در دیدار مجازی با رئیس دیوان محاسبات تاجیكستان؛

بذرپاش: با همکاریهای نظارتی، میتوان سطح روابط دوکشور را ارتقا داد

بذرپاش: با همکاریهای نظارتی، میتوان سطح روابط دوکشور را ارتقا داد

به گزارش خبرگزاری نام، رئیس دیوان محاسبات کل کشور خطاب به همتای تاجیک خود، اظهار داشت: انجام حسابرسی های مشترک می تواند افزون بر ارتقای سطح همکاریهای نظارتی، بر افزایش سطح روابط دو کشور یاری برساند.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، مهرداد بذرپاش رئیس سازمان دیوان محاسبات های اکو (اکوسای) از راه ارتباط مجازی با «شیلازودا کاراهون» رئیس دیوان محاسبات تاجیکستان، ملاقات و گفتگو کرد.
بذرپاش در این دیدار ضمن اشاره به اشتراکات گسترده فرهنگ، ادبیات، دین و تاریخ دو کشور، اظهار داشت: این اشتراک تمدنی می تواند زمینه ساز همکاریهای مضاعف در تمامی شئون و حوزه های اقتصادی، سیاسی و نظارتی باشد؛ در عین حال اما تا سطح مطلوب تعاملات فاصله معناداری وجود دارد که باید با گسترش مناسبات این خلاء را جبران کرد.
وی تصریح کرد: احیا و عملیاتی کردن تفاهم نامه همکاری مشترک میان دیوان محاسبات دو کشور که در گذشته منعقد شده است، همچون اقداماتی است که باید توسط دو دیوان ایران و تاجیکستان در دستور کار قرار گیرد.
بذرپاش با عرضه پیشنهادهایی به همتای تاجیک خود، بیان نمود: انجام حسابرسی های مشترک در زمینه های زیست محیطی، آب و صنایع استخراجی می تواند افزون بر ارتقای سطح همکاریهای نظارتی، بر افزایش سطح روابط دو کشور در سایر زمینه های اقتصادی و تجاری هم یاری برساند.
رئیس کل دیوان محاسبات جمهوری اسلامی ایران، سپس به طرح تأسیس سازمان دیوان محاسبات کشورهای اسلامی (اسلام سای) پرداخت و تصریح کرد: خیلی از کشورهای اسلامی از تشکیل این سازمان بین المللی استقبال کردند و همین استقبال مبنایی شد تا با نامه نگاری با ۵۸ کشور اسلامی، به شکل رسمی سازوکار تأسیس این نهاد را آغاز نماییم.
بذرپاش اظهار داشت: راه اندازی تونل استقلال، تأسیس نیروگاه سنگتوده دو در تاجیکستان، ثمره تفاهمات مشترک و دوستی میان دو کشور است که میتوان با ملاک عمل قرار دادن آنها، سطح روابط نظارتی میان دیوان های محاسبات ایران و تاجیکستان را هم گسترش داد.
در این دیدار، رئیس دیوان محاسبات تاجیکستان هم ضمن تبریک ریاست بذرپاش بر سازمان اکوسای، اظهار داشت: مایه شادمانی و مباهات است که جمهوری اسلامی ایران بعنوان کشور دوست و برادر جمهوری تاجیکستان، توانست بعنوان رئیس جدید این نهاد بین المللی معرفی شود.
وی اضافه کرد: تجربه های غنی دیوان محاسبات ایران در زمینه های حسابرسی و نظارت بر نهادها، می تواند برای دیوان محاسبات تاجیکستان هم راهگشا باشد و در همین باره، درخواست می کنم با برگزاری دوره های آموزشی مشترک، این تجارب را انتقال دهید.
رئیس دیوان محاسبات تاجیکستان در انتها ضمن استقبال از پیشنهاد بذرپاش در خصوص تأسیس سازمان دیوان محاسبات کشورهای اسلامی، تصریح کرد: این پیشنهاد می تواند زمینه ساز تأسیس سازمانی قدرتمند و متشکل از کشورهای اسلامی باشد که بتواند همکاری ها میان پیروان آئین محمد (ص) را هم گسترش دهد.
گفتنی است، دیدارهای متناوب رئیس سازمان اکوسای با رؤسای دیوان محاسبات کشورهای عضو این سازمان بین المللی، به صورت متناوب و از راه مجازی در دستور کار دیوان محاسبات جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

1401/07/08
09:33:58
0.0 / 5
479
تگهای خبر: آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام