وحیدی:

دولت سیزدهم نشان داد بدون آمریکا و برجام تحمیلی می توان پیش رفت

دولت سیزدهم نشان داد بدون آمریکا و برجام تحمیلی می توان پیش رفت

خبرگزاری نام: به گزارش خبرگزاری نام، وزیر کشور اظهار داشت: دولت سیزدهم نشان داد که بدون آمریکا و بدون برجام تحمیلی می توان پیش رفت، این در حالیست که قبل از این در سیاست خارجی به بن بست رسیده بودیم.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، احمد وحیدی در نشستی با اعضای شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی، اظهار داشت: وجود این شورا برای انسجام بخشی به نیروهای طرفدار انقلاب در فقدان احزاب قوی و معتقد، بسیار مغتنم است.
وی با تکیه بر ضرورت هم اندیشی برای دستیابی به الگوی مناسب در درنوردیدن ادامه مسیر، افزود: در این دنیای پیچیده نمی توانیم بدون تجهیز کافی وارد صحنه شویم، اینجا جایی است که جامعه سیاسی ما باید شکل بگیرد.
وزیر کشور ضمن اشاره به اظهارات رهبر معظم انقلاب اسلامی درباب حلقه های میانی حکمرانی مردمی، افزود: از دید ایشان این حلقه ها نقش تعیین کننده ای در اداره امور دارند.
وحیدی لازمه تحقق برخی مسائل مهم همچون جوانی جمعیت و اصلاحات اقتصادی را حضور بدنه اجتماعی دانست و افزود: دولت ها به تنهایی نمی توانند دستیابی به این سیاست ها را محقق سازند و اگر بدنه اجتماعی قوی نداشته باشیم، این مسائل بلاتکلیف می ماند.
وی وجود دیوانسالاری پیچیده را مانعی دانست که در طول سالیان گذشته در دستگاههای دولتی شکل گرفته است و خاطرنشان کرد: اگر جریانات اجتماعی به حرکت در نیایند، حتما اهداف سیاست ها حتی در بخش های اقتصادی هم به نتیجه نخواهد رسید.
وزیر کشور با اشاره به اینکه با ابلاغ سیاست های اصل ۴۴ انتظار یک جهش اقتصادی می رفت، اظهار نمود: مناسب عمل نشدن در بخش دولتی و فقدان بخش خصوصی متعهد فعال، جزو دلایلی بود که این انتظار محقق نشد.
وحیدی با انتقاد از این که بخش قوی و توانمند در زمینه اقتصاد و اجتماع فعالیت ندارند و انتظارها متوجه دولت شده است، اظهار داشت: این اعتقاد که دولت نقطه شروع و پایان هر کاری است، زنجیر زدن به پایه های حرکت انقلاب است.
وی تصریح کرد: حداکثر وظیفه دولت این باید باشد که موانع را از جلوی پای مردم بردارد تا آنها تحرک بیشتری داشته باشند. ما در جریانات اجتماعی و ساختن یک جامعه قوی و بالنده به چنین حضوری از جانب مردم احتیاج داریم.
حکمرانی منطبق با الگوی اسلامی ایرانی
وزیر کشور مساله دیگر را حکمرانی دانست و توضیح داد: بسیار نیازمند حکمرانی هستیم که بر یک الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت منطبق باشد.
وحیدی تصریح کرد: این میزان از مرکزگرایی که در الگوی دیوانسالاری کشور شکل گرفته، غلط است و باید اصلاح گردد. ما اگر این غل و زنجیرها را از تصمیم گیرندگان در همه سطوح برنداریم، کار با مشکلات و انرژی زیادی انجام می شود؛ البته این میراث پیش از انقلاب است که متأسفانه بعد از انقلاب هم ادامه یافت.
وی خاطرنشان کرد: اینها مواردی است که سیستم فکری و تشکیلاتی، چه حزبی و چه جبهه ای باید به آن بپردازد. در تعریف ما احزاب به مفهوم رقابت برای قدرت نیست بلکه حزب جایگاهی برای رسیدن به آرمان ها و ارزش ها و تقویت بنیه های اقتدار و قدرت ایران است.
وزیر کشور اضافه کرد: ساختارها باید اصلاح شوند و گرنه انتصاب مدیر خوب و ارزشی بااینکه مؤثر است، اما به تنهایی کافی نیست و باز هم مشکل برطرف نمی گردد.
وحیدی با تکیه بر این که باید مسائل حکمرانی را اصلاح نماییم، افزود: انبوهی از مسائل همچون حاشیه نشینی از گذشته باقی مانده است و دولت رئیسی واقعاً درگیر این مسائل است و تلاش زیادی دارد.
وی افزود: در همین مدت از کرونا تا مشکلاتی که هم به لحاظ فکری و روحی و هم به لحاظ عملی در زمینه تحریم بوجود آمده بود، وجود داشت.
وزیر کشور با اشاره به اینکه دولت سیزدهم نشان داد که بدون آمریکا و بدون برجام تحمیلی می توان به پیش رفت، اظهار داشت: اتفاق بزرگ دیگر در اقتصاد، بحث اصلاح نرخ ارز و جراحی بزرگ اقتصاد بود.
وحیدی با اشاره به اینکه پیش از این در سیاست خارجی به بن بستی رسیده بودیم، تصریح کرد: این دولت، کارهای بزرگی در این حوزه انجام داد که البته ممکنست در این هیاهو شنیده نشود و برخی هم نمی خواهند که شنیده شود.
وی اغتشاشات اخیر را محصول نگرانی دشمنان از افزایش اقتدار جمهوری اسلامی ایران دانست و اضافه کرد: اینها وقتی دیدند که ایران فشار حداکثری را به شکست کشانده است، اصلاحات اساسی اقتصادی انجام می دهد و مشکلات را یکی بعد از دیگری حل می کند، بسیار نگران شدند.
وزیر کشور تصریح کرد: آنها نگرانند چون ایران نه فقط در کشورهای اسلامی تأثیرگذار است که حالا در معادله شرق و غرب، نقش آفرینی مؤثر و تعیین کننده دارد.
وحیدی خاطرنشان کرد: دولت سیزدهم از اوج ناامیدی که نمی شود کاری کرد، به این نقطه رسیده است که نشان دهنده عمق ظرفیت های درونی جامعه، کشور و ملت ایران است.
وی مسئله دیگر را انتقال این دستاوردها به مردم و طیف خاکستری جامعه، توصیف کرد و اظهار داشت: اینجا وظیفه دیگری برای تشکل ها همچون شورای ائتلاف درست می شود که همان فرمایش رهبر معظم انقلاب در باب جهاد تبیین است.
وزیر کشور، عدم تبیین مناسب اقدامات انجام شده را بزرگترین مشکل در این حوزه برشمرد و اضافه کرد: وقتی با بیش از ۹۰ درصد از بازداشت شدگان در اغتشاشات اخیر صحبت می شود، اظهار پشیمانی و ندامت می کنند و غالباً می گویند که این حرف ها را قبلاً نشنیده اند.
وحیدی یکی از کارکردهای مهم شورای ائتلاف و جریانات همسو را جهاد تبیین برشمرد و با یادآوری شهادت طلبه شهید علی وردی افزود: این شهید، طلبه ۲۰ ساله ای بود که او را به بدترین وجه به شهادت رساندند اما متأسفانه نتوانستیم چهره زیبای این شهید را به نمایش بگذاریم وگرنه یک شهید حججی دیگری بود.
وی اظهار داشت: این شهید یک دهه هشتادی است که حسرت یک توهین را به دل اغتشاشگران و دشمنان گذاشت و جان خویش را فدا کرد.
وزیر کشور یکی از دلیلهای اغتشاشات اخیر را ناتوان جلوه دادن دولتی برشمرد که به منویات رهبر معظم انقلاب، اعتقاد دارد و درصدد جامه عمل پوشاندن به آنها است و اظهار داشت: در بعضی روزنامه ها، مقالاتی منتشر می شود که درصدد تئوریزه کردن حوادث اخیر برای پیشبرد اهداف خود هستند.
وحیدی در آخر از شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی خواست در مشورت و نظارت، به یاری وزارت کشور بیاید.


منبع:

1401/09/12
10:15:25
0.0 / 5
462
تگهای خبر: ابلاغ , بازداشت , حكم , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام