فلاحت پیشه:

میانجی گری های منطقه ای روند مذاکرات وین را امیدوار کننده کرده است

میانجی گری های منطقه ای روند مذاکرات وین را امیدوار کننده کرده است

یک کارشناس مسایل بین الملل با اشاره به وقفه به وجود آمده در مذاکرات وین اظهار داشت: معتقدم بیش از این که به مذاکرات در هتل کوبورگ و طرف های برجامی همچون کشورهای اروپایی و چین و روسیه نیاز داشته باشیم، به ادامه مذاکرات و رایزنی ها میان ایران و آمریکا توسط میانجی گران منطقه ای نیاز داریم.


حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با ایسنا با اشاره به میانجی گری قطر و عمان در سطح سران این کشورها در بحث برجام و تاثیر آن بر خارج شدن مذاکرات وین از بن بست به وجود آمده اظهار داشت: مثلث شکل گرفته میان قطر، ایران و عمان در سطح سران نشان میدهد که حل و فصل اختلافات موجود بر سر بحث هسته ای و برجام به سطح کلان رسیده و نیازمند تصمیم در این سطح است.
وی افزود: قطر و عمان بطور سنتی در مسایل و مشکلات به وجود آمده در دوره ای مختلف میان ایران و آمریکا میانجی گری داشته اند و این اقدامات مسبوق به سابقه است، در این رابطه شاید عمان بیشتر از قطر فعال بوده است. در موارد خاص قطر و عمان اهتمام کردند مانع تشدید تنش ها میان ایران و آمریکا شوند که در بعضی موارد هم موفق بودند.
این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: واقعیت این است که ایران و آمریکا فرصت های رسیدن به توافق را از در گذشته از بین بردند و همین که خارج از برجام دو بازیگر دیگر وارد میانجی گری می شوند نشان میدهد تا چه اندازه فضای مذاکرات وین برای ادامه مباحث مطلوب نمی باشد.
وی با اعلان اینکه ورود میانجی گران از همان ابتداد چند عامل داشت اظهار داشت: اول این که دیگر بازیگران بجای میانجی گری میان ایران و آمریکا و رفع اختلافات، منافع برجامی برای خود تعریف کردند و اروپایی ها به سمت تشدید اختلافات رفتند. روسیه هم کشوری بود که برجام را با شروع بحران اوکراین بعنوان خاکریز می دید و آنرا تحت تاثیر قرار داد. دو طرف اصلی توافق یعنی ایران و آمریکا هستند که در این میان دارند هزینه می دهند؛ ایران هزینه تحریم ها و آمریکا هزینه ناکارآمدی دیپلماسی خود در بحث هسته ای را می دهند.
فلاحت پیشه اضافه کرد: مساله دیگر این است که برجام دو طرف دارد و الان مشخص شده اختلاف اصلی بین ایران و آمریکاست و مذاکرات وین در خلاء مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا مثل آنچه در مذاکرات برجام اتفاق افتاد، بیش از فضای مذاکرات وین در هتل کوبورگ به اراده هایی با اختیارات بیشتر نیاز دارد. به عبارتی معتقدم وزن و زور میانجی گران منطقه ای الان بیش از جانب های مذاکره کننده و باقی مانده در برجام است و بدین جهت به این روند امیدوار هستم و آنرا مثبت و رو به جلو می دانم.
وی اشاره کرد: دیگر طرف های برجام بیش از توافق هسته ای به دنبال منافع خود از قبل برجام هستند و اساسا همین رویکرد باعث شده است که ایران و آمریکا روز به روز از توافق دورتر شوند.
این کارشناس مسایل بین الملل اشاره کرد: ایران دغدغه تضمین کاهش تحریم ها از طرف آمریکا را دارد و الان در روند میانجی گری در بحث برجام هم همین مساله مورد توجه است که به نحوی در سطح کلان از آمریکا تضمین گرفته شود و از طرف دیگر دغدغه آمریکا درباره نقش منطقه ای ایران است. این که قطر و عمان در این رابطه میانجی هستند برای ایران بسیار مثبت است چون این دو کشور به صورتی منصفانه روایت گر نقش ایران در منطقه هستند، بر خلاف اسراییل و عربستان که اهتمام بر مخدوش کردن نقش ایران دارند. البته باید اظهار داشت که بار تضمین های که مورد بحث از طرف دو طرف است طبعا سیاسی است چونکه این موارد امکان این که بتوانند در قالب حقوقی و حاکمیتی تعریف شوند ندارد.1401/03/07
08:02:36
0.0 / 5
541
تگهای خبر: بازی , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام