سخنگوی دولت:

تولید گاز را معطل خارجی ها کردند

تولید گاز را معطل خارجی ها کردند

به گزارش خبرگزاری نام، سخنگو و دبیر هیأت دولت اظهار داشت: متأسفانه در هشت سال دولت گذشته، برای تولید گاز در کشور ما فعالیت مناسبی صورت نگرفت و به عناوین مثال فاز 11 پارس جنوبی را که می توانست تولید گاز کشور را افزایش دهد و در این شرایط بسیار کمک نماید و حتی درآمد ارزی داشته باشد، سال ها معطل شرکت توتال و اروپایی ها کردند ولی الان دولت سیزدهم با اتکا به توان داخلی در حال تکمیل آن است.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، سخنگوی دولت پس از ظهر سه شنبه ۲۷ دی ماه در نشست صمیمی با طلاب حوزه علمیه امام خمینی (ره) حضور پیدا کرد و ضمن سخنرانی، به سوالات حاضران در این نشست پاسخ داد.
علی بهادری جهرمی در ابتدای این جلسه و در مقدمه سخنان خود به تشریح ابعاد دشمنی استکبار جهانی با جمهوری اسلامی ایران پرداخت و اظهار داشت: پس از انقلاب اسلامی، دشمنی استکبار جهانی با ما شبانه روزی بوده و لحظه ای از کوشش برای لطمه رساندن به ما غافل نشدند.
وی اضافه کرد: در این اغتشاشات اخیر یک جنگ ترکیبی همه جانبه مقابل ما صورت گرفت که جنگ رسانه ای یکی از ابعاد آنست. دشمنان در جنگ ترکیبی اخیر که در امتداد جنگ ۴۴ ساله آنها با ایران بوده، تمام توان و امکانات خودشان را مقابل کشور ما به کار بردند.

بهادری جهرمی در پاسخ به پرسشی در مورد وضع بازار خودرو و ثبت نام چندین میلیون نفر برای قرعه کشی خودرو یکی از خودروسازان اظهار داشت: دولت اعلام نموده که به تدریج بدنبال حذف قرعه کشی خودرو است ولی میزان عرضه و تقاضا در این صنعت متناسب نیست و باید به تدریج آنرا با افزایش تولید و عرضه اصلاح نماییم.

وی با اشاره به این که دولت قسمتی از بازار خودرو را به بورس کالا برده است، بیان کرد: برآیند عرضه خودرو در بورس کالا با نرخی بمراتب پایین تر از بازار انجام شده است. البته تمام تصمیم گیری در این عرصه با دولت نیست و دولت باید در قالب قوانین موضوعه و سیاست های این حوزه، تصمیم بگیرد و اجرا نماید.

سخنگوی دولت با اشاره به تلاش دولت سیزدهم برای اصلاح بازار خودرو افزود: در شهریور ۱۴۰۰ واردات خودرو ممنوع بود و تولید خودرو حدود ۷۰۰ هزار بود ولی حالا واردات خودرو در قالب قانون به انجام می رسد و در ۱۰ ماه اول امسال رکورد تولید خودرو کل سال قبل زده شد و پیش بینی تولید حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو تا انتهای امسال را داریم.

وی در پاسخ به پرسش دیگری در مورد وضعیت نقش آفرینی دولت برای اصلاح مشکلات در زمینه فرهنگی کشور بیان کرد: اساساً حوزه فرهنگ دستوری نیست و نمی توان با صدور دستور در آن نقش ایفا کرد. در زمینه فرهنگ، سیاست گذار اصلی کشور شورای عالی انقلاب فرهنگی است و دولت خودش را دراین زمینه مانند سایر موارد تابع قوانین و سیاست های کشور می داند.

بهادری جهرمی افزود: مسائل فرهنگی از دغدغه های دولت و شخص رییس جمهور است و ایشان در مسافرت اخیرشان به استان یزد، در کنار تمامی جلسات، یک جلسه با فعالان فرهنگی این استان گذاشت. دولت نمی خواهد به سبب مشکلات کشور در زمینه اقتصاد و تلاش اش برای رفع آنها، مسائل فرهنگی نادیده گرفته شود. دولت سیزدهم به سبب اهمیتی که به مسائل فرهنگی می دهد، ستاد هماهنگی فرهنگی متشکل از وزرای مربوطه و متولیان این حوزه در قوه مجریه را تشکیل می دهد.

سخنگوی دولت در پاسخ پرسشی در مورد تفاوت بین ارز ۴۲۰۰ تومانی در دولت سابق و نرخ ۲۸.۵۰۰ تومانی ارز نیمایی بیان کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی از محل فروش نفت که سرمایه عمومی کشور است به دست می آمد ولی در سامانه نیما ارزی که ماحصل تجارت خارجی کشور است، وجود دارد که ما با آن بازار را کنترل می نماییم و باید بصورت نسبی ثابت بماند و ما به شیوه دستوری این کار را نمی نماییم.

وی در پاسخ به سوالی درباب نگاه دولت به کولبران نیز بیان کرد: دولت کولبران و واردکنندگان کالای ته لنجی را به عنوان قاچاقچی نمی شناسد و نگاه مثبت و حمایتی نسبت به این قشر دارد. دولت یک لایحه حمایتی برای ساماندهی فعالیت این عزیزان را تقدیم مجلس کرده و یک بخشنامه در این عرصه نیز تدوین کرده است.

بهادری جهرمی در بخش دیگری از سخنان اش در مورد وضعیت گاز کشور اشاره کرد: متأسفانه در هشت سال دولت گذشته، برای تولید گاز در کشور ما فعالیت مناسبی صورت نگرفت و به عناوین مثال فاز ۱۱ پارس جنوبی را که می توانست تولید گاز کشور را افزایش دهد و در این شرایط بسیار کمک نماید و حتی درآمد ارزی داشته باشد، سال ها معطل شرکت توتال و اروپایی ها کردند ولی اکنون دولت سیزدهم با اتکا به توان داخلی در حال تکمیل آنست.

سخنگوی دولت افزود: در آخر دولت اسبق کشور به این مرحله ای رسید که شرکتی فعال شده بود که گاز را برای مواقع پرمصرف ذخیره می کرد ولی دولت سابق آنرا تعطیل کرد. دولت سیزدهم می کوشد که ظرفیت هایی که دولت سابق آنها را تعطیل کرد، فعال کند که یکی از آنها همین ذخیره گاز است. البته ما باید برای مصرف گاز نیز سیاستگذاری نماییم که مدیریت شود.

وی در پاسخ به پرسشی در مورد دلیلهای اختلاف نظر دولت و مجلس در مورد رسیدگی به لایحه بودجه و برنامه توسعه اظهار داشت: در بخشنامه داخلی مجلس شورای اسلامی آمده است که سال هایی که دولت باید برنامه توسعه به مجلس عرضه نماید، تا خردادماه بایستی این لایحه را به مجلس ارسال کند؛ این درحالی است که سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه، شهریورماه امسال به دولت ابلاغ گردید و طبق تفسیر قانون ارسال برنامه توسط دولت تا خردادماه سال آینده زمان داشت.

سخنگوی دولت افزود: مجلس خواهان این بود که دولت برنامه توسعه را پیش از لایحه بودجه ارسال نماید در صورتیکه برمبنای قانون، دولت باید تا ۱۵ آذرماه هر سال لایحه بودجه را به مجلس ارسال نماید و طبیعتاً ما نمی توانستیم برنامه پنج سال کشور را در فاصله سه ماه بین ابلاغ سیاست ها و مهلت ارائه لایحه بودجه، تدوین و ارسال نماییم که در نهایت با توافق دولت و مجلس، رسیدگی به لایحه بودجه در دستورکار مجلس قرار گرفت و برنامه هفتم توسعه نیز به زودی تقدیم مجلس شورای اسلامی می شود.
منبع:

1401/10/29
16:13:33
0.0 / 5
469
تگهای خبر: ابلاغ , برنامه , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام