بکارگیری سامانه جمعیت کیفری در استان جزء اولویت های برنامه عملیاتی دادگستری امسال است و نظارت مستمر بر زندانیان از موضوعات مهمی است که در دست پیگیری و اجرا قرار دارد.
رئیس کل دادگستری استان تهران با تذکر در مورد پرهیز از طولانی شدن قرارهای تأمین اظهار داشت: در دادسراها، بازپرسی ها، دادیاری ها و حتی در دادگاه ها باید بر روی قرارهای تأمین نظارت ویژه صورت بگیرد و وضعیت متهم در کوتاهترین زمان ممکن بررسی و تعیین تکلیف شود.
القاصی به تمامی مسؤلان حوزه های قضایی دادگستری در سطح استان تهران مأموریت داد تا با استخراج مشخصات و وضعیت متهمانی که بیشتر از ۲ ماه تحت قرار بازداشت قرار دارند از معاون قضایی خود در امور زندان ها بخواهند تا با نظارت بر این مورد نسبت به تعیین تکلیف متهمان بررسی و پیگیری لازم و مستمر صورت بگیرد.
رئیس کل دادگستری استان تهران با سفارش به قضات در خصوص بهره گیری از اعمال نهادهای ارفاقی در فرایند اجرای حکم به تناسب میزان محکومیت، شخصیت فرد و سایر موارد، اظهار نمود: برای بهبود وضعیت زندانیان شعب و قضات ویژه ای برای پیگیری امور زندانیان و نهادهای ارفاقی آزادی مشروط اختصاص خواهد یافت و در زندان های استان هم قاضی ناظر زندان به صورت تمام وقت مستقر می نماییم.
رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به اینکه استفاده از پابند الکترونیک فرصتی برای حضور فرد در جامعه و کنار خانواده است، اظهار داشت: در نهادهای ارفاقی مساله پابند باید مورد توجه ویژه قرار گیرد چون که فرد دارای پابند ضمن آنکه در دسترس قانون و تحت نظر است و اگر می خواهیم از فرد و خانواده وی صیانت نماییم، استفاده از پابند امری مهم و الزامی است.
وی ادامه داد: درخواست های پابند به صورت ویژه به دادگستری استان تهران ارسال شود.
القاصی با تکیه بر این که افراد شرور و مخل امنیت مستثنی از هرگونه ارفاق هستند، ضمن اشاره به غیبت بعضی از زندانیان بعد از اعزام به مرخصی و عدم معرفی خود به زندان در موعد مقرر، اظهار نمود: غیبت زندانیان باید به پایین ترین میزان برسد و نسبت به دستگیری و بازگشت زندانیان غایب اقدام گردد.
رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به اینکه تعداد محکومان مالی در استان هزار و ۱۷۷ نفر است، خاطرنشان کرد: ۱۲۲ مورد از این آمار در ارتباط با بحث مهریه است و فهرست محکومان مالی باید به تفکیک هر حوزه قضایی شناسایی شود.
وی ادامه داد: لازم است تا زمینه آزادی زندانیان حوزه مهریه با استفاده از نهادهای مرتبط همچون شورای حل اختلاف و ستاد دیه سریع تر فراهم گردد و این افراد با طی تشریفات قانونی از زندان آزاد شوند.
القاصی ضمن اشاره به زمان اجرای احکام محکومان، اظهار داشت: اجرای احکامی همچون سلب حیات و قصاص با عنایت به تاکیدات ریاست معزز قوه قضاییه باید مورد توجه و دقت قرار بگیرد و هماهنگی لازم در این گونه موضوعات وجود داشته باشد.
رئیس کل دادگستری استان تهران ضمن اشاره به دادرسی الکترونیک، اظهار داشت: تا جایی که امکان دارد باید به سمت اجرای فرایند دادرسی الکترونیک پیش برویم و همینطور مبحث انتقال محکومان به نزدیک ترین زندان توسط سازمان زندان ها و دادگستری ها مورد پیگیری قرار بگیرد.
رئیس کل دادگستری استان تهران ضمن اشاره به کمک ۲۰ میلیارد تومانی به زندانیان، اظهار داشت: در جلسه با ستاد دیه و بنیاد مستضعفان این کمک مالی به زندانیان صورت گرفت که در نهایت منجر به آزادی خیلی از زندانیان شد ضمن آنکه مبالغی هم به ۵ استان محروم کشور هم تخصیص داده شد تا زندانیان در این استان ها هم آزاد شوند.
وی تصریح کرد: باید تلاش نماییم تا از کمک های خیرین هم در زمینه آزادی زندانیان و حتی جلوگیری از ورود افراد به زندان با نگاههای صلح و سازش و توسعه حل اختلاف استفاده نماییم.
در نشست شورای کاهش جمعیت کیفری استان تهران حشمت الله حیات الغیب مدیرکل سازمان زندان های استان تهران و یونس طرهانی معاون قضایی دادگستری تهران در امور زندان ها، گزارشی از عملکرد صورت گرفته در حوزه های مختلف زندان ها و همینطور کمیسیون عفو و بخشودگی استان عرضه کردند.
منبع:

1402/03/05
14:17:53
0.0 / 5
359
تگهای خبر: آموزش , بازداشت , برنامه , حكم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام