رئیسی در جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش

سفارش در معرفی وزرا موثر نیست

سفارش در معرفی وزرا موثر نیست

خبرگزاری نام: رئیس جمهور اظهار داشت: ما دغدغه های نمایندگان در زمینه آموزش و پرورش را بررسی کردیم و به دکتر فیاضی رسیدیم.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی که بامداد امروز (سه شنبه) برای دفاع از وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافته است، اظهار نمود: با گذشت ۸۳ روز از عمر دولت بدون استقراض از بانک مرکزی حقوق و دستمزدها در زمان خود انجام شد. فروش نفت با موفقیت در حال انجام می باشد. افزایش منابع ارزی و ریالی در حال انجام می باشد. با گام نهایی که همین روزها برداشته شده است نگرانی بابت کالاهای اساسی و ذخایر وجود ندارد.
وی تصریح کرد: شورایعالی مسکن تشکیل دادیم و طرح ساخت مسکن شروع شد و تهیه زمین در حال انجام می باشد. شورایعالی اشتغال تشکیل شد و کار در حال انجام می باشد. وضعیت تعامل و دیپلماسی با شرق و غرب به حالت فعال برگشته است.
رئیسی با اشاره به اینکه مسائلی مانند معوقات کارگران سامان پیدا کرد، اضافه کرد: نمایندگان باید بیشتر در جریان مسائل قرار گیرند. نشست های بامداد پنجشنبه را با نمایندگان داریم. در این جلسات نمایندگان مسائل شخصی مطرح نمی کنند بلکه دغدغه های مردم بیان شده است. به یک سوم استان ها سفر داشته ام. در این سفرها تریبون پیش از این که در اختیار وزرا باشد در اختیار نمایندگان قرار می گیرد، اما من این ارتباط را کافی نمی دانم و نشست دولت و مجلس را در اسرع وقت باید داشته باشیم. اگر کاری در کشور پیش می رود با همکاری همه است. امیدواری مردم باید روز به روز بیشتر شود و این در گرو همکاری همه بخش ها به خصوص همکاری دولت و مجلس است.
وی تصریح کرد: سفر به استان ها برای من مغتنم است. یک روز در هفته برای استان ها باید گذاشت تا با مشکلات مردم آشنا شویم.
رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه شورایعالی آموزش و پرورش را تشکیل دادیم، اضافه کرد: جلسه سند تحول آموزش و پرورش با حضور معاون اول تشکیل شده است. همینطور رتبه بندی معلمان با همکاری مجلس دنبال شده و امیدواریم به نتیجه قطعی برسد. ارتقاء شأن و جایگاه و معیشت معلمان در دستور کار دولت و مجلس است.
رئیس جمهور ضمن اشاره به فرآیند معرفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش بیان نمود: محور انتخاب شایستگی است و رفاقت، قرابت و فشار آوردن رسانه ای هم باعث معرفی فردی نمی گردد. دولت ما را با دولت های سه دهه گذشته مقایسه کنید که رفاقت چقدر در انتخاب افراد نقش داشته است. از نزدیکان در مسئولیت ها کجا هستند؟ در این حوزه سه دهه گذشته را بررسی کنید و این دولت را هم بررسی کنید. از نهاد ریاست جمهوری شروع کنید تا سایر نهادها.
رئیسی با تکیه بر این که محور دولت در انتخاب افراد شایستگی است، خاطرنشان کرد: برای انتخاب وزیر آموزش و پرورش کار گروهی انجام شد و با بیشتر از ۲۰ نفر مصاحبه کردند. فسادستیزی، داشتن روحیه انقلابی، کارآمدی، روحیه تحول از شرایط همه وزراست؛ البته این شرایط باید مستمر بماند و در این حوزه از وزرا ارزیابی مستمری انجام می شود. با بررسی های انجام شده در کارگروه ها مشخص شد دکتر فیاضی از کسانی است که از جایگاه قابل قبول و ممتازی برخوردار می باشد. من چند بار با او مصاحبه کردم. دوستان مورد اعتماد هم با او مصاحبه داشتند. وزرای قبلی آموزش و پرورش قبلی هم اعلام نمودند او فرد صلاحیت داری است.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه سفارش افراد در معرفی وزرا موثر نیست، اضافه کرد: به هر حال افراد مختلفی معرفی می گردند، اما باید آن افراد با شاخصهای ما همخوانی داشته باشند. من تا حجتی بین خود و خدا نداشته باشم اگر همه هم جمع شوند کسی را معرفی نمی کنم باید آن فرد شایستگی لازم را احراز کرده باشد. دکتر فیاضی کلاس، مدرسه و تعلیم و معلم را می شناسد. سالها هم معلم آموزشی بوده و هم پرورشی، محتوای درسی را می شناسد، مدیر کل بوده و در مقطعی هم مسئول فناوری وزارت خانه بوده و با زیرساخت های آموزش و پرورش آشنایی دارد.
رئیسی بیان نمود: فیاضی از طراحان آموزش مجازی هم بوده است و برای آموزش و پرورش برنامه قابل دفاع دارد. او فردی تحول گراست و روحیه تعامل با سایر بخش ها را دارد. همینطور آمادگی اجرای سند تحول آموزش و پرورش را هم دارد. من با او هم حزب و هم گروه نبودم و نمی دانم به چه کسی رای داده است اما مهم در انتخاب افراد این است که روحیه انقلابی داشته باشند و با شاخصهای دولت تطابق داشته باشند. ما دغدغه های نمایندگان در زمینه آموزش و پرورش را بررسی کردیم و به دکتر فیاضی رسیدیم.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه ما به نظرات نمایندگان احترام می گذاریم، اظهار داشت: انتظار از دولت بالاست، هر چه امیدواری بیشتر می شود انتظار بیشتر می شود؛ البته از دولت و مجلس بر می آید که انتظارات را برآورده کرده و گره ها را باز نماییم.
رئیسی همینطور اظهار داشت: برنامه سند تحول دولت سیزدهم آماده شده است و در ایام آینده در اختیار نمایندگان و صاحب نظران قرار می گیرد تا نقد و نظرات خویش را به دولت منعکس کند.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه در دولت تاکید دارم که ارتباط با نمایندگان برقرار باشد، اظهار داشت: اگر نیازی بود مسائل به من منتقل شود حتما آنرا به من مننتقل کنید تا من در جریان دیدگاه نمایندگان باشم و زود در جریان قرار بگیرم. یکی از کارهای مهم من توجه به دغدغه نمایندگان است. اگر به کمیسیون یا کارگروه مشترکی بین دولت و مجلس هم نیاز بود حتما دنبال شود. امروز مسئله مهم ما امیدواری مردم است که این امیدواری بوجود آمده است و من و شما باید امید و سرمایه اجتماعی نظام را افزایش دهیم. مسئله در حد نظام و کشور است نه در حد افراد. دشمن دنبال مأیوس کردن مردم است و مأموریت مهم ما امیدواری مردم است. اگر ما اخلاص و تدبیر داشته باشیم حتما نتیجه می گیریم. بزرگانی مانند شهید سلیمانی روحیه «ما می توانیم« داشتند. ما هم با همین روحیه می توانیم مسائل را حل نماییم.
وی در انتها ضمن اشاره به تهیه بودجه ۱۴۰۱ اظهار داشت: این بودجه با همکاری و تعامل دولت و مجلس درحال آماده سازی است.
منبع:

1400/08/25
10:07:56
0.0 / 5
748
تگهای خبر: آموزش , برنامه , دولت , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام