یكشنبه، هجدهم اردیبهشت ۱۴۰۱

نان محور انتقادها، پیشنهادها و وعده های امروز در مجلس

نان محور انتقادها، پیشنهادها و وعده های امروز در مجلس

به گزارش خبرگزاری نام بررسی گرانی های اخیر با حضور وزرای اقتصاد و کشاورزی همچون موضوعات خبری امروز (یکشنبه) هجدهم اردیبهشت ماه 1401 مجلس است که می توانید مشروح آنرا در لینک های زیر بخوانید.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، جلسه علنی مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف انجام شد و بررسی گرانی های اخیر با حضور وزرای امور اقتصادی و دارایی و جهاد کشاورزی در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.
نمایندگان پیش از شروع جلسه علنی مجلس، در نشستی غیرعلنی هم با حضور مسئولان مربوطه به بررسی گرانی های اخیر پرداختند.
رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق قبل از دستور خود نسبت به گرانی های اخیر و موضوع ارز ترجیحی واکنش نشان داد و اشاره کرد: ما با هرگونه اقدام درباره ارز ترجیحی پیش از اجرا شدن کالابرگ الکترونیکی مخالفیم. باید کالابرگ الکترونیکی اجرائی شود و این نظر دولت و رئیس جمهور است و قیمت هم همان قیمت های شهریور ۱۴۰۰ باشد و این موضع دولت و مجلس است.
محمدباقر قالیباف اشاره کرد: مساله اصلی که موجب نگرانی بیشتر مردم شده این است که گرانی اخیر شروع گرانی های کالاهای اساسی باشد که معیشت مردم به آن گره خورده است. ریشه این نگرانی های مردم به این بر می گردد که اگر مقرر است ارز ترجیحی مربوط به کالاهای اساسی هدفمند شود، گرانی های شدیدی در دیگر کالاها که در رابطه با آن هستند ایجاد خواهد شد و دولت در موضوع ماکارونی و آرد صنعتی به شکلی عمل کرد که موجب نگرانی بیشتر مردم شد.


در جریان این جلسه، سیداحسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت که سامانه ای طراحی شده که بر طبق آن قیمت خرید نان برای مصرف کنندگان متعارف و عادی تفاوتی نمی کند، اما از طرفی انگیزه ای هم برای قاچاق باقی نمی ماند همین طور با این سامانه اتباع خارجی و ایرانیان فاقد هویت و کارت بانکی شناسایی می شوند.
در ادامه محمد وحیدی نماینده مردم بجنورد با انتقاد از عملکرد دولت در اصلاح نظام یارانه ای در زمینه نان اظهار داشت: سوال ما از دولت این است که چرا اصلاح نظام پرداخت یارانه را از حوزه ای پرالتهاب نظیر نان شروع کرد؟ زمانی که قیمت نان آزادپز از ۲ هزار و ۲۰۰ به ۷ هزار تومان می رسد آثار خودرا در کمبود و نبود نان در روستاها و نقاط حاشیه ای نشان میدهد.
در تذکری در رابطه با همین موضوع حجت الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیات رئیسه مجلس اصرار کرد که دولت باید بیشتر با مردم صحبت کرده و مسائل را بصورت روشن توضیح دهد لازم است تحرک بیشتری را در دولت شاهد باشیم.


همین طور وزیر جهاد کشاورزی در جریان بررسی گرانی های اخیر در مجلس به نمایندگان درباره نحوه پرداخت یارانه گندم توضیح داد و با تاکید بر اینکه یارانه گندم حذف نمی گردد، اظهار داشت: این یارانه از روی کالا به افراد منتقل می شود تا افراد بتوانند مدیریت بهتری انجام دهند.
سید جواد ساداتی نژاد همین طور با اشاره به این که حالا اولویت ما در زمینه مرغ، تخم مرغ و نان می باشد، اشاره کرد: توزیع عادلانه یارانه ها در این عرصه در اولویت دولت می باشد. از سال قبل جلسات مختلفی با اتحادیه مرغ و طیور برگزار شده و نظرات آنها را گرفتن کرده در بحث ارائه تسهیلات به این حوزه و رفع موانع برای صادرات مازاد تولید اقدامات لازم صورت گرفته است. هدف ما از اجرای نظام اصلاح پرداخت یارانه ها توزیع عادلانه یارانه ها است. یارانه ی هیچ کالایی حذف نمی گردد، بلکه به افراد تخصیص خواهد یافت.
حجت الله فیروزی عضو کمیسیون صنایع و معادن هم اشاره کرد: برمبنای قانون مصوب مجلس، دولت می تواند نظام پرداخت یارانه ها را اصلاح نماید اما قیمت کالاها نباید هیچ نوع افزایشی نسبت به شهریور ۱۴۰۰ داشته باشد.
همین طور ابراهیم عزیزی نماینده مردم شیراز معتقد می باشد که بی توجهی به اقناع سازی مردم در کنار تصمیمات خلق الساعه مردم را نگران کرده است. لازم است که مجلس و دولت تمرکز بیشتری بر روی معیشت مردم داشته باشند. اگر مجلس از قانون خود به خوبی پاسداری کند به درستی نیز اجرائی می شود.
در ادامه این جلسه، جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده مردم تربت حیدریه با اشاره به این که این روزها به حوزه های انتخابیه خود که می رویم چیزی جز بد و بیراه و آه و نفرین از مردم نمی شنویم، اشاره کرد: دولت در اداره امور مانده است، مجلس بعنوان نهاد نظارتی و قانون گذار باید دخالت کند نه اینکه فقط نطق داشته باشد.
محمدرضا صباغیان نماینده بافق و مهریز هم در تذکر خود با اعلان اینکه گرانی ها ستون فقرات مردم را می شکند، اشاره کرد: باتوجه به گرانی های اخیر باید کار اساسی و بنیادی صورت گیرد.
در جریان بررسی گرانی های اخیر در جلسه علنی امروز، مجتبی یوسفی عضو هیات رئیسه مجلس با طرح این سوال که چرا این مساله از نان شروع شد؟ اضافه کرد: ابتدا به سراغ حیاط خلوت شرکت های خصولتی باید می رفتیم، مردم نمی توانند از فردا به بچه خود بگویند که بیسکویت یک خوراکی لاکچری است و بجای آن نان سنگک به مدرسه ببر. گله مندی مردم دراین زمینه است. همه باید دست به دست هم دهیم تا راهکاری مناسب دراین زمینه اتخاذ شود.
همین طور صدیف بدری نماینده مردم اردبیل خطاب به رییس جمهور پرسید چرا از بین این همه یارانه پنهان سراغ یارانه نان، معیشت و امنیت غذایی مردم رفته اید؟ اشاره کرد: متأسفانه دولت برای اصلاح نظام یارانه سراغ حوزه ای رفته است که چالش آن از همه بیشتر است و قبول مسئولیت هم نمی کند و هر جا به مشکل می خورد توپ را به زمین مجلس می اندازد.
بعد از ارائه گزارش وزرای اقتصاد و جهاد کشاورزی در مورد حذف ارز آرد صنف و صنعت، عزت الله اکبری تالارپشتی رئیس کمیسیون صنایع و معادن اظهار داشت: تصمیمات خلق الساعه از طرف وزرا سبب نگرانی مردم شده و ما نیز بعنوان وکلای مردم باید از آنها دفاع نماییم.
سید شمس الدین حسینی رییس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید نیز با تاکید بر این که باید به موضوع اصلاح نظام ارزی و نظام حمایتی توجه کرد، اضافه کرد: این کار بعنوان شروع است که اگر درست اجرا شود می تواند اقدامات درستی را به همراه داشته باشد اما اگر درست انجام نشود کار برای آینده سخت می شود. همین طور باید ابعاد اجتماعی مورد توجه دولت باشد و در کنار نکات فنی به جنبه اجتماعی نیز پرداخته شده و از آن غافل نشد. متأسفانه در این مساله در اقناع افکار عمومی، حرکت منسجمی صورت نگرفته است.
همین طور محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی با انتقاد از اقدام دولت در شروع حذف یارانه ها با حذف یارانه نان اشاره کرد: در بودجه اختیارات را بطور کامل در مورد حذف ارز ترجیحی به دولت دادیم یعنی هم به دولت اجازه دادیم روش سابق را برای واردات کالا و تخصیص منابع واردات استمرار دهد و از طرفی اجازه دادیم در صورتیکه می خواهد سیاست ها را تغییر دهد.
حمیدرضا حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه هم اظهار داشت: اراده مجلس و نمایندگان در سال ۱۴۰۱ این است که معیشت مردم به خطر نیفتد و مصوبه مجلس نیز بدین مدلول است که برای مردم ارز ۴۲۰۰ وجود داشته، اما این ارز برای دولت وجود ندارد، یعنی قرار شد در سال ۱۴۰۱ همان روالی که در سال ۱۴۰۰ انجام شده، اجرائی شود، با این تفاوت که ۲۰ هزار میلیارد تومان مابه التفاوت یک دلار را بجای آنکه از بانک مرکزی برداشته، از بیرون و صادرکنندگان این ارز را تهیه کرده تا تورم کنترل شود.
اظهارات دیگر نمایندگان در این نشست در رابطه با موضوع گرانی های اخیر را می توانید در لینک های زیر دنبال کنید.
طاهری: قیمت نان به هیچ وجه تغییر نمی کند
جمیری: کالاها به نرخ شهریور ۱۴۰۰ در اختیار مردم قرار گیرد
فاضلی: برنامه های طرح شده برای پیش گیری از بیماری است
صالحی: قوای سه گانه برای مقابله با مفسدان اتحاد داشته باشد
نماینده اورامانات: افزایش قیمت کالاهای اساسی غیر قابل تحمل است
سنگدوینی: چرا از نان که قوت غالب قشر ضعیف است، شروع کردید؟
رضایی: دولت فکری برای حل مشکل گرانی کالاهای اساسی کند
مولوی: برنامه های وزرای اقتصاد و کشاورزی فاقد زمان بندی و کمیت است
نجم آبادی: گوشت، روغن، نان و ماکارونی از پایه های اساسی سبد غذایی مردم است
حسین پور: مجوز حذف ارز ترجیحی مشروط بود
علیزاده: قبل از اصلاح روند یارانه نان، مردم باید اقناع شوند


در جمع بندی موضوع بررسی گرانی های اخیر در مجلس، محمدباقر قالیباف به مردم اطمینان داد که قدرت خریدشان حفظ خواهد شد.
رییس مجلس اظهار داشت: مجلس با قانونی که تصویب کرد و دولت هم با روش اجرائی که پیش گرفته این هدف مشترک را دنبال می کنند که قدرت خرید مردم در حفظ سفره هایشان و تامین کالاهای اساسی و معیشتی را تسریع کنند؛ مردم مطمئن باشند که این اتفاق رخ می دهد و نگرانی وجود ندارد.

ناطقین مجلس
محفوظی: دولت نان را برای مردم باقی بگذارد
سه انتظار مردم از رییس جمهور از زبان نماینده سلماس در مجلس
گودرزوند: دولت تحت هیچ شرایطی اجازه افزایش قیمت نان را ندهد
نوش آبادی: مشکلات معیشتی مردم به هیچ وجه قابل توجیه نیست
روح الامینی: رسانه های وابسته به دولت بعد از تلاطم در بازار به فکر اقناع مردم می افتند

***
در ادامه جلسه علنی امروز، محمد رشیدی عضو هیات رئیسه مجلس سوالات دوتن از نمایندگان از وزرای صمت و نیرو را درباب آشفتگی بازار مصالح و سرمایه گذاری در تولید برق اعلام وصول کرد.

اخطارها و تذکرات نمایندگان مجلس
انتقاد رضاخواه از تعدادی از کارهای اقتصادی شرکت های وزارت دفاع
نماینده شادگان: گرد و خاک نفس مردم خوزستان را بریده است
رجایی: حقابه مردم لنجان تخصیص داده شود
نادری: باید قانون سنجش و پذیرش مصوب مجلس ملاک عمل باشد
انتقاد شدید عضو کمیسیون صنایع مجلس از کیفیت پایین خودرو های داخلی
درخواست شریعتی برای ساماندهی جایگاه های سوخت LPG در کشور

***
منبع:

1401/02/18
15:14:29
0.0 / 5
686
تگهای خبر: برنامه , دولت , قانون , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام