یک سال از انتخابات ۱۴۰۰ گذشت

یک سال از انتخابات ۱۴۰۰ گذشت

درست یک سال از انتخابات ریاست جمهوری 1400 می گذرد. انتخاباتی که نهایتاً با پیروزی آیت الله سید ابراهیم رئیسی به انتها رسید و رییس پیشین قوه قضاییه بعد از آن بر صندلی ریاست قوه مجریه تکیه زد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران روز جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ انجام شد و بعد از اختتام این انتخابات، آیت الله سید ابراهیم رئیسی به عنوان رییس دولت سیزدهم برای چهار سال کلید نهاد ریاست جمهوری را در پاستور از حسن روحانی تحویل گرفت.
ثبت نام از داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از ۲۱ اردیبهشت ماه شروع شد و بعد از ۵ روز در ۲۵ اردیبهشت با ثبت نام ۵۹۲ نفر در ساختمان خیابان فاطمی وزارت کشور به پایان رسید. قبل از شروع ثبت نام ها گمانه زنی های زیادی برای حضور افراد مختلف در انتخابات مطرح می شد. حدس هایی که تعدادی از آنها درست و برخی دیگر مانند حضور محمدباقر قالیباف، محمدجواد ظریف، علی اکبر صالحی، محمدرضا عارف، علی نیکزاد و پرویز فتاح غلط بود و این چهره ها برای حضور در انتخابات ثبت نام نکردند. سید حسن خمینی هم گزینه محبوب اصلاح طلبان بود که در دیدار با رهبر انقلاب و با سفارش ایشان از نامزدی در انتخابات صرف نظر کرد.
اما در بین ۵۹۲ نفری که برای ثبت نام به وزارت کشور رفتند چهره های شاخصی مثل سید ابراهیم رئیسی، محمود احمدی نژاد، علی اردشیر لاریجانی، سعید جلیلی، اسحاق جهانگیری، محسن رضایی میرقائد، علیرضا زاکانی، سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی، مسعود پزشکیان، عبدالناصر همتی، محسن مهرعلیزاده، عباس آخوندی، سید مصطفی تاجزاده، سید شمس الدین حسینی، صادق خلیلیان، حسین دهقان، حسن سبحانی، محمد شریعتمداری، سید عزت الله ضرغامی، فریدون عباسی دوانی، محمد عباسی، رستم قاسمی، سید مصطفی کواکبیان، سعید محمد، علی مطهری، محسن هاشمی رفسنجانی و... حضور داشتند.
بعد از ثبت نام ها نوبت به شورای نگهبان رسید تا صلاحیت نامزدها را بررسی کند. این شورا علاوه بر مهلت ۵ روزه ابتدایی خود، از مهلت پنج روزه دومش نیز بهره برد و در روز سه شنبه چهارم خرداد و در نهمین روز از مهلت قانونی خود، اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده را به وزارت کشور اعلام نمود. محسن رضایی، سید ابراهیم رئیسی، سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی، عبدالناصر همتی، محسن مهرعلیزاده، علیرضا زاکانی و سعید جلیلی، ۷ کاندیدایی بودند که صلاحیتشان از طرف شورای نگهبان احراز شد.
این مساله و احراز نشدن صلاحیت برخی نامزدها همچون علی لاریجانی، محمود احمدی نژاد، اسحاق جهانگیری و مسعود پزشکیان با اعتراض هایی روبرو شد تا جایی که حسن روحانی رییس جمهور وقت در جلسه چهارشنبه پنجم خرداد هیات دولت با انتقاد از شورای نگهبان، از نامه به رهبر انقلاب درباره این مساله آگاهی داد.
رهبر انقلاب اسلامی هم در نطق تلویزیونی خود به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) در واکنش به بررسی احراز صلاحیت ها فرمودند: «به برخی از افرادی که صلاحیتشان احراز نشد، ظلم و جفا شد و به آنها یا خانواده هایشان که خانواده های محترم و عفیفی بودند، نسبت های خلاف واقع داده شد که بعداً ثابت شد آن گزارش ها غلط و خلاف است.»
البته این اتفاقات تغییری در تصمیم شورای نگهبان ایجاد نکرد و از همان فردای اعلام نام ۷ کاندیدای احراز صلاحیت شده، فرصت تبلیغاتی آنان شروع شد. در جریان رقابت های انتخاباتی، علاوه بر پخش فیلم های تبلیغاتی کاندیداها از صداوسیما و حضورشان در برنامه های مختلف برای ارائه برنامه های خود، سه مناظره هم میان ۷ کاندیدا اجرا شد. مناظره هایی که باتوجه به سبک و سیاق آن، علاوه بر انتقاد رسانه ها و سیاسیون، در بعضی موارد با انتقاد خود کاندیداها هم روبرو شدند.
با اینحال در مناظره ها عبدالناصر همتی تلاش داشت خودرا در مقابل سایر کاندیداها قرار دهد و با رئیسی یک دوقطبی بسازد که البته رئیسی ایجاد این دوقطبی از طرف همتی را بی حاصل توصیف کرد.
دو روز قبل از برگزاری انتخابات و بعد از اختتام فرصت تبلیغات، سعید جلیلی و علیرضا زاکانی بگفته خود به نفع جبهه انقلاب و در حقیقت در پشتیبانی از جریان اصولگرایی و محسن مهرعلیزاده از رقابت های انتخاباتی انصراف دادند و از بامداد جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰، پروسه رای گیری شروع شد.
بعد از اختتام شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، که با مشارکت ۲۸ میلیون و ۹۸۹ هزار و ۵۲۹ نفر از انجام شد، سید ابراهیم رئیسی توانست با کسب ۱۸ میلیون و ۲۱ هزار و ۹۴۵ رای (۶۲.۱۷ درصد آرای ماخوذه) به ریاست دولت سیزدهم برسد. در این انتخابات محسن رضایی با ۳ میلیون و ۴۴۰ هزار و ۸۳۵ رای (۱۱.۸۷ درصد آرای ماخوذه)، عبدالناصر همتی با ۲ میلیون و ۴۴۳ هزار و ۳۸۷ رای (۸.۴۳ درصد آرای ماخوذه) و سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی با یک میلیون و ۳ هزار و ۶۵۰ رای (۳.۴۶ درصد آرای ماخوذه) نتوانستند به موفقیت برسند.
آیت الله سید ابراهیم رئیسی با وعده هایی همچون ساخت ۴ میلیون مسکن و ایجاد ۴ میلیون شغل در ۴ سال، مبارزه با فساد و رانت، بهبود اوضاع اقتصادی، تغییر ساختارهای غلط اداری، وابسته نکردن اقتصاد و توسعه کشور به مذاکرات و... توانست نسبت به سایر کاندیداها اقبال عمومی بیشتری پیدا کند و برای چهار سال به عنوان رییس قوه مجریه کلیددار پاستور شود.1401/03/28
10:04:38
0.0 / 5
624
تگهای خبر: برنامه , دولت , قاضی , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام