قالیباف:

دست دلالان ارز دولتی را کوتاه می نماییم

دست دلالان ارز دولتی را کوتاه می نماییم

به گزارش خبرگزاری نام رئیس مجلس شورای اسلامی کنترل قیمت ها و کاهش قیمت کالاهای اساسی را از اولویت های مجلس در همکاری با دولت عنوان و اظهار نمود: دست دلالانی که از ارز دولتی استفاده می نمایند را کوتاه خواهیم کرد تا اتفاقات خوبی برای قشر محروم جامعه بیفتد.


به گزارش خبرگزاری نام به نقل از ایسنا، محمد باقر قالیباف که بامداد امروز به منظور دیدار با آیات عظام، علما و مراجع تقلید به شهر مقدس قم سفر کرده است، با آیت الله العظمی حسین نوری همدانی دیدار و گفت و گو کرد.
قالیباف در این دیدار ضمن تبریک هفته وحدت، میلاد نبی اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) با اعلان اینکه تا پیش از این سالی دو بار خدمت جنابعالی می رسیدیم که انتشار کرونا مانع آن شد و امروز توانستیم توفیق پیدا نماییم، اظهار داشت: مجلس یازدهم شورای اسلامی از ترکیب خوبی شامل نیروهای جوان، انقلابی، خلاق، تحصیلکرده و با نگاههای دانش بنیانی و کارآفرینی در بخش های مختلف و تعدادی از افراد با تجربه در سطوح مختلف مانند کسانی که سابقه وزارت، مدیریت اجرایی، استانداری و فرمانداری دارند تشکیل شده و این مجلس به لحاظ خلاقیت و تجربه کاری جزء مجالسی است که نمایندگان با ترکیب خوبی کنار یکدیگر فعالیت می نمایند.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اعلان اینکه مجلس یازدهم نسبت به مجالس گذشته همواره در بعضی موضوعات اساسی اتفاق نظر دارد، عنوان کرد: البته کار کارشناسی و مباحثه مختلف درباره موضوعات انجام می شود که در نهایت اجماع نظر میان نمایندگان وجود دارد.
وی در ادامه ضمن اشاره به حوزه نظارتی ستادی و میدانی و ارتباط با مردم بعنوان یکی از اولویت های مجلس نسبت به قانونگذاری، عنوان کرد: تلاش داریم خواسته های مردم را در دستگاههای دولتی و حاکمیتی نمایندگی نماییم و تا کنون مسیر خوبی را طی کرده ایم البته سازماندهی چند ماهه ابتدایی مجلس در بخش هایی سبب کُندی کار شد ولی توانستیم با بهره گیری از رهنمودهای رهبری در دو نوبت دیدار ویدئوکنفرانسی با نمایندگان، اولویت خویش را اقتصاد و معیشت و توجه به مسائل فرهنگی قرار دهیم.
قالیباف در ادامه ضمن اشاره به تصویب قانونی برای رفع موانع اشتغال در دو هفته گذشته، اظهار داشت: این قانونگذاری اتفاقی بزرگ در راه روند دریافت مجوزها بود چون که تا پیش از این مردم باید با حضور در اداره های مختلف و گذشت چند سال به دنبال دریافت مجوز برای ایجاد یک شغل بودند که مشخص نبود چه زمانی به نتیجه می رسند. بنابراین از طرفی مردم را به سرمایه گذاری دعوت می کردیم ولی از طرفی سختی اعطای مجوز، کارآفرینان را از ادامه کار باز می داشت.
رئیس قوه مقننه در ادامه با اعلان اینکه حالا با تصویب این قانون، اداره های دولتی و مسؤلان باید دنبال مردم راه بیفتند، اظهار داشت: بر طبق این قانونی گروهی برای آغاز کار خود صرفاً اطلاعات را وارد سامانه کرده و کار خویش را آغاز می کنند و گروه دیگر که قصد دارند مشاغلی در حوزه های امنیتی، بهداشت و سلامت و محیط زیستی بوجود آورده و نیازمند کسب تأیید از بخش دولتی هستند طی یک فرصت زمانی جهت دریافت تأیید، کار خویش را آغاز می کنند؛ بنابراین این قانون تحول عظیمی در حوزه اشتغال و معیشت بوجود می آورد.
وی در ادامه ضمن اشاره به اقدامات انجام شده در مجلس یازدهم در حوزه مسکن، بیان نمود: مجلس با ۸ ماه تلاش توانست قانون تولید مسکن را به تصویب برساند که در این راه از تجربیات گذشته و تجربیات مثبت مسکن مهر استفاده، نقاط ضعف مسکن مهر را هم شناسایی، مردم را مبنا قرار داده و دخالت دولت را به حداقل رسانده و به جای نقش اجرایی به آنها نقش تسهیل گر دادیم.
قالیباف بر همین مبنا خاطرنشان کرد: با اجرای این قانون، دست انبوه سازان برای تولید مسکن باز شده تا مبحث ساخت مسکن حل شود که در همین راستا در ۲۴ ساعت گذشته سامانه ای برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان مسکن افتتاح شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی همینطور ضمن اشاره به اهتمام مجلس به اصلاح ساختار بودجه، تاکید کرد: در جریان این اقدام توجه به مناطق محروم و تمرکززدایی از تصمیمات مرکزی، توجه به نقاط دوردست، روستاها و حاشیه های شهرها که بیشتر از ۲ هزار نقطه هستند به صورت مستقیم در بودجه پیشبینی شد همینطور مبحث آب و جاده روستایی که تبدیل به معضلی شده بود مد نظر قرار گرفت.
وی در ادامه با تاکید بر توجه ویژه مجلس به پیوست عدالت و شفاف سازی، اظهار داشت: در بخش نظارتی سرکشی های منظمی از جانب رئیس مجلس، هیأت رئیسه و نمایندگان انجام می شود و روزهای سه شنبه هر هفته را به نظارت اختصاص داده ایم تا بتوانیم گزارش دستگاه ها را دریافت کرده و بر عملکرد سازمان هایی که خارج از برنامه عمل می کنند نظارت نماییم.
قالیباف ضمن اشاره به موضوعات فرهنگی هم بیان نمود: توجه به اعتبارات آموزشی شامل دانشگاه ها و حوزه ها و فرهنگ عمومی و دینی در بودجه ۱۴۰۰ با افزایش ۲.۵ برابری نسبت به قبل یکی از اقدامات مجلس بود که البته به خاطر حجم نقدینگی امکان دارد این افزایش رقم باز هم اثرگذاری چندانی نداشته باشد.
وی همینطور ضمن اشاره به حوزه سیاست خارجی و تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها عنوان کرد: تا پیش از این مجلس درباره مبحث هسته ای در انفعالی به سر می برد که با تصویب این قانون و تاکید رهبری بر اجرای آن، توانست مبنای دولت ها برای حل موضوعات هسته ای شود.
وی اضافه کرد: حالا کسانی که در خارج از کشور درحال مذاکره با ما هستند؛ شامل ۱+۴، شورای امنیت و سازمان ملل و آژانس هسته ای متوجه شده اند که قانونی در مجلس به تصویب رسیده که به دستگاه دیپلماسی و وزارت امور خارجه استقامت و قدرت برای رویارویی با مذاکره کنندگان را می دهد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در انتها با اعلان اینکه کنترل افزایش نقدینگی، کسری بودجه و بورس از اولویت های همکاری ما با دولت جدید برای کنترل قیمت ها و کاهش قیمت کالاهای اساسی است، اشاره کرد: با اطمینان عرض می کنم دست دلالانی که از ارز دولتی که برای رفاه مردم در کالاهای اساسی قرار داده شده استفاده می نمایند را کوتاه خواهیم کرد تا اتفاقات خوبی برای قشر محروم جامعه بیفتد.
بر اساس این گزارش، در این دیدار آیت الله العظمی حسین نوری همدانی با اعلان اینکه توفیق یکی از نعمات پروردگار برای انسان است تا کار خیر کند، اظهار داشت: توفیق نعمت بزرگی است که به هر کس داده نمی گردد ازاین رو توفیقی که به شما داده شده بسیار مهم می باشد بخصوص که طبق فرمایش امام(ره) مجلس در رأس امور بوده و امروز شما برای این مهم انتخاب شده اید.
این مرجع تقلید افزود: امام(ره) در ۱۰ بخش از صحیفه نور این حدیث نبوی را ذکر کرده اند که همه شما مدیریت داشته و درباره موضوعی که تحت نظر شماست مسئولیت دارید. هر انسانی مدیریتی دارد از خودش گرفته تا خانواده اش، مملکت و دنیایش مدیریت و مسئولیت دارد؛ بنابراین همه شما درباره صحنه های تحت نظر شما، مسئول هستید که مسئولیت مجلس شورای اسلامی، مسئولیتی بزرگ است که شما توفیق دارید تا وظایف در ارتباط با آنرا انجام دهید.
وی اضافه کرد: امام علی(ع) در خطبه ای فرمودند شما مسئول هستید و اصولا انسان برای ساختن جامعه مسئول است که این ساختن را باید از خود آغاز کند. طبق فرموده امام مسئولیت شما خیلی وسیع است و باید از سرزمین ما حمایت کنید که این توفیقی برای شما است.
آیت الله نوری همدانی ضمن اشاره به آیه ای از قرآن کریم که خداوند در آن فرموده ای اهل ایمان! قیام کنید برای اجرای عدالت، عنوان کرد: این افراد در دنیا نمونه هستند و نظر امام(ره) هم همین بود. ازاین رو باید موضوعی در دنیا ایجاد کنید که نمونه باشد و انقلاب اسلامی نمونه ای برای جهان است که نظیر ندارد و زمینه ای برای ظهور امام زمان(عج) است.
این مرجع تقلید در ادامه نهج البلاغه حضرت امیرالمؤمنین(ع) را یک نمونه جهت استفاده دانست و اضافه کرد: امام(ع) می فرمایند اگر هفت اقلیم روی زمین را به من بدهند، من دانه ای را از دهان مورچه ای نمی گیرم بنابراین برای مبارزه با ظلم و برقراری عدالت جدیت دارند و مهم ترین کار شما هم برقراری عدالت در مقابل ظلم و فقر در جامعه و ایجاد حق است.
وی در ادامه با اعلان اینکه نمایندگی مجلس امانتی از جانب مردم برای شما است، خاطرنشان کرد: شما باید خویش را برای نگاهداری از این امانت آماده کنید؛ جامعه را از لحاظ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تقویت کنید و از آنجاییکه عزت از آن خدا، پیغمبر(ص) و مومنان است شما باید آنرا در مقابل دشمنان حفظ کنید.
آیت الله نوری همدانی در ادامه تاکید کرد: توجه کنید کاری که می کنید برای مردم باشد، در کنار آنها باشید و مشکلاتشان را درک کنید. مردم از بازدیدهای حضوری شما بسیار خوشحال می شوند و اخلاق خوب شما با آنها بسیار مهم می باشد که نباید آنرا ترک کنید.
این مرجع تقلید افزود: من رسانه های داخلی و خارجی را دنبال می کنم و می دانم کار شما بسیار مهم می باشد و دشمن هم در مقابل شما صف آرایی کرده، آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی لحظه ای از فکر ضد ما بیکار نیستند ازاین رو لحظه ای نباید بی تفاوت بود.
وی همینطور ضمن اشاره به نامه امام علی(ع) به مالک اشتر زمان عزیمت به مصر که منجر به شهادت او هم شد، اظهار داشت: نامه ۵۳ نهج البلاغه در سازمان ملل بعنوان یک منشور کامل است؛ بنابراین جلساتی برای این موضوعات بگذارید و تابلویی در محل کار خود قرار دهید. امام علی(ع) به مالک می فرمود: مالک! دل خویش را از محبت مردم سرشار کن. مردم دو صنف هستند؛ اگر مسلمانند که برادر دینی شما هستند و اگر مسلمان نیستند مانند شما انسان هستند؛ این فرهنگ اسلام است.
آیت الله العظمی نوری همدانی در انتهای سخنان خود با اعلان اینکه از ابتدا در ایران، مسیحی و یهودی ها حضور داشته و علما هم تلاش داشتند نسبت به آنها مانند ایرانی ها مسلمان رفتار کرده و هیچ گاه سختگیری برای آنها وجود نداشته است، اشاره کرد: کسی که عدالت را برقرار کند نور چشم است. مردم ستون دین و حمایت آنها سپری در مقابل دشمن است ازاین رو باید به آنها توجه کرد. درصورتیکه در جنگ تحمیلی هم همین مردم در عرصه های جنگ حاضر شدند.
منبع:

1400/07/29
22:28:30
0.0 / 5
984
تگهای خبر: آموزش , برنامه , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام