امام جمعه اردبیل:

رای دیوان بین المللی دادگستری ضربه مهلکی بر حیثیت آمریکا بود

رای دیوان بین المللی دادگستری ضربه مهلکی بر حیثیت آمریکا بود

خبرگزاری نام: به گزارش خبرگزاری نام، اردبیل  نماینده ولی فقیه در استان رای دیوان بین المللی دادگستری به نفع ایران در پرونده بعضی از دارایی های ایران را رای بسیار مهم و آنرا ضربه مهلکی بر حیثیت بین المللی آمریکا دانست.


آیت الله سید حسن عاملی، ۱۸ فروردین در خطبه های این هفته نماز جمعه که در محل مصلای اردبیل با حضور پر شور و گسترده نمازگزاران و اقشار مختلف مردم برگزار شد ضمن اشاره به رای اخیر دیوان بین المللی دادگستری به نفع ایران اظهار نمود: رای دیوان بین المللی دادگستری به نفع ایران در پرونده بعضی از دارایی های ایران رای بسیار مهمی بود اما در داخل کشور اهمیت آن بیان نشد دعوی بر سر این بود که آمریکا مبادرت به توقیف دارایی های ایران و سپس توزیع آنها به افراد ”محکوم لهم” در احکام به اصطلاح ضدتروریستی صادره از دادگاه های آمریکا ضد دولت جمهوری اسلامی کرده است.

وی افزود: ایران می اظهار داشت که این اقدامات برخلاف قواعد حقوق بین الملل راجع به مصونیت دولت ها می باشد به همین جهت در اعتراض به اقدامات تقنینی و قضایی دولت آمریکا که منجر به توقیف اموال ایران شده بود با تمسک به مبنای صلاحیتی مندرج در عهدنامه مودت که در سال ۱۹۵۵ میلادی بین دولتین ایران و آمریکا امضاء شده بود مبادرت به اقامه دعوی نزد دیوان بین المللی دادگستری نمود دیوان بین المللی دادگستری کار خویش را آغاز کرد و تمامی دفاعیات صلاحیتی و مقدماتی آمریکا که مشتمل بر موضوعات مهم و ادله قابل توجه حقوقی بود را رد کرد و دولت آمریکا را ناقض بخش هایی از مواد عهد نامه مودت دانست.

عاملی اظهار داشت: دیوان، مصادره اموال موسسات ایران و ضبط اموال آنها را نامشروع و برخلاف تضمینات مقرر در ماده ۴ عهدنامه دانست و دولت آمریکا را مکلف به جبران خسارت وارده به جمهوری اسلامی کرد معنای این رای، تایید نظر حقوقی ایران بود که توقیف و توزیع اموال موسسات و شرکتهای ایرانی را از دیدگاه حقوق بین الملل کاملاً غیر متعارف و نامشروع می دانست اهل فن می دانند که چنین رای و تاییدی از جهت حقوقی فوق العاده اهمیت دارد و موفقیت بسیار بزرگی برای ایران است.

خطیب جمعه اردبیل تصریح کرد: با این رای برای جهانیان معلوم شد که مجموعه اقدامات آمریکا در تعارض با قواعد حقوق بین الملل است و این وهن بزرگ حقوقی، قضایی و سیاسی برای دولت آمریکاست.

وی خاطرنشان کرد: هرچند روحیه استکباری آمریکا مانع از تمکین دولت آمریکا در مقابل رای دیوان است و دولتی که در گذشته برخی از قضات دیوان را تهدید به تحریم کرده! به آسانی زمینه پذیرش حق را ندارد اما همین حرکت استکباری هم ضربه مهلک بر چهره بین المللی و بر ادعای مضحک قانون مداری دولت آمریکا است دولت آمریکا در مقابل این رای هر حرکتی را انجام دهد بخشی از حیثیت بین المللی خویش را بر باد خواهد داد.
1402/01/18
19:26:28
0.0 / 5
452
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام