واشنگتن فری بیكن:

آمریکا مانع همکاری هسته ای ایران و روسیه نمی گردد

آمریکا مانع همکاری هسته ای ایران و روسیه نمی گردد

به گزارش خبرگزاری نام پایگاه خبری واشنگتن فری بیکن با پرداختن به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آمریکا در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، بیان کرد که تحریم های دولت بایدن ضد روسیه، مانع همکاری هسته ای آن با ایران نخواهد شد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از پایگاه واشنگتن فری بینکن، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا اواخر هفته گذشته به قانون گذاران آمریکایی اظهار داشت که آمریکا مانع اجرای قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری ایران - روسیه برای ساختن بخش هایی از زیرساخت های ایران نخواهد شد.
بلینکن در یک جلسه استماع در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا برای نخستین بار به صورت علنی تایید نمود که دولت بایدن مانع همکاری هسته ای ایران و روسیه نخواهد شد. دارل عیسی، قانون گذار آمریکایی از بلینکن خواست تضمین بدهد که تحریم ها هم ضد ایران و هم ضد روسیه تا وقتی که مسکو به جنگ بی دلیلش در اوکراین ادامه می دهد، پابرجا باقی خواهد ماند.
وزیر امور خارجه اظهار داشت که هرگونه تحریمی که به دنبال دست یابی به یک توافق هسته ای جدید در مذاکرات وین لغو شود، جدا از کارزار فشار فعلی آمریکا ضد روسیه خواهد بود، این یعنی قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری میان تهران و مسکو مجوز اجرا خواهد داشت.
به قول او «اقداماتی که روسیه بعد از توافق [در مذاکرات وین] انجام خواهد داد، اگر بازگشتی به توافق در کار باشد، در تناقض با تحریم های اعمال شده بر روسیه به خاطر اقدامات آن در اوکراین نخواهد بود.»
دولت بایدن بعنوان بخشی از مذاکرات ادامه دار با ایران بر سر احیای توافق هسته ای که توسط روسیه به نیابت از آمریکا پیش برده می شود، متعهد شد برای تحریم هایی معافیت اعمال نماید که مانع پرداخت حداقل ۱۰ میلیارد دلار مبلغ این قرارداد از جانب تهران به مسکو می شود. قانون گذاران جمهوری خواه می گویند، این امتیاز باعث کارشکنی در تلاشهای بین المللی برای به انزوا کشیدن روسیه در برابر جنگ ادامه دار آن در اوکراین می شود.
عیسی به دنبال اظهارات بلینکن در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا به واشنگتن فری بیکن در اینباره گفته است، «دولت بایدن آنقدر از توافق با ایران ناامید شده است که واسطه پرداختی ۱۰ میلیارد دلاری ایران به روسیه می شود و روی تحریم های خودش معافیت اعمال می کند تا این اتفاق بیفتد.»
در ادامه این گزارش چنین عنوان شده است: اتکای دولت بایدن به روسیه برای برقراری دیپلماسی با ایران باعث آزرده خاطر شدن رهبران سیاست خارجی جمهوری خواه کنگره شده است که می خواهند به خاطر «جنایات جنگی» روسیه در اوکراین آنرا تماما از جامعه جهانی کنار بگذارند.
شرکت دولتی روس اتم روسیه آماده ساخت پروژه های هسته ای گوناگونی برای ایران است که در زمان دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا تحریم شده بودند. آمریکا به تازگی در سالجاری، بعنوان بخشی از یک سری امتیازات برای ترغیب ایران به بازگشت به توافق هسته ای، معافیت هایی برای تحریم های در رابطه با این پروژه ها اعمال کرد.
ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ماه مارس در اینباره اظهار داشته بود: ما مسلما مشارکت روسیه در پروژه های هسته ای را بعنوان از سرگیری اجرای کامل برجام [توافق هسته ای] تحریم نخواهیم کرد.
منبع:

1401/02/13
14:01:43
0.0 / 5
581
تگهای خبر: پروژه , دولت , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام