سالیوان:

فکر نمی کنم در نیویورک گشایش برجامی ایجاد شود

فکر نمی کنم در نیویورک گشایش برجامی ایجاد شود

خبرگزاری نام: مشاور امنیت ملی آمریکا در یک کنفرانس خبری به سوالاتی درباره ی سخنرانی رئیس جمهور این کشور درباره ی ایران در سازمان ملل و اظهارات اخیر مالک شرکت اسپیس ایکس درباره ی ارائه خدمات اینترنت ماهواره ای به ایران پاسخ داد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، وبگاه کاخ سفید نوشت، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به این پرسش که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی اش در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل به چه مواردی درباره ی ایران خواهد پرداخت و آیا فرصتی در این هفته برای بازگرداندن مذاکرات وین به مسیر خود وجود خواهد داشت، اظهار داشت: او به چیزهایی می پردازد که مدت قابل توجهی است درباره ی اش صحبت کرده، اینکه آمریکا آماده بازگشتی برمبنای پایبندی در ازای پایبندی به برجام[توافق هسته ای] بوده است. اینکه اگر ایران آماده است برای عمل به تعهداتش و پذیرفتن این قاعده جدیت به خرج دهد، می توانیم توافق نماییم.
سالیوان درباره ی فرصت موجود در این جلسه برای مذاکرات وین بیان کرد: من فکر می کنم در نیویورک که هستیم، فرصت های چندجانبه ای برای ما فراهم خواهد بود تا با دیگر اعضای گروه ۱+۵، خصوصاً اروپایی ها رایزنی نماییم. ایران هم مسلما تعاملات خودش را خواهد داشت، نه با هیچ یک از افراد هیات آمریکایی، بلکه با دیگر هیات ها همچون اروپایی ها.
او افزود: باید دید چه می شود. من انتظار ندارم در نیویورک گشایشی ایجاد شود چون جای اصلی پیش بردن برجام نیست اما ببینیم چه می شود.
اظهارات سالیوان درباره ی جدیت به خرج دادن ایران در حوزه احیای برجام در حالی مطرح می شود که سیدابراهیم رئیسی، رییس جمهور ایران، بتازگی در گفت وگویی با شبکه الجزیره درباره ی موانع موجود در روند احیای توافق هسته ای اظهار داشت: موضوع بحث و انتظار ما از مذاکرات وین رفع تحریم های ظالمانه مقابل جمهوری اسلامی ایران است. در این توافق آنکه به تعهد خود عمل کرد، جمهوری اسلامی ایران بود. آژانس بین المللی انرژی اتمی، قریب به ۱۵ بار اعلام نمود که جمهوری اسلامی ایران به تعهداتش عمل کرده و کارهای هسته ای ایران هم صلح آمیز است.
رئیسی افزود: این آمریکایی ها بودند که از توافق خارج شدند و این کشورهای اروپایی بودند که که به تعهدات خود عمل نکردند. در وین مسئله رفع تحریم ها را دنبال کردیم و البته تاکید داشتیم که هر توافقی باید با یک تضمین همراه باشد. دلیل مطالبه تضمین نیز این است که طرف های ما در توافق، نقض پیمان کردند و حالا بطور طبیعی باید اعتمادی حاصل شود که آنها باردیگر نقض پیمان نمی کنند؛ پس تضمین ضروریست.
او بیان کرد: همین طور رفع تحریم ها باید، با حل و فصل موضوعات پادمانی همراه باشد. اگر قرار باشد موضوعات ادعایی که ما معتقدیم سیاسی و بی اساس هستند، مقابل جمهوری اسلامی باقی بمانند، توافق اثر و فایده ای ندارد. چون ممکنست طرف های توافق همانگونه که حین مذاکرات به شورای حکام آژانس انرژی اتمی قطعنامه پیشنهاد کردند، با سوءاستفاده از نفوذ و ارتباطاتی که وجود دارد، باردیگر مشکل ایجاد کنند.
رئیس جمهور اضافه کرد: پس موضوعات پادمانی باید حل و فصل و تمام شود و در ارتباط با رفع پایدار و نه موقتی و مقطعی تحریم ها، تضمین اطمینان بخش داده شود. اگر مسئله پادمانی حل و فصل شود، طبیعتا زمینه توافق وجود دارد. الان هم این آمریکایی ها هستند که باید تصمیم بگیرند، چون آنها بودند که نقض پیمان کردند. آنها از برجام خارج شدند و الان آنها باید تصمیم بگیرند که به تعهد خودشان پایبند باشند.
رئیسی علاوه بر این اظهار داشت: آنچه مانع می شود، تعهدی است که آمریکایی ها باید بدهند؛ ما موضع مان را اعلام کردیم. تیم مذاکره کننده ما همچنان پای میز مذاکره حضور دارد و بارها اعلام کردیم که به یک توافق عادلانه و خوب پایبند خواهیم بود، لکن آمریکایی ها باید تصمیم بگیرند. این مشکل در حقیقت مشکل آمریکایی ها است که باید تصمیم بگیرند چه می خواهند بکنند!
طبق گزارش وبگاه کاخ سفید، سالیوان در پاسخ به اینکه دولت آمریکا چه واکنشی به این دارد که ایلان ماسک، مالک شرکت اسپیس ایکس، بتازگی در اظهاراتی گفته است برای ارائه خدمات اینترنت ماهواره ای به ایران، بدنبال کسب معافیت از تحریم های ایران خواهد بود، بیان کرد: من این اظهارات را دیده ام. البته من گفت وگوی مستقیمی با او در این زمینه انجام نداده ام. شما را هم به دفتر کنترل دارایی های وزارت خزانه داری ارجاع می دهم تا ببینید این معافیت ها چطور عمل خواهند کرد.
مشاور امنیت ملی آمریکا افزود: ما مسلما در گذشته، اشکال مختلفی از معافیت ها را ارائه کرده ایم تا مردم ایران بتوانند با یکدیگر و با جهان در ارتباط باشند. اما نمی توانم درباره ی این مورد به خصوص صحبت کنم چون باید بوسیله روندهای مناسب در وزارت خزانه داری بررسی شود.
این اظهارات سالیوان در پی این مطرح می شود که ایلان ماسک، بتازگی در پاسخ به سوال یکی از کاربران توییتر در خصوص اینکه آیا امکان ارائه خدمات اینترنت ماهواره ای استارلینک به مردم ایران وجود دارد یا نه، در صفحه توییتر نوشت که در پی گرفتن معافیت از تحریم های آمریکا مقابل ایران تا بتواند خدمات اینترنت ماهواره ای استارلینک را به مردما یران ارائه کند.
اسپیس ایکس نزدیک به ۲۰۰۰ ماهواره را در شبکه ای به نام استارلینک به مدار زمین پرتاب کرده است. سیستم اینترنتی شرکت اسپیس ایکس به کابل های فیبر نوری نیازی ندارد و هدف از این برنامه آنست تا دسترسی بخش زیادی از مردم جهان به اینترنت را فراهم آورد.
مشاور امنیت ملی آمریکا، همین طور در پاسخ به سوالی درباره ی برخی اعتراضات مردمی شکل گرفته در ایران بدنبال فوت مهسا امینی، اظهاراتی مداخله جویانه را درباره ی امور داخلی ایران بیان کرد.
منبع:

1401/06/30
10:08:18
0.0 / 5
443
تگهای خبر: برنامه , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام