تعیین حق عائله مندی و افزایش ۴۰ درصدی مستمری مددجویان مهم ترین های مجلس در هفته گذشته

تعیین حق عائله مندی و افزایش ۴۰ درصدی مستمری مددجویان مهم ترین های مجلس در هفته گذشته

به گزارش خبرگزاری نام، با عنایت به این که هفته گذشته ماراتن مجلس جهت بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۲ بعد از ۱۰ روز به پایان رسید، «تعیین کمک هزینه عائله مندی و حق اولاد» و «افزایش ۴۰ درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی» در صدر خبرهای مثلث سبز قرار داشتند.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا در این خبر مهم ترین اخبار مجلس شورای اسلامی را در هفته سوم اسفندماه ۱۴۰۱ مرور می کنیم:
هفته گذشته با عنایت به این که بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۲ همچنان در صحن علنی مجلس ادامه داشت، بازار اخبار تصویب شده توسط نمایندگان مجلس داغ تر شد و با سرعت بیشتری پیش رفت.


پربازدیدترین خبر هفته گذشته مثلث سبز در رابطه با مشخص شدن کمک هزینه عائله مندی و حق اولاد در سال آینده بود که مورد توجه بسسیاری از مخاطبان قرار گرفت.
بر این اساس نمایندگان مجلس در جلسه علنی نوبت سوم روز یکشنبه(۱۴ اسفند) و در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه ۱۴۰۲ کل کشور، جزءهای ۳ و ۴ بند الف تبصره ۱۲ را به شرح زیر تصویب کردند.
خبر مهم بعدی در ارتباط با افزایش ۴۰ درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی بود. نمایندگان مجلس در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه ۱۴۰۲ کل کشور، جزء ۵ بند الف تبصره ۱۲ لایحه را تصویب کردند که بر این اساس، مستمری مددجویان زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور و سایر حمایت های متناسب با آنها به میزان ۴۰ درصد افزایش خواهد یافت.
همینطور نمایندگان مجلس تصویب کردند که معادل ۳ هزار میلیارد تومان برای ودیعه مسکن مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) و افراد زیر پوشش سازمان بهزیستی کل کشور اختصاص یابد.
همینطور نمایندگان مجلس شورای اسلامی ۴۵ همت هم بابت پرداخت مستمری خانوارهای زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور در سال آتی اختصاص دادند.
اما در میانه اخبار مصوبات بندهای لایحه بودجه ۱۴۰۲، بحث مسمومیت های دانش آموزان هم که به تازگی در مدارس بیشتری افزایش پیدا کرده بود هم همچنان داغ بود و محمدحسن آصفری عضو کمیته حقیقت یاب بررسی علت مسمومیت دانش آموزان روز دوشنبه (۱۵ اسفند) به عرضه جزئیات جدیدی از علل این مسمومیت ها پرداخت.
زهرا شیخی سخنگوی کارگروه ویژه بررسی دلایل مسمومیت دانش آموزان هم از تشکیل اولین نشست این کارگروه و تعیین هیئت رئیسه آن اطلاع داد و اظهار داشت که به دنبال دستور رئیس مجلس برای تشکیل کارگروه ویژه بررسی دلایل مسمومیت دانش آموزان متشکل از چهار کمیسیون بهداشت و درمان، امنیت ملی و سیاست خارجی، آموزش و تحقیقات و شوراها، امروز اولین نشست این کارگروه تشکیل شد.
به قول وی در این نشست هر یک از نمایندگان عضو چهار کمیسیون مجلس به عرضه گزارشی از آخرین جلسات برگزار شده و نتایج حاصله پرداختند.
نماینده مردم اراک در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: کمیته حقیقت یاب بررسی دلایل مسمومیت دانش آموزان روز گذشته جلسه ای با حضور نمایندگانی از وزارت خانه های اطلاعات، کشور، بهداشت، آموزش و پرورش، سازمان اطلاعات سپاه و اطلاعات نیروی انتظامی برگزار کرد. بر اساس گزارش عرضه شده متاسفانه تعداد زیادی از مدارس ما درگیر مسمومیت شده اند که آمار عرضه شده تا روز گذشته درگیری ۲۵ استان کشور شامل حدودا ۲۳۰ مدرسه می شود که به دنبال آن بیشتر از ۵۰۰۰ دانش آموز دختر و پسر مسموم شده اند از این آمار بیشترین مسمومیت در ارتباط با دختران و کمترین در ارتباط با پسران بوده است.


در ادامه بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۲ در قسمت هزینه ای، همینطور نمایندگان مجلس تصویب کردند که در سال آینده حقوق کارکنان دولت ۲۰ درصد افزایش پیدا کند و حداقل حقوق هم ۷ میلیون و ۹۲۰ هزار تومان تعیین شد.
در هفته گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تمدید اجرای تبدیل وضعیت ایثارگران در سال آینده هم مخالفت کردند. محمدحسین فرهنگی نماینده تبریز پیشنهاد الحاق یک تبصره به تبصره ۲۰ لایحه بودجه ۱۴۰۲ در رابطه با تبدیل وضعیت ایثارگران را بیان کرد که نمایندگان با این پیشنهاد مخالفت کردند.
یکی دیگر از خبرهای هفته گذشته و در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۲ این بود که با تصویب مجلس، مجوز استخدام نیروی انسانی در تمام دستگاههای اجرائی با امضای مشترک روسای دو سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان اداری و استخدامی کشور مذکور صادر می شود و بر این اساس نحوه استخدام در دستگاههای اجرایی تغییر نمود.
با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج هم برای هر یک از زوج هایی که تاریخ ازدواج آنها از ابتدا سال ۹۸ بوده مبلغ ۱۸۰ میلیون تومان و برای زوجهای زیر بیست و پنج سال و زوجه های زیر بیست و سه سال مبلغ ۲۲۰ میلیون تومان تعیین شد.
نمایندگان مجلس در مصوبه دیگری حقوق بازنشستگان در سال آینده را طبق جزء ۲ بند الف تبصره ۱۲ تعیین کردند و بر این اساس، حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق های بازنشستگی وابسته به دستگاههای اجرائی، به میزان بیست درصد (۲۰%) نسبت به آخرین حکم حقوق سال ۱۴۰۱ افزایش خواهد یافت. حداقل حکم حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق های بازنشستگی مذکور در سال ۱۴۰۲ معادل (۱/۲) برابر حداقل حکم حقوق سال ۱۴۰۱، مبحث جزء(۲) بند(الف) تبصره(۱۲) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ با اعمال افزایش جزء (۲) قانون اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ و ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشگری خواهد بود.
در مصوبه دیگری در هفته گذشته، با تصویب مجلس، همه کارکنان دولت مشمول دریافت مزایا خواهند شد و با عنایت به بندالحاقی ۱ تبصره ۱۲، در اجرای ماده (۴۰) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۱) و درراستای برقراری نظام پرداخت عادلانه کارکنان دولت، دولت مکلف است در اعطای مزایای جانبی از قبیل پرداختهای مناسبتی، رفاهی، بیمه تکمیلی، هزینه ایاب و ذهاب، حق مسکن بگونه ای عمل کند که موارد مذکور به صورت عادلانه شامل کارکنان دستگاههای اجرایی گردد. ضوابط اجرایی پرداخت این مزایا به تصویب شورای حقوق و دستمزد می رسد.


تعیین میزان تسهیلات فرزندآوری هم از مصوبات دیگر هفته گذشته مجلس و در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۲ بود که بر مبنای آن برای فرزند اول ۳۰ میلیون، برای فرزند دوم ۶۰ میلیون، برای فرزند سوم ۹۰ میلیون و برای فرزند چهارم ۱۲۰ میلیون و برای فرزند پنجم به بعد ۱۵۰ میلیون تومان تعیین شد.
با تصویب مجلس، پاداش پایان خدمت کارکنان دولت هم تعیین شد که در ازای هر سال خدمت حداکثر تا سی سال و تا سقف ۵۲۰ میلیون تومان خواهد بود.
در ادامه مصوبات هفته گذشته لایحه بودجه ۱۴۰۲، نمایندگان مجلس شورای اسلامی میزان کمک معیشتی ماهیانه به جانبازان و آزادگان معسر غیر حالت اشتغال فاقد شغل و درآمد معلولین شدید و خیلی شدید فاقد شغل در سال آینده را ه تعیین کردند.
همینطور دستگاههای اجرایی مکلف شدند که تمام پرداخت های قانونی به کارکنان را فقط در یک فیش به صورت ماهانه درج کنند.
خبر بعدی و مصوبه دیگری که مجلس داشت این بود که نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب کردند که مستمری والدین شهدا در سال آینده معادل حکم حقوقی شهید محاسبه شود.
نمایندگان مجلس در مصوبه ای وزارت نفت را هم مکلف کردند که حداقل ۹۰ درصد خودرو های بنزین سوز و ۹۵ درصد خودرو های نفت گاز سوز صرفا از کارت های سوخت مختص خودرو استفاده نمایند.
در جریان رسیدگی به لایحه بودجه ۱۴۰۲، تسهیلات قرض الحسنه ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن برای خانواده های فاقد مسکن که از آغاز سال ۱۳۹۹ به بعد صاحب فرزند سوم یا بیشتر می شوند هم به میزان ۲۰۰ میلیون تومان تعیین شد.


در جلسه علنی نوبت سوم روز یکشنبه (۱۴ اسفند) مجلس و در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه ۱۴۰۲ در تبصره ۲، بابک افقهی، معاون سازمان برنامه و بودجه، از تریبون مجلس، اعلام نمود: مصوبه قبلی که آقای دلخوش طرفدار آن بودند بدان معناست که حقوق های ۲۰۰ میلیونی و ۳۰۰ میلیونی به میان خواهد آمد، بنده از اینجا این را اعلام کردم تا در جریان قرار بگیرید. بنده از اینجا می گویم تا ثبت گردد مستثنی کردن رفاهیات از سقف بودجه یعنی افزایش وحشتناک حقوق.
محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی هم در واکنش به اظهارات نماینده دولت اظهار داشت که این که گفتید مجلس به افزایش حقوق ۲۰۰ میلیونی یا ۴۰۰ میلیونی رای داده اصلا درست نیست و مجلس حداقل پرداختی را ۷ میلیون و۹۲۰ هزار تومان و حداکثر را حدود ۵۶ میلیون تومان پیشبینی کرده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی همینطور کمیسیون انرژی را مامور کرد تا به دلیل صدور قبوض گاز و برق با ارقام بسیار بالا و غیرمنطقی در بعضی از مناطق محروم و روستاها رسیدگی کند.
در جریان جلسات علنی هفته گذشته، نمایندگان مجلس در مصوبه ای به وزارت صمت مجوز دادند که نسبت به پلاک ملی خودروهای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اقدام نماید.
همینطور نمایندگان مجلس در مصوبه دیگری بر مبنای دو بندالحاقی ۲ و ۳ تبصره ۷ در قسمت هزینه ای لایحه بودجه ۱۴۰۲، به وزارت صمت مجوز واردات خودرو های کارکرده با عمر کمتر از ۵ سال را دادند.


هفته گذشته رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران سفر کرده و ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ضمن اشاره به جلسه روز یکشنبه (۱۴ اسفند) این کمیسیون اظهار داشت: در این نشست آقای کمالوندی در پاسخ به سوالات مطرح شده از طرف نمایندگان، ادعای مطرح شده در رابطه با دسترسی آژانس به افراد را رد کرد و همینطور گفت با عنایت به این که در فردو افزایش فعالیت هسته ای داشته ایم برپایه استانداردهای متعارف بازرسی آژانس، دفعات بازرسی از این سایت افزایش دارد.
عمویی در توضیح این جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اظهار داشت: جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با دعوت از آقای اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی و آقای کمالوندی معاون سازمان جهت بررسی ابعاد و نتایج سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران برگزار گردید. طبق گزارش عرضه شده در جلسه، نحوه نظارت و راستی آزمایی بعدی در جلسه فنی که در آینده بین ایران و آژانس در تهران برگزار می شود، مورد توافق قرار خواهد گرفت.
همینطور در ادامه بررسی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۲ و در جریان بررسی بخش هزینه ای طبق جزء ۷ بند الف تبصره ۱۲، نمایندگان مجلس شورای اسلامی حداقل حقوق سربازان در سال آینده را ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین کردند.1401/12/19
11:07:04
0.0 / 5
414
تگهای خبر: آموزش , برنامه , حكم , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام