راز موفقیت حاج قاسم به روایت فرمانده کل سپاه پاسداران

راز موفقیت حاج قاسم به روایت فرمانده کل سپاه پاسداران

خبرگزاری نام: دومین سالروز شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی در حالی سپری شد که نام و یاد وی در جهان اسلام زنده تر از هر زمان دیگری است. ترور فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران نه فقط در راه او اختلالی ایجاد نکرد، بلکه حرارتی در دل ها ایجاد کرد که حالا کل جهان اسلام را به جوشش و جهاد مقابل اشغالگری مستکبرین دعوت می کند.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.IR به همین مناسبت در گفت و گو با سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به بررسی مجاهدت های حاج قاسم سلیمانی از دوران دفاع مقدس تا شهادت وی در فرودگاه بغداد و تأثیرات این شهادت پرداخته است.
متن این گفت و گو به شرح زیر است:

چه اتفاقی افتاد که شهید سلیمانی تبدیل به چنین الگویی برای جهان اسلام و آزادگان جهان شد؟ تحلیل شما از ابعاد شخصیتی شهید سلیمانی چیست؟
وی در مکتب حضرت امام خمینی رحمه الله و رهبر انقلاب اسلامی تلمذ کرد، تعلیم یافت، متخلّق به اخلاق و معرفت الهی شد و حدود ۳۲ سال در مکتب رهبر انقلاب مشق جهاد و تعلیم معرفت و عناصر اصیل تربیت اسلامی و الهی را آموخت و آنها را به کار بست و در میدان عمل پیاده سازی کرد. برای همین است که شاید هیچ کس به اندازه رهبر عظیم الشأن انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله خامنه ای، نمی تواند ابعاد شخصیت سردار سلیمانی را توصیف کند. رهبر انقلاب، نفوذ عمیقی در درون شخصیت او و اتصال معنویِ قدرتمندی با درون و قلب و ذهن قاسم داشت. به تعبیری، قاسم جلوه جهادی حضرت آیت الله خامنه ای بود. می شود قاسم سلیمانی را تجلی بُعد جهادی شخصیت رهبر انقلاب دانست؛ یعنی اگر ما بخواهیم ایشان را در بُعد جهادی توصیف نماییم، تجسم این توصیف آقای قاسم سلیمانی است. بنابراین، وقتی رهبر انقلاب از شهید سلیمانی صحبت می کنند، این صحبت ها بر یک شناخت دقیق و عمیق و واقعی و حقیقی از شخصیت حاج قاسم سلیمانی متکی است.

رهبر انقلاب درباره شهید سلیمانی فرمودند او توأمان هم به وظیفه ای که در قبال ملت ایران داشت عمل کرد و هم به وظیفه ای که در قبال امت اسلامی داشت. حاج قاسم چه کار کرده بود که رهبر انقلاب او را چهره ای ملی و امتی معرفی می کنند؟
حاج قاسم را سابقه دارترین فرمانده نظامی مجاهد فی سبیل الله در عرصه انقلاب اسلامی می دانم؛ چونکه هیچ یک از همکاران و نیروهای مجاهد و جهادی به اندازه حاج قاسم مستقیم در میدان جهاد نبوده اند. البته، برخی فرماندهان و مسئولان ما به تناوب بوده اند، اما این که پیوسته یک فرمانده از آغاز پاسداری تا انتهای پاسداری، مستقیم در میدان جهاد حضور داشته باشد، ما نداریم. این نکته مهمی است. بنابراین، او جزو کارکشته ترین، میدان دیده ترین، کارآزموده ترین و به آزمون درآمده ترین فرماندهان نظامی در جهان بود که در تاریخ بی سابقه است.

میدان هایی که وی در آنها حضور پیدا می کرد، هم در سطح ملی بود، هم در سطح محلی، هم در سطح منطقه ای و هم در سطح جهانی؛ یعنی این پله های نردبان شخصیت جهادی حاج قاسم یا پله هایی که حاج قاسم از آنها بالا رفت و رفعت پیدا کرد، تمام این سطوح را به شکل پیوسته دربر می گرفت. فکر می کنم نخستین بار سال ۱۳۶۰ بود که سردار سلیمانی را دیدم. هنوز تصویر حاج قاسم، آن جوان باشور و پرهیجان و پرصلابت در ذهنم هست. خیلی سیمای جذاب و ظاهر خیلی آراسته اما خیلی ورزیده ای داشت. آن موقع، بچه های کرمان و سیستان و بلوچستان و هرمزگان را به جنگ برد و تیپ ثارالله را در میدان تشکیل داد و خودش فرماندهی آن تیپ را به عهده گرفت. بعد هم، به لشکر ۴۱ ثارالله ارتقاء پیدا کرد و یکی از عملیاتی ترین و قدرتمندترین و خط شکن ترین لشکرهای سپاه شد که موفقیت های واقعاً درخور تحسینی را این لشکر در انواع عملیات ها (طریق القدس، فتح المبین، بیت المقدس، رمضان، خیبر، بدر، والفجر ۸، کربلای ۴، کربلای ۵ و...) داشت.

نفوذ معنوی حاج قاسم بین نیروها در لشکر ثارالله، خودش یک تاریخ است. وقتی جنگ به اتمام رسید، کار او تمام نشد. باردیگر آمد و چند سال در منطقه ناامنِ آن موقع سیستان و بلوچستان که شرارت ها اوج گرفته بود، قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه را راه اندازی نمود و مسئولیت گرفت و با کمک مردم بومی منطقه و لشکر ۴۱ ثارالله و یگان هایی که در منطقه بودند، ارتباط بسیار بسیار دل انگیز و جذاب و پرمعنا و سرشار از عاطفه و مهربانی با مردم منطقه برقرار کرد. این کارها از او شخصیتی ساخته بود که همه به او اعتماد می کردند. ایشان در منطقه سیستان و بلوچستان مجاهدت های وسیعی انجام داد و با عملیات های فوق العاده پیچیده و خطرناک، فتنه های شرارت را خاموش کرد.

کسی که هم تاکتیک، هم عملیات و هم استراتژی را خوب بداند، برای راهبری و فرماندهی کامل است و می تواند مسئولیت های بزرگی را بپذیرد. برای همین سردار صفوی ایشان را بعنوان فرمانده نیروی قدس به فرماندهی معظم کل قوا پیشنهاد دادند و ایشان هم که حاج قاسم را از دوران جنگ و بعد از آن می شناختند و به او علاقه و محبت داشتند، قاسم را به فرماندهی نیروی قدس منصوب کردند. سال ۱۳۷۶ بود که حاج قاسم فرمانده نیروی قدس شد. حاج قاسم واقعاً معانی و مفاهیم ژئوپلیتیک و جغرافیای جهان اسلام و مفاهیم آنرا می دانست و با مسئله نهضت های آزادی بخش آشنا بود. فن ارتباطات فردی و اجتماعی را هم خیلی بلد بود؛ یعنی خیلی سریع آدم ها را جذب شخصیت خودش می کرد.

قاسم که وارد صحنه نهضت ها شد، بُعد امت اسلامی او شروع شد؛ یعنی قاسم هرچه در دل میل به جهاد، عشق به شهادت و خدمت برای اعتلای اسلام داشت، جغرافیای جهان اسلام برایش میدان ایجاد کرد. آن زمان من معاون عملیات سپاه بودم و با حاج قاسم سفرهای زیادی به مناطق مختلف جهان داشتم. به خاطر ارتباط خیلی نزدیک و شخصی و فردی که با هم داشتیم، من عشق و علاقه به او داشتم و او هم به من محبت داشت.

قاسم، در هر منطقه ای که پا گذاشت، یک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درست کرد. در لبنان با کمک همت بلند آقای سیدحسن نصرالله و جوشش جهادی مردم مجاهد لبنان، حزب اللهِ مقتدر هر روز شکل جدیدی پیدا کرد و هر روز قامت و بیرقش برافراشته تر شد و وسعت و دامنه قدرتش به حدی رسید که تبدیل به قدرت تأثیرگذار در تمام معادلات سیاسی و امنیتی منطقه شرق مدیترانه شد، تا جایی که در سال ۲۰۰۰ میلادی رژیم صهیونیستی را از جنوب لبنان فراری داد و در جنگ ۳۳ روزه این رژیم را شکست داد؛ شکست های سنگین و خیلی سخت و غیرقابل تحمل که برای صهیونیست ها غیرقابل جبران شد و زخم هایی که برای آنها مرمت نشد و هنوز هم هست. این یک تاریخ و واقعه تاریخی نبود، یک جریان به وجود آمد و استیلای روحی مقاومت را نشان داد.

فلسطینی ها فهمیدند که می شود اسرائیل را شکست داد. حاج قاسم ادامه داد و فلسطین در اوج محاصره تسلیح شد؛ یعنی در جایی که از لحاظ نظری و تئوریک امکان انتقال یک فشنگ هم وجود ندارد، اما فلسطینی ها به موشک و راکت مجهز شدند. آن هایی که یک روز با فلاخن، با تیروکمان و با سنگ می جنگیدند، به مرور زمان با این مجاهدت به سلاح مجهز شدند. این همان نقش امت اسلامی حاج قاسم است که آقا فرمودند. با مجاهدت حاج قاسم، فلسطین به هویت مقاوم و درخشان و قدرتمند تبدیل شد. جنگ سیف القدس که آخرین جنگ بین فلسطینی ها و صهیونیست ها بود، نشان داد فلسطین جدیدی ظهور کرده است. این قدرت از کجا آمد؟ این نقش حاج قاسم بود که روح جهاد در فلسطینی ها را تبدیل به ساختار قدرت کرد.

اما چرا حاج قاسم چنین نقشی را ایفا می کرد؟ چون حاج قاسم همه جهان اسلام را سرنشینان یک سفینه می دانست؛ یعنی معتقد بود جهان اسلام هویتی یکپارچه است و سرنوشت مسلمان ها به هم گره خورده است. تفکر قاسم این شکلی نبود که فکر کند جایی باید فدای جای دیگری شود. تصور او این بود که وقتی این جبهه به هم متصل و دوخته شود، دشمن نمی تواند هیچ کسی را شکست بدهد و اگر این جبهه از هم منفصل شود، دشمن همه را شکست می دهد. بنابراین، قاسم حلقه وصل همه جبهه های جهان اسلام بود و برای همه جا ارتش، سپاه و نیروی مسلح ساخت.

در تمام مناطقی که سردار سلیمانی ماموریت داشت و کمک می کرد، آمریکایی ها صاحب استراتژی بودند و این استراتژی آنها بود که داشت شکست می خورد. وقتی استراتژی یک قدرت جهانی شکست بخورد، عملی که شما انجام می دهید، بُعد جهانی دارد. از این جهت قاسم جهانی عمل می کرد.

یکی از خاصیت های حاج قاسم خستگی ناپذیری او بود. رهبر انقلاب هم به همین موضوع اشاره داشتند. بعنوان فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و کسی که در جریان اقدامات شهید سلیمانی بوده، کمی درباره خستگی ناپذیری شهید سلیمانی بگویید.
شاهکار قاسم این بود که باید در اثنای جنگ، قدرت می آفرید؛ یعنی جنگ شده است و دشمن در سرزمین است، همین جا باید نیروی مسلح و قدرت بسازد. این خیلی تلاش می خواهد. در حقیقت، در عین حالی که دشمن در همه جا منتشرشده و احساس می کند که دارد قدم های آخر را برمی دارد، یک باره باید صحنه را عوض کنید، اعتمادبه نفس تولید کنید و ساختار نیرومند بسازید تا بتوانید صحنه را برگردانید. این فقط یک صحنه نبود، هم زمان همه صحنه ها (لبنان، سوریه، عراق، یمن و...) فعال شده بود. تمام این صحنه ها را با هم مدیریت کردن واقعاً سخت است! حاج قاسم، شبانه روز تلاش می کرد و مدام از این سرزمین به آن سرزمین در هجرت بود.

این خستگی ناپذیری هم در ذات او و هم ضرورت کار او بود؛ چون اگر نمی خواست خستگی ناپذیر باشد، از صحنه عقب می افتاد و نمی توانست این کارها را انجام بدهد. حاج قاسم، در عرض چند سال و در حین جنگ، چندین قدرت دفاعی مستحکم ساخت. در همان حال که نیروی قدس بود، هم هوای مردم ایران را داشت، هم هوای امت اسلامی را؛ واقعاً همین طوری بود.

بدون شک نمونه های فراوانی از جسارت ها و شجاعت ها و تدبیرهای حاج قاسم را در ذهن دارید. تدبیر و عقلانیت شهید سلیمانی در میدان نبرد او را تبدیل به یک استراتژیست نظامی بین المللی کرده بود و حتی دشمنان هم به این خاصیت حاج قاسم اعتراف کرده اند.
قاسم، انسان با احساسی بود، اما احساساتی نبود. بموقع عصبی می شد و بموقع هم خشمش را فرو می برد. خیلی اهل فکر بود، محاسبه و برآورد می کرد، ولی هراس نداشت. آدمی نبود که در ملاحظات غیرضروری بی جهت خودش را محبوس کند، احتیاط کاری های غیرضروری انجام بدهد، محافظه کاری های غیرلازم انجام بدهد و بی جهت از چیزی بترسد، نه! واقعاً بن بست شکن بود.

در عملیات هایی که در دفاع مقدس انجام می داد، با طراحی کار می کرد و ابزار را به خدمت می گرفت. مثلاً، وقتی می خواست از رودخانه اروند عبور کند، تمام محاسبات زمانی مربوط به جزر و مد رودخانه را انجام می داد تا بهترین زمان برای عبوردادن غواصان را به دست بیاورد. به جهت اینکه جان یک نفر را حفظ کند و کمتر تلفات بدهد، ده ها محاسبه انجام می داد. واقعاً فکر می کرد و بعد یگانش را وارد عمل می کرد تا نیروها لطمه کمتری ببینند و دشمن را غافلگیر کنند. برای همین در عملیات والفجر ۸ دشمن اصلاً متوجه نشد او و یگان های هم جوار او چگونه عمل کردند. دشمن کاملاً غافل گیر شد. غافل گیری، محاسبات و طراحی های خیلی دقیقی نیاز دارد. در همین عملیات، حاج قاسم به سرعت اروند را تا خور عبدالله طی کرد و خیلی سرحال بود و حواسش بود که چه غذایی به نیروها بدهد و چگونه آنها را از نظر روحی و روانی در وضعیت حمله آماده کند. برای تمام کارهایش برنامه داشت و رأساً تمام مسائل را دنبال می کرد. تا خودش به یقین نمی رسید، عملی را انجام نمی داد. برای همین دوام آورد و کسانی که با او بودند، تا اختتام ادامه می دادند؛ چون به عقل او معتقد بودند. می دانستند که قاسم کار بی حساب وکتاب نمی کند و کسی را بیهوده در معرض مخاطره قرار نمی دهد. اصلاً، هرچه این شخصیت به بلوغ و کمالات بیشتری می رسید، ابعاد در وجود او تجلی پیدا می کرد.

جنگ در جبهه های مقاومت با جنگ در دفاع مقدس تفاوت هایی دارد. در دفاع مقدس باید با ارتش کلاسیک عراق می جنگیدی که قدرت آتش و خط و لایه های دفاعی و جغرافیای مشخص و معینی داشت؛ اما در میدان های نهضتی، شرایط جدید است؛ چونکه جنگ های چریکی و پارتیزانی و جنگ در بیابان ها، بدون خطوط ثابت است و باید با نیروها و ابزار انتحاری جنگید. حاج قاسم، در این جنگ ها سریعاً ذهن خودش را با شرایط جدید انطباق می داد و واقعیت های جدید را سریع به صحنه می آورد. برای همین موفق می شد در آن میدان های پرخطر، موفقیت های عالی خلق کند. در عملیات های مختلفی که واقعاً در سوریه یا در عراق انجام می داد، با آن پیشرفت هایی که دشمن در ابزارهای مختلف اطلاعاتی کسب کرده بود و می توانست حرکات را کشف کند و تمرکز اطلاعاتیِ وسیعی داشت، ولی قاسم باز هم دشمن را غافل گیر می کرد. واقعاً با کمترین تلفات، جنگ های بزرگی را اداره کرد و به سرعت خودش را با تغییرات تطبیق می داد. صفر تا صد ابتکار عمل داشت، از همه ظرفیت ها استفاده می کرد و هر کسی را متناسب با فرهنگ خودش به کار می گرفت.

شرایط امروز نشان داده است شهید سلیمانی برای دشمن خطرناک تر از سردار سلیمانی است. شما هم زمانی در جایی گفته بودید که خطر نام و یاد شهید سلیمانی خیلی بیشتر از حضور فیزیکی اوست. چه می شود که حاج قاسم این موفقیت ها را بدست می آورد؟
قاسم وقتی زنده بود، ما یک سردار سلیمانی می شناختیم؛ اما وقتی شهید شد، آن انقلابی که در قلب ها به وجود آمد و راه جدید در دل ها باز کرد و در شخصیت جوان ها نفوذ کرد و تکثیر شد، یک قاسم شد میلیونها قاسم که الآن همه آنها حرف از انتقام می زنند. خب، خطرناک تر شده است. الآن، انتقام به یک استراتژی، آرزو، آرمان و نقطه حرکت تبدیل گشته است. اصلاً گرایش جوانان پس از شهادت قاسم به جهاد بیشتر شده است. این برای دشمن خطر بوجود می آورد. ما هر وقت از مرگ نترسیم، خطرناکیم.

راز موفقیت حاج قاسم این بود که خودش را در میدان سرباز ولایت می دانست. هم موفقیت های حاج قاسم پیش از شهادت و هم عزت او پس از شهادت، در تبعیت او از ولی فقیه بود. من اگر بخواهم یک کلام بگویم که مسئولان ما باید چگونه مانند حاج قاسم باشند و چگونه به زیباترین شکل تابع محض ولی فقیه باشند، باید هرچه را که رهبر انقلاب می گویند اجرا کنند. مطمئن باشند همه شان سرنوشت حاج قاسم را پیدا می کنند. رازش در همین است. بقیه تابع همین است؛ یعنی اخلاص، صداقت، شجاعت، رشادت، میل به هجرت، عشق به شهادت، جهاد، همه به دنبال تبعیت از ولی فقیه، امام، رهبر و ولی امر حاصل می شود. اصلاً اگر بخواهیم از توفیقات حاج قاسم رمزگشایی داشته باشیم، قاسم در اطاعت موفق شد.
منبع:

1400/10/24
12:19:55
0.0 / 5
754
تگهای خبر: آزمون , برنامه , حكم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام