معاون دیپلماسی اقتصادی وزات امور خارجه:

به دنبال سوآپ نفت با قزاقستان هستیم

به دنبال سوآپ نفت با قزاقستان هستیم

خبرگزاری نام: معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، در حوزه فعال سازی ابعاد مختلف همکاریهای اقتصادی با کشورهای پیرامونی خصوصا در زمینه کمیسون های مشترک اقتصادی بین توضیحاتی را ارائه نمود.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، مهدی صفری با اشاره به اینکه در امتداد سیاست دولت سیزدهم در حوزه همکاری با کشورهای همسایه در سه ماه گذشته علاوه بر بحث کریدور، تجارت و صدور خدمات فنی و مهندسی، یکی از مسائل مهم، بحث کمیسیون های مشترک بوده است، اظهار داشت: در طول این مدت شاهد برگزاری نشست های کمیسیون مشترک با تعدادی از کشورها بودیم که در ماه گذشته سه کمیسیون و در ماه جاری نیز سه کمیسیون مشترک دیگر برگزار شد، همچون کمیسیون مشترک با عمان که نتایج بسیار خوبی در حوزه همکاریهای مالی، تجارت، صادرات و واردات و خدمات فنی و مهندسی به همراه داشت و دو کمیسیون دیگر نیز با ازبکستان و قزاقستان تشکیل شده است.
این دیپلمات ارشد کشورمان، با اشاره به اینکه قزاقستان کشور بسیار استراتژیکی برای ما است، خصوصاً این که در راه ریل قطاری است که از چین به ازبکستان، ترکمنستان و بوسیله ایران به سمت ترکیه می رود، اشاره کرد: ما درحال کار کردن بر روی این بحث هستیم تا با یک مسیر گمرک سبز کالاهای ترانزیت از مسیر ایران جریان پیدا کند.

صفری همین طور در ارائه توضیحات در مورد کمیسیون مشترک اقتصادی برگزار شده با قزاقستان اظهار داشت: در کمیسیون مشترک با قزاقستان حدود 54 نفر در سطح معاونان نخست وزیر، سه وزیر و چند معاون وزیر شرکت کرده اند. میزبان آنها وزارت جهاد کشاورزی بوده است و اسناد بسیار مهمی را امضاء کرده اند. امیدواریم بتوانیم در مورد سوآپ نفت که کار بسیار مثبتی بوده است و متاسفانه چند سالی قطع شده است به نتیجه برسیم.
وی اشاره کرد: امیدواریم در حوزه همکاریهای تجاری و صدور خدمات مهندسی، بتوانیم پروژه های بزرگی را با کشور قزاقستان داشته باشیم.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزات امر خارجه با اشاره به اینکه من مطمئن هستم پس از این کمیسیون مشترک، ما رشد بسیار خوبی را در حوزه تجارت خواهیم داشت، اظهار داشت: الان حدودا رقم تجارت ما با قزاقستان حدود یک میلیارد است که می تواند به زودی به دو الی سه میلیارد برسد.
وی افزود: در جلسات برگزار شده در اتاق تجاری، خوشبختانه معاون نخست وزیر طرف مقابل و وزیر کشاورزی ما شرکت کردند. تجار قزاقی با تجار ایرانی جلسات دو به دو داشتند تا مسائل مربوطه را هماهنگ کنند.
صفری در مورد کمیسیون مشترک برگزاری با ازبکستان نیز اظهار نمود: درباب ازبکستان هم هیأتی حدود ۶۰ نفره در سطح معاون نخست وزیر ازبکستان جهت شرکت در این جلسه به ایران آمدند که طرف مقابل آن وزارت صمت بود و توافقنامه های بسیار خوبی امضا کردند. با اهمیت تر از همه، توافقنامه مربوط به مسائل سرمایه گذاری است.
صفری با اشاره به اینکه ازبکستان در منطقه آسیای مرکزی کشوری است که بیشترین جمعیت را دارد، افزود: جمعیت این کشور از قزاقستان با مساحت 2.7 میلیون کیلومتر مربع، بیشتر است. ترانزیت، صادرات- واردات، محصولات نفتی و... می تواند بوسیله مسیر ریلی شکل بگیرد و با اهمیت تر از همه اینکه این کشورها در خشکی محصور هستند و به دریا راه ندارند، بدین سبب هم اکنون در چاربهار و بندرعباس زمین گرفته اند که بتوانند انبارهای خودرا ایجاد کنند تا مسیر کریدور شمال - جنوب را شکل دهند.
این دیپلمات ارشد کشورمان با اشاره به اینکه در 4 ماه اخیر بیش از شش کمیسیون مشترک برگزار شده است و به زودی کمیسیون مشترک آذربایجان و پاکستان را خواهیم داشت، اشاره کرد: مباحثی که گفته می شود به این معناست که وزارت امور خارجه درگیر این مسائل است و رویکرد دیپلماسی اقتصادی را در پیش گرفته است. توافقات بسیار خوبی در مورد کریدور دریایی به بوشهر، شمال، ترکیه، کشورهای قفقاز و آسیای مرکزی شکل گرفته است. در حوزه بنادر نیز همکاریهای خوبی انجام شده است.
صفری در بخش دیگر از اظهارات خود با اشاره به سفر اخیر رییس جمهور به قطر اظهار نمود: در این سفر بحث های مهمی عنوان شد، به ویژه در مورد بحث گردشگری برای جام جهانی۲۰۲۲ قطر.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزات امور خارجه اظهار داشت: در این سفر تعدادی از مقامات مربوطه دراین زمینه همراه رییس جمهور بودند تا در حوزه گردشگری با مقامات قطری صحبت کنند تا در زمان حضور طرفدارهای تیم ها در قطر، آنها بتوانند به شیراز و اصفهان نیز بیایند. هواپیمای کشوری نیز گفته است که توافقات خوبی کرده است تا بتواند پرواز های زیادی به کیش و قشم و استانهای دیگر انجام دهد.
صفری اضافه کرد: امیدواریم بتوانیم از این فرصت بهره برده و روابط اقتصادی خودمان را با قطر به چند برابر برسانیم.
منبع:

1400/12/04
20:48:47
0.0 / 5
530
تگهای خبر: پروژه , خدمات , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام