تحلیل یک کارشناس بین الملل در مورد ترکیب تیم مذاکره کننده هسته ای در دولت سیزدهم

تحلیل یک کارشناس بین الملل در مورد ترکیب تیم مذاکره کننده هسته ای در دولت سیزدهم

به گزارش خبرگزاری نام یک کارشناس مسائل بین الملل اعتقاد دارد که تغییر نیافتن مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات هسته ای گزینه ای معقول است و اقدامی سنجیده به حساب می آید.


رضا ذبیحی در گفتگو با ایسنا درباره تغییرات احتمالی در ترکیب تیم مذاکره کننده هسته ای ایران اظهار داشت: مشخص است که دولت جدید این امکان را دارد که تیم مذاکره کننده هسته ای را بر مبنای دیدگاه ها و نظرات خود ترمیم کرده و یا حتی تغییر دهد، اما پیشنهاد بهتر این است که در عین آنکه تیم مذاکره کننده بر مبنای دیدگاه های دولت سیزدهم ترمیم شود، مذاکره کننده ارشد ایران در این تیم حفظ شود.
به نقل از ایشان، عراقچی که بعنوان مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات وین حضور داشته، تجربه مدیریتی در دو دولت گذشته را دارد و مهم تر از آن این که در خلال بیشتر از دو سال مذاکره در مورد توافقات در رابطه با برجام، جزو اعضای اصلی تیم مذاکره کننده بوده است و بنابراین تجربه کافی برای به ثمر رساندن مذاکرات را دارد.
ذبیحی افزود: عراقچی مذاکرات وین را هم تابحال به خوبی هدایت و رهبری کرده است و در خلال شش دور گذشته با حضور وی، مذاکرات به نتایج قابل توجهی دست یافته است.
وی خاطرنشان کرد: بر مبنای اعلام مسؤلان در مذاکراتی که تابحال انجام شده است، آمریکا با لغو بیشتر از ۱۰۰۰ تحریم شامل تحریم های اصلی در حوزه های نفتی، بانکی، مالی، کشتیرانی، بیمه و فلزات که در دوره ترامپ اعمال شده موافقت کرده است و این امر نشانگر این مطلب است که تیم مذاکره کننده هسته ای تلاش قابل قبولی از خود نشان داده است. هر چند باید گفت توافق زمانی حاصل می شود که در نهایت طرفین درباره همه موارد مورد اختلاف به جمع بندی رسیده و موافقت کرده باشند البته به تازگی مشخص شده است که غرب زیاده خواهی های فراوانی را طی مذاکرات مطرح کرده و یک روال غیر منطقی در پیش گرفته است. با این حال، همه اینها نافی زحمات تیم مذاکره کننده هسته ای نیست.
این کارشناس مسائل بین الملل معتقد است: تیم مذاکره کننده فعلی از یکسو نسبت به دغدغه و نگرانی های نظام واقف است و از طرفی قدرت چانه زنی و دانش مذاکره با طرف مقابل را به خوبی دارا است و بنابراین با عنایت به تجربه های اندوخته شده پیشین به خوبی می تواند که مذاکرات هسته ای را منطبق با منافع ملی به سرانجام مطلوب خود برساند.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: پیشروی مذاکرات هسته ای در وین هم در حالیکه از یکسو این مذاکرات به صورت غیرمستقیم در جریان است و از طرفی دارای پیچیدگی های خاص و مسائل و دشواری های فراوان است، حکایت از این دارد که تیم مذاکره کننده فعلی ایران در نیل به اهداف مذکور دارای دغدغه لازم هست و از دانش و آگاهی کافی هم برخوردار می باشد.
ذبیحی در ادامه با اشاره به علت دیگری در مورد اهمیت تغییر نیافتن مذاکره کننده ارشد ایران، اظهار داشت: این نگرانی وجود دارد که در صورت تغییر مذاکره کننده ارشد ایران، مذاکرات به نقطه ابتدایی و یا نقاط آغازین خود خود برگردد، در حالیکه می دانیم وقت و زمان طرفین برای رسیدن به توافق به علل مختلف محدود است و لازم است که مذاکرات هر چه سریع تر به سرانجام برسد.
این کارشناس مسائل بین الملل افزود: دلیل مهم سوم که حفظ مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران را در جایگاه خود دارای اهمیت می کند، ارسال پالس و سیگنال به طرف های مذاکره کننده است تا نشان دهد عزم و اراده ایران برای به سرانجام رسیدن مذاکرات تغییری نکرده است.
وی ادامه داد: هم اکنون با تغییر دولت در ایران، امکان دارد این تردید در بین طرف های مذاکره کننده به وجود آید که دولت جدید از همان اراده و عزم پیشین برای دست یافتن به توافق برخوردار نیست. باید توجه داشت که چنین تردیدی امری طبیعی به حساب می آید، چون تغییر دولت ها در همه نظام های سیاسی در دنیا تغییر نگرش ها و رویکردها را به دنبال دارد و چنین تردیدهایی را به همراه می آورد.
این استاد دانشگاه افزود: البته رئیس جمهور منتخب در موضع گیری ها و بیانات خود نشان داده است که عزم ایران در دولت جدید هم برای به سرانجام رساندن مذاکرات جدی است، بطوری که وی صراحتا اعلام نموده است درصورتیکه طرف مقابل به تعهدات خود در برجام پایبند شود، ایران هم به تعهدات برجامی خود باز خواهد گشت.
این پژوهشگر روابط بین الملل اضافه کرد: با این وجود نباید فراموش کرد که در نهایت یکی از اصلی ترین فاکتورهایی که به سرانجام رسیدن هر توافقی را میسر می نماید، وجود اراده ابتدایی و اولیه از جانب هر یک از سوی ها است که در نهایت باید به اراده مشترک تبدیل گردد و این اراده مشترک است که پشیبرد مذاکرات را باوجود وجود سنگلاخ ها و مشکلات جدی هم تضمین می نماید.
ذبیحی اضافه کرد: ازاین رو سنجش اراده ها در روابط بین الملل امری حیاتی برای آزمون این مهم می باشد که کشورها تا چه حد نسبت به رویدادها و مسائل پیرامون خود همراهی یا مخالفت دارند و این امر بیشتر در قالب اقدامات عملی سنجیده می شود.
این کارشناس مسائل بین الملل در انتها با بیان اینکه البته امکان دارد دولت سیزدهم راه های مختلف دیگری برای نشان دادن اراده عملی خود در پیشبرد مذاکرات داشته باشد و آنها را اتخاذ کند، معتقد است: آسان ترین و فوری ترین اقدامی که می تواند نشان دهنده این مورد باشد، عدم تغییر کامل تیم مذاکره کننده هسته ای و بخصوص عدم تغییر مذاکره کننده ارشد کشور است.
منبع:

1400/05/09
10:02:32
0.0 / 5
995
تگهای خبر: آزمون , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان خبرگزاری نام
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام