تخت روانچی:

خواهان لغو تحریم های یکجانبه ضد سوریه هستیم

خواهان لغو تحریم های یکجانبه ضد سوریه هستیم

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل درنشست مجمع عمومی در مورد وتوی قطعنامه سوریه در شورای امنیت توسط روسیه اظهار داشت: ما خواهان لغو تحریم های یکجانبه ضد سوریه هستیم.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، مجمع عمومی سازمان ملل روز پنجشنبه ذیل قطعنامه ۷۶/۲۶۲ که برپایه آن رئیس مجمع موظف است بعد از هر بار توسل یک یا چند عضو دائم شورای امنیت به حق وتو جلسه ای را ظرف ۱۰ روز در مورد آن مبحث تشکیل دهد، نشستی را در مورد وضعیتی که در نشست هفته گذشته شورای امنیت به وتوی قطعنامه بشردوستانه سوریه توسط روسیه منجر گردید، برگزار کرد.
در این نشست مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در سخنرانی خود اظهار نمود: موضع ایران در برابر مبحث بشردوستانه سوریه کاملاً روشن است. جمهوری اسلامی ایران بر مبنای اصول استقلال، بشردوستانه، و بی طرفی، همواره از تلاشهای سازمان ملل متحد و جامعه جهانی در کمک به سوریه حمایت کرده است.
نماینده ایران گفت ما بارها اعلام نموده ایم که عرضه کمک های بشردوستانه به سوریه حیاتی می باشد و نباید اجازه داد که شرایط سیاسی مانع از رسیدن کمک ها به مردم نیازمند شود.
وی در ادامه تصریح کرد: عرضه کمک ها باید بگونه ای صورت گیرد که حاکمیت سیاسی، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی سوریه مورد احترام کامل قرار گیرد و این کار منطبق بر اهداف و اصول منشور ملل متحد باشد.
نماینده دائم کشورمان اظهار داشت: در جریان بحث و بررسی این مورد در شورای امنیت، هیئت ایران فعالانه با قلمداران قطعنامه در شورای امنیت (ایرلند و نروژ)، هیئت سوریه و اعضای شورا در تعامل نزدیک بود تا این روند به نتیجه موفقیت آمیز برسد.
سفیر ایران در ادامه به تصویب قطعنامه اخیر شورای امنیت در مورد سازوکارهای کمک به سوریه اشاره نمود و اظهار داشت: ایران از پذیرش قطعنامه ۲۶۴۲ (۲۰۲۲) استقبال می کند و آنرا گامی حیاتی در جهت رسیدگی به نیازهای فوری سوریه تلقی می نماید.
دیپلمات ارشد کشورمان در مورد اهمیت قطعنامه مذکور اظهار داشت: قطعنامه خواسته های صریح برای پروژه های بازیابی اولیه و افزایش شفافیت در تلاشهای کمک رسانی تعیین می کند. در این حوزه، از همه طرف ها می خواهیم که اصول اساسی حاکم بر کمک های بشردوستانه را به دقت رعایت نمایند.
سفیر ایران اظهار داشت: ما خواهان لغو تحریم های یکجانبه ضد سوریه هستیم که مانع اجرای قطعنامه می شود.
وی اظهار داشت: اجرای پروژه های بازیابی اولیه مانند برق، که برای احیای دسترسی به خدمات اساسی حیاتی می باشد، نباید تحت تاثیر تحریم های یکجانبه قرار گیرد. این اقدامات غیرقانونی همینطور تلاشهای بازسازی سوریه و عرضه کمک های بشردوستانه را به طرق مختلف متوقف می کند، حتی بازگشت آوارگان و آوارگان را به تأخیر می اندازد.
سفیر کشورمان در ادامه اضافه کرد: قطعنامه ۲۶۴۲ از دبیرکل درخواست می کند که گزارش ویژه ای در مورد نیازهای بشردوستانه در سوریه ارائه نماید. این گزارش باید شامل روندهای کلی در ارتباط با عملیات امن و بدون مانع سازمان ملل، پروژه های بازیابی اولیه، و اطلاعات دقیق در مورد کمک های بشردوستانه عرضه شده از راه عملیات فرامرزی مرزی بشردوستانه سازمان ملل، همچون شفافیت، سازوکار توزیع، تعداد ذینفعان، شرکای عملیاتی، مکان های تحویل کمک و حجم و ماهیت اقلام تحویل شده باشد.
سفیر کشورمان اظهار داشت: قطعنامه همینطور تشکیل یک گفتگوی تعاملی غیررسمی شورای امنیت را به منظور بررسی و پیگیری منظم اجرای این قطعنامه، همچون پیشرفت در پروژه های بازیابی اولیه، تشویق می کند.
وی تصریح کرد که از راه این سازوکار، شورا می تواند پیشرفت در اجرای مؤثر و متوازن قطعنامه را رصد کند.

1401/04/31
12:59:46
0.0 / 5
525
تگهای خبر: بازی , پروژه , خدمات , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام