مهر خبر می دهد؛

سرنوشت خرید تضمینی گندم امروز با تصمیم رئیس جمهور رقم خواهد خورد

سرنوشت خرید تضمینی گندم امروز با تصمیم رئیس جمهور رقم خواهد خورد

به گزارش خبرگزاری نام پس از مدت ها کشمکش درباره اصلاح نرخ گندم، وزارت جهاد و تشکل های کشاورزی بر سر قیمت این محصول به توافق رسیده اند و مقرر است وزیر جهاد امروز رضایت رئیس جمهور را روی نرخ جدید دریافت کند.به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، بعد از ماه ها کشمکش بر سر قیمت خرید تضمینی گندم، سرانجام در جلسه هفته قبل شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک، مسؤلان دولتی عضو شورا برای اصلاح قیمت متقاعد شدند و مقرر شد وزارت جهاد کشاورزی با کمک تشکل های کشاورزی آنالیز قیمت تمام شده گندم را بررسی و بر مبنای آن قیمت پیشنهادی را به جلسه این هفته شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک عرضه کند.
پیگیری ها و شنیده های خبرنگار مهر از آن حکایت می کند که وزارت جهاد کشاورزی و تشکل های بخش کشاورزی درباره قیمت جدید خرید تضمینی گندم به توافق رسیده اند. یک منبع مطلع با بیان این خبر به خبرنگار مهر اظهار داشت: مقرر است وزیر جهاد کشاورزی رئیس جمهور را برای پذیرش این قیمت قانع کند.
چنانچه وزیر جهاد کشاورزی، موافقت رئیس جمهور روی قیمت جدید را جلب نماید، شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک احتمالاً در جلسه فردا، دوشنبه ۳۰ فروردین، نرخ مذکور را نهایی و اعلام خواهد نمود.
به گزارش خبرگزاری نام به نقل از مهر، عملکرد کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی که ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ از مجلس شورای اسلامی رأی اعتماد گرفت، طی این مدت به شدت مورد نقد قرار گرفته و کارشناسان معتقدند که خاوازی تنها به دادن وعده های مکرر اتکا کرده و عملاً موفقی در حوزه اجرا نداشته است. همچون مهم ترین ناکامی ها وزیر جهاد کشاورزی در طول وزارت یکساله اش میتوان به عدم اجرای طرح الگوی کشت اشاره نمود که بنا بر وعده وزارت جهاد کشاورزی قرار بود از اوایل پاییز ۱۳۹۹ اجرایی شود اما همچنان خبری از آن نیست. نابسامانی گسترده بازار نهاده های دامی و محصولات پروتئینی همچون تخم مرغ، مرغ و گوشت از دیگر مباحثی بود که عملکرد وزیر جهاد را زیر تیغ منتقدان برده است، ازاین رو در صورتیکه خاوازی نتواند رئیس جمهور را برای پذیرش نرخ جدید گندم متقاعد کند، کفه ناکامی های خویش را سنگین تر خواهد نمود.
لازم به یادآوری است که قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی جاری، قبل از تشکیل شورای مذکور توسط شورای اقتصاد ۴ هزار تومان تعیین شده بود. اما با اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی توسط مجلس که در آن تشکیل شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک پیشبینی شده بود، شورای قیمت گذاری رسماً مسئولیت تعیین قیمت خرید تضمینی محصولات مهم کشاورزی را برعهده گرفت. از آنجائیکه قیمت ها برای سال زراعی جاری، پیش از نهایی شدن و ابلاغ قانون مذکور، توسط شورای اقتصاد تعیین شده و مورد اعتراض کشاورزان بود، نمایندگان مجلس در قانون مذکور ذکر کردند که شورای قیمت گذاری می تواند به نرخ خرید محصولات برای سال زراعی جاری هم ورود کرده و این نرخ ها را اصلاح کند. بدین سان شورای مذکور طی ماه های گذشته نرخ خرید تضمینی چغندرقند و دانه های روغنی (که پیش تر از جانب شورای اقتصاد تعیین شده بود) را مورد بازبینی قرار داد و به نرخ عادلانه ای افزایش داد (جزئیات بیشتر را اینجا و اینجا بخوانید).


منبع:

1400/01/29
14:26:07
0.0 / 5
842
تگهای خبر: ابلاغ , دولت , قانون , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
Namna خبرگزاری نام
خبرگزاری نام