سخنگوی وزارت امور خارجه:

طلب دریافت شده از انگلیس در اختیار قطعی و کامل ایران قرار دارد

طلب دریافت شده از انگلیس در اختیار قطعی و کامل ایران قرار دارد

به گزارش خبرگزاری نام، سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به پرداخت بدهی چند دهه ای انگلیس به ایران طی روزهای گذشته اظهار داشت: این پول در اختیار قطعی و کامل ایران بوده و نحوه صرف مبلغ بازپرداخت شده نیز کاملا تابع تصمیم جمهوری اسلامی ایران است و طرف بریتانیایی و یا هیچ طرف دیگری حق مداخله در این مساله را ندارد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، سعید خطیب زاده در پاسخ به سوال رسانه ها درباب اقدامات گسترده انجام شده درباب دریافت بدهی چند دهه ای انگلیس به ایران اظهار نمود: مذاکره کنندگان کشورمان با محوریت دیپلمات های جمهوری اسلامی ایران توانستند پس از بیش از 40 سال و طی یک پروسه مذاکراتی فشرده و به رغم مانع تراشی های مکرر طرف انگلیسی، بدهی 390 میلیون پوندی بریتانیا به ایران را به خزانه کشور بازگردانند.
خطیب زاده اشاره کرد: این بدهی مربوط به اصل و فرع پیش پرداخت رژیم پهلوی به بریتانیا برای خرید تانکهای چیفتن در سال 1350 بود. طرف بریتانیایی، بعد از انقلاب اسلامی ایران و طی بیش از چهار دهه، از تحویل این مبلغ به کشورمان به بهانه های مختلفی چون تحریم، از بازپرداخت این مبلغ سر باز می زد. با این وجود نمایندگان کشورمان توانستند پیرو پروسه حقوقی نزد دادگاههای ذی ربط و فشار سیاسی بر دولت بریتانیا، مقامات این کشور را به اذعان در مورد ضرورت پرداخت بدهی وادار کنند. به همین دلیل بود که طی سال های اخیر وزرای خارجه، دفاع و نیز نخست وزیر بریتانیا بناچار بر بدهی دولت متبوع خود اذعان کردند.
این دیپلمات ارشد کشورمان در ادامه اشاره کرد: همانگونه که گفته شد این مهم در ایام اخیر با تلاش همه جانبه دستگاه های ذی ربط نهایتاً محقق گردید و حق مردم شریف ایران از بریتانیا اعاده و به حساب خزانه کشور واریز شد.
سخنگوی وزارت امورخارجه اضافه کرد: لازم به تاکید است که این پول در اختیار قطعی و کامل ایران بوده و نحوه صرف مبلغ بازپرداخت شده نیز کاملا تابع تصمیم جمهوری اسلامی ایران است و طرف بریتانیایی و یا هیچ طرف دیگری حق مداخله در این مساله را ندارد.
خطیب زاده تاکید ضمن رد گمانه زنی های انحرافی و غیرواقعی برخی رسانه های بریتانیایی، اشاره کرد: طلب مردم ایران با عزت و بدون ارتباط با هر گونه موضوع دیگری اعاده شده و این ادعا که نزد دولت سوئیس می باشد از اساس غیرواقعی است.
خطیب زاده در آخر اظهار نمود: با اهمیت ترین نکته ای که همه رسانه ها و مردم شریف ایران باید به آن توجه نمایند این است که رسانه های انگلیسی بصورت هماهنگ با طرح هیجانی موضوع زندانیان امنیتی تلاش می کنند بازپرداخت بدهی از طرف دولت متبوع خودرا در سایه ببرند اما آنچه بیش از همه اهمیت دارد و محوری است دریافت حقوق و طلب مردم ایران از دولت انگلیس است که دهه ها به سبب مقاومت بی جای لندن بازپرداخت نشده باقی مانده بود1400/12/26
16:58:42
0.0 / 5
812
تگهای خبر: دادگاه , دولت , زندان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام